P ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 3 harfli toplam 92 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

POH

Pislik. Dışkı, pislik. Bok. Bir çözeltide bulunan hidroksil iyon konsantrasyonunun negatif logaritması.

PAH

Eğik olarak kesilmiş kenar. Bir yapı elemanında eğik bir yüzey elde etmek amacıyla keskinliği giderme.

PÖY

Örümcek.

PIS

Çürük, içi boş, kof.

POĞ

Bohça. Başörtüsü. Köylülerin, içine azıklarını koydukları büyük mendil. Evlek : Bu poğ sulandı mı ?. Armağan. Dallarının içi yumuşak ve beyaz bir çeşit çalı.

PEG

Yıkılmış ev yeri, arsa. Yıkıntı. Harabe. Harabe, yıkıntı, virane yer, kalıntı.

PBI

Proteine bağlı iyot.

PAŞ

Evleklerin çevresindeki yükseklik: Suyu fazla bıraktın paşı yıkmış.

PÖF

İğrenme anlatan bir söz.

PEJ

Rusça kökenli peç: duvar içerisine yapılmış soba.

PÜR

Dolu. Çam, ardıç, ladin ağaçlarının iğne gibi ince yaprakları.

PUÇ

Kuyruk sokumu. Yasa dışı evlilikten doğan çocuk. Ahlaksız. Kör. Çorap. Babası belli olmayan çocuk. Boş, çürük, fos. Basık, yassı.

PEÇ

Rus mimarisinde odaları ısıtmak için yapılmış olan fırın tarzı ocak.

PEC

Soba. Sac ya da tuğladan duvara gömme yapılan, odun yakılarak tüm evi ısıtan bir çeşit ısınma döşemi. Yamuk, eğri büğrü// pec puc: eğri büğrü.

PES

Yenilgiyi kabul ettiğini belirtmek için veya birinin şaşkınlık veren davranışlarına karşılık olarak kullanılan bir söz. Hafif, yavaş sesle söylenen, pest, ince karşıtı.

PUC

Felç hastalığı: Kolum puc oldu.

PAK

Temiz.

PÜK

Yelle savrularak yağan kar, tipi. İçi kof, çürük. Yemeğin üzerine çıkan köpük.

PSA

Prostat-özgül antijen.

PER

Bozulmaya başlayan sulu yiyeceklerin üzerinde oluşan köpük, küf. Dişlerde, dilde hastalık, açlık nedeniyle olan sarı tortu, pas. Çark, değirmen ve vapurun pervanesi. Değirmen çarkının kepçeleri. Davarların sağıldığı yer, ağıl. Zar, ince tabaka. Sulu yiyeceklerin üstünde oluşan ince zar. Diş kökü. Dokumacılıkta, dokunan bezin selmi denilen direğe bir kez sarılması. Ark suyunu tarlaya çevirerek yapılan sulama işlemi. Küçük çivi, ayakkabı çivisi. Değirmen çarkının iç bölümünü oluşturan parçalar. Pervane. Kuş kanadı. Değerli ev araçları. Koyun ağılı. Kapıların iç tarafındaki ağaç sürgünün hareketsiz kalmasını sağlayan ağaç parçaları. (Çarıksaray Şarkikaraağaç Isparta). Su değirmeni çarkındaki ağaç parmaklar. (Köprü Şarkikaraağaç Isparta). Protein etkinlik derecesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük