Sonu PIÇ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "pıç" olan, toplam 6 adet kelime bulunmaktadır. Sonu pıç ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında pıç olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde pıç olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PIÇ

Fırın.

APIÇ

İki bacak arası, apış. Çelik oyununda bir kısım.

HARPIÇ

Duvara sıvanan kireç ya da çamurdan yapılan sıva.

GIRPIÇ

Kamçı: Arabacının gırpıcı yokmuş.

SIPIÇ

Küçük sıpa.

HIRPIÇ

Üstü başı yırtık, perişan kılıklı kişi.

  -   -   -  

Anlamında PIÇ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde PIÇ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

PIÇAK

Bıçak. Bıçak - pıçanı: bıçağını. Pulluğun arka kısmındaki çıkıntı. (Kızılca Bor Niğde).

GAKMAK

Kalkmak. Gaga. Sokmak, saplamak: Herif sinirlendi pıçağı böğrüne gaktı. Çivi ve benzerleri şeyler çakmak. Yara üstündeki kabuk. İterek bir yere sokmak.

SEHRATLIK

Üstünde cep bulunan, bele takılan, genişçe kayış kemer : Sehratlığımdan pıçağımı ver.

KESEGEN

Fare : Kedi kesegeni yakaladı. Bitki köklerini yiyen, dana burnu da denilen bir böcek. Erkek domuz. Domuz. Danaburnu. Kesici, keskin: Pıçağım çok kesegendir.

KAYARLAMAK

Hayvanın eskiyen nallarını onarmak, eskiyen nalın çivilerini yenilemek. Düven taşlarını yeniden koymak veya onarmak. Sövmek, küfretmek. Hayvanın eski nallarını onarmak, eski nalın çivilerini yenilemek. Keskinletmek, bilemek : Pıçağı kayarladı. Sövmek, küfür etmek. Korkutmak, azarlamak. Küçük çocuk büyüğü dövmek. Eskimiş nalları yeni çivilerle yeniden çakmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük