P ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 3 harfli toplam 92 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PAS

Su içinde ve nemli havada metallerin, özellikle demirin yüzeyinde oksitlenme sonucunda oluşan madde. Bu lekelerden ileri gelen bitki hastalığı. Bazı iskambil oyunlarında sırası kendisine gelen oyuncunun oyuna o elde katılmayacağını belirten bir söz. Bar (IV). Bazı asalak mantarların çeşitli bitkilerde oluşturduğu portakal sarısı veya kahverengi lekeler. Bazı top oyunlarında oyunculardan birinin topu takım arkadaşına geçirmesi. Demir veya demir alaşımlarının aşınması sonunda ortaya çıkan ve esas itibarıyla demir oksit ve hidroksitten meydana gelen aşınma türü.

PPİ

İnorganik pirofosfat.

POF

Yere düşen kaba ve yumuşakça bir şeyin veya havası boşalan bir nesnenin çıkardığı ses.

PIÇ

Fırın.

POG

Gür ve uzun (bıyık).

PIT

Çok küçük bir nesnenin, su damlasının yere veya herhangi bir şey üzerine düşmesiyle çıkan hafif ses.

PUÇ

Kuyruk sokumu. Yasa dışı evlilikten doğan çocuk. Ahlaksız. Kör. Çorap. Babası belli olmayan çocuk. Boş, çürük, fos. Basık, yassı.

POT

Kötü dikiş sebebiyle kumaşta oluşan büzülme veya kıvrım. Yanlışlık, hata, gaf. Poker vb. iskambil oyunlarında oyuncuların tümünce ortaya sürülen eşit miktardaki para veya fiş.

PUZ

Erik, zerdali ve benzerleri ağaçlarda oluşan tutkalımsı yapışkan öğe.

PGI

Prostaglandin I.

PİL

Kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çeviren araç, batarya.

PAT

Yassı, basık. Kasımpatı biçiminde olan elmas iğne. Birleşikgillerden, papatyaya benzeyen otsu bir bitki (Leucanthemum). Yassı bir şeyle vurulduğunda çıkan ses.

PAN

Küf. Dikkatsiz. Aptal. Davranışları ağır, tembel. Ağır ağır yürüyen. Sersem.

PÜN

Nane.

POL

Hayvanları bağlamak için toprağa çakılan ağaç ya da demir kazık.

PİK

Dökme demir. Geminin kıç tarafındaki bayrak serenine açılan üçgen biçimindeki yelken. Değer bakımından yükselme. Maça.

PUH

Berberlerin tıraştan sonra ense pudraladıkları, yumuşak tüylü fırça.

POP

Pop müzik.

PUŞ

Karın, mide, işkembe : Bu öküzün puşu çok büyük. Minderlerin, sedir yastıklarının, semerlerin içine konulan kuru ot. Eşcinsel erkek. Puşt.

PAK

Temiz.