P ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 3 harfli toplam 92 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PUN

Kümes. Kuş yuvası. Yaylada kullanılan eşyaları, yayladan göç ederken saklamaya yarayan mağara. Yabanıl nane.

POL

Hayvanları bağlamak için toprağa çakılan ağaç ya da demir kazık.

POV

Birisine götürülen armağan. Tülbentten yapılan başörtüsü. Bohça. İçinde kahve kavrulan toprak kap. Saklandığı yerden birdenbire çıkıp birini korkutmak için söylenen sözcük. Top mermisinin çıkardığı ses (için).

PUH

Berberlerin tıraştan sonra ense pudraladıkları, yumuşak tüylü fırça.

PİZ

Yağsız, sinirli et. Rakı. Keven bitkisinden elde edilen zamk. Ağaç zamkı, reçine. Ucu sivriltilmiş demir, nodul. Ucu sivriltilmiş ağaç parçası, kazık.

PAS

Su içinde ve nemli havada metallerin, özellikle demirin yüzeyinde oksitlenme sonucunda oluşan madde. Bu lekelerden ileri gelen bitki hastalığı. Bazı iskambil oyunlarında sırası kendisine gelen oyuncunun oyuna o elde katılmayacağını belirten bir söz. Bar (IV). Bazı asalak mantarların çeşitli bitkilerde oluşturduğu portakal sarısı veya kahverengi lekeler. Bazı top oyunlarında oyunculardan birinin topu takım arkadaşına geçirmesi. Demir veya demir alaşımlarının aşınması sonunda ortaya çıkan ve esas itibarıyla demir oksit ve hidroksitten meydana gelen aşınma türü.

PES

Yenilgiyi kabul ettiğini belirtmek için veya birinin şaşkınlık veren davranışlarına karşılık olarak kullanılan bir söz. Hafif, yavaş sesle söylenen, pest, ince karşıtı.

PUZ

Erik, zerdali ve benzerleri ağaçlarda oluşan tutkalımsı yapışkan öğe.

PİN

Kümes. Toprağı kuyu gibi kazıp üstünü çalı çırpı ile örterek yapılan ve yeni doğmuş kuzuları soğuktan korumaya yarayan yer, yuva. Tekme : Topa öyle bir pin vurdu ki!. Ermeni dilinden pin: Kümes. Tavuk kümesi.

PBI

Proteine bağlı iyot.

PIR

Kuş kanatlarının çıkardığı ses. Bir yerden kaçıp gitme düşüncesini anlatan bir söz.

PAT

Yassı, basık. Kasımpatı biçiminde olan elmas iğne. Birleşikgillerden, papatyaya benzeyen otsu bir bitki (Leucanthemum). Yassı bir şeyle vurulduğunda çıkan ses.

PAR

Bozulmaya başlayan sulu yiyeceklerin üzerinde oluşan köpük, küf. Tortu. Dişlerde, dilde hastalık, açlık nedeniyle olan sarı tortu, pas. Nemli yerlerde olan küf, pas. Alev. Çeşme. Birisini aldatmak amacıyla verilen şey. Bahçe, gül bahçesi. Aldatma. Deneme, deney. Gül bahçesi, bahçe. Güzel, gösterişli.

PAH

Eğik olarak kesilmiş kenar. Bir yapı elemanında eğik bir yüzey elde etmek amacıyla keskinliği giderme.

PUF

Arkalıksız, alçak, yumuşak, ayakları gözükmeyen oturacak. Kaba, kabartılmış, yumuşak minder. Bezginlik, usanç anlatan bir söz.

PÖR

Değirmenin dönmesini sağlayan aygıt.

PÖF

İğrenme anlatan bir söz.

PEY

Bir sözleşmede taraflardan birinin öbürüne işten caymayacağını belirtmek amacıyla önceden verdiği güvence parası.

POR

Bozulmaya başlayan sulu yiyeceklerin üzerinde oluşan köpük, küf. Çürük taş. Kireçli topraklardan geçen suların yataklarında oluşan, karnabahar biçiminde kaya yığını. Çok taşlı, çakıllı toprak. Bitek olmayan toprak, çorak toprak. Çok sıcak havalarda görülen arıya benzer bir böcek. Saç: Ayşenin poru ipek gibi. Ağaç gövde ve dallarındaki kireçsi madde. Çekirdek kılıfı üzerinde sitoplazma ile nükleoplazma arasında ilişkiyi sağlayan, sekiz çevresel granül ile bir merkezi tıkaca sahip özelleşmiş delik yapısı; halkasal lamellerdeki benzer yapılar. Böcek yumurtası kabuğunda solunuma yarayan delik şeklindeki yapı. 3.Biyolojik yapılardaki, çeşitli görevleri olan farklı çaplardaki delikler. Gözenek.

PİJ

Piç.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük