P ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 13 harfli toplam 204 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PHLEBOTOMİNAE

Sinek ailesi. Phlebotomine'lerin fosilleri 120 milyon yaşında olup 700 tür kum sineğinden temel olarak Lutzomyia ve Phlebotomus cinsinde bulunan yaklaşık 70 türü antropofajiktir. Bu sineklerin yalnız dişileri kan emerek beslenirken, erkekler bitki özleri, nektar ve meyvelerle beslenmekte, dişiler bakteriyel ve viral hastalıkları taşımakta olup özellikle Leishmania'ların vektörleri olarak bilinirler.

PAZIPENCERESİ

Şekerpancarının yeşil yaprakları.

PALMİYEGİLLER

Genellikle sıcak bölgelerde yetişen, basit bir kongövde ve bunun tepesinde yelpaze biçiminde telek damarlı yaprakları olan, hurma ve Hindistan cevizi ağaçlarını içine alan bir familya.

PANSUMANCILIK

Pansuman yapma işi.

PEPTİDOGLİKAN

Bakteri hücre duvarlarında, uzun polisakkarit zincirlerinin kısa peptitlerle enine bağlandığı büyük bir makromolekül grubu. Uzun polisakkarit zincirlerinin kısa peptitlerle enine bağlandığı büyük moleküler grup. Bakteri hücre duvarında bulunan ve bakteriyi ozmotik lizizden koruyan esas katman. Gram pozitif bakterilerde hücre duvarının esasını ve en önemli kısmını oluşturan N-asetilglukozamin ve N-asetilmuramik asidin bir peptide kovalent bağlarla bağlanmasıyla oluşan polimer.

PAHALANDIRMAK

Pahalanma işini yaptırmak.

PNÖMOHEMORAJİ

Akciğer kanaması.

PREDİLEKSİYON

Bir hastalığın tercihen oturduğu yer.

PIHTILAŞTIRMA

Pıhtılaştırmak işi.

PASTIRMACILIK

Pastırma yapma veya satma işi.

POSTKABASAKAL

Adana kenti, Kozan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

PARTİLEŞTİRME

Partileştirmek işi.

POLİARTERİTİS

Vücudun çeşitli bölgelerindeki atardamar duvarında yangısal ve dejeneratif değişimlerle belirgin bozukluk.

PNÖMOVİRÜSLER

Paramyxoviridae ailesinde yer alan ve bünyesinde sığır ve koyunların respiratorik sinsityal virüslerini de bulunduran bir virüs cinsi.

PERİGASTRİTİS

Mideyi saran karın zarı tabakasının yangısı.

PEYGAMBERVARİ

Peygamber gibi. Peygamberce.

POİKİLOTERMAL

Soğukkanlı.

PROVOKATÖRLÜK

Kışkırtmacılık.

PUTREFAKSİYON

Genellikle oksijensiz koşullarda organik maddelerin yapılarının bazı mikroorganizmalar tarafından bozulması.

PEYERPLAKLARI

İnce bağırsak mukoza ve submukozasındaki lenfoid folikül toplulukları, limfonoduli agregati.