P ile başlayan 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "p" olan, 10 harfli toplam 668 adet kelime bulunmaktadır. p harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu p harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde p harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PNÖMOTOSEL

Akciğer dokusunun fıtkı. Akciğer alveollerinin aşırı genişlemesinden sonra, alveol duvarlarının yırtılmasıyla oluşan büyük, içi havayla dolu kist. Gaz içeren şişkinlik veya kese.

PALAZLANMA

Palazlanmak işi.

PAPİLLARİS

Meme başımsı, meme başıyla ilgili olan.

PAYYAVŞANI

Kırlarda yetişen, ıslatılmış çiçekleri ishalin iyileştirilmesinde, kök ve saplarından elde edilen acı sarımsı suyu leke, kir çıkarmakta kullanılan yabanıl bir bitki.

PERSPEKTİF

Görünge. Bakış açısı. Nesneleri bir yüzey üzerine görüldükleri gibi çizme sanatı.

PARTİZANCA

Partizana yakışan. (partiza'nca) Partizana yakışır bir biçimde.

PSİKOLOJİK

Ruh bilimsel. Ruhsal.

PIRPIRAMAK

Dalgalanmak.

PAPAĞANLIK

Duyduklarını düşünmeden, anlamını bilmeden tekrarlama durumu.

PİTYALOSEL

Kurbağacık.

PUÇUNLAMAK

İvmek.

PİNEALOSİT

Korpus pineale olarak da adlandırılan epifiz bezinin parenkiminde yer alan ve melatonin hormonunu salgılayan hücre.

PORTLAŞMAK

Aşınarak sivriliği gitmek, körleşmek.

PAVYAVŞANI

Kırlarda yetişen, ıslatılmış çiçekleri ishalin iyileştirilmesinde, kök ve saplarından elde edilen acı sarımsı suyu leke, kir çıkarmakta kullanılan yabanıl bir bitki.

PAŞAKONAĞI

Düzce şehri, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Elâzığ ilinde, Kuşsarayı bucağına bağlı bir bölge.

PARKELEMEK

Parke ile döşemek.

PULATERİNA

Kemikli balıklar (Teleostei) takımının, kefalgiller (Mugilidae) familyasından, 40-60 cm kadar uzunlukta, Avrupa kıyılarında, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan bir tür. Kemikli balıklardan, kefalgiller (Mugilidae) familyasından, 60 cm kadar uzunlukta olabilen, Avrupa kıyılarında, Akdeniz ve Karadeniz'de yaşayan bir tür. Kefalgiller familyasından, yassı solucanlara arakonakçılık eden bir balık türü. (Mugil capito), Kemikli-balıklar (Teleostei) takımının kefalgiller (Mugilidae) familyasından bir balık türü. Uzunluğu 40-60 cm. Avrupa kıyılarında, Akdeniz ve Karadenizde yaşar.

PİYOKOLPOS

Vajinada irin birikmesi.

PAHAMLAMAK

İri iri dikiş dikmek, oyulgamak.

PARYAVŞANI

Yavşanotu.