OYN ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "oyn" olan, toplam 49 adet kelime bulunmaktadır. oyn ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu oyn ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde oyn olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

13 harfli kelimeler

OYNADIRLAIMIŞ

12 harfli kelimeler

OYNANABİLMEK, OYNAŞLIÇORBA, OYNATABİLMEK, OYNATIMCILIK, OYNATIVERMEK, OYNAYABİLMEK, OYNAYIVERMEK

11 harfli kelimeler

OYNANABİLME, OYNATABİLME, OYNATIVERME, OYNATTIRMAK, OYNAYABİLME, OYNAYIVERME

10 harfli kelimeler

OYNATILMAK, OYNADANLIH, OYNAKLAMAK, OYNARGÖNYE, OYNATTIRMA, OYNAYANLAR

9 harfli kelimeler

OYNATILMA, OYNATIMCI, OYNAYACAK

8 harfli kelimeler

OYNAKLIK, OYNANMAK, OYNAŞLIK, OYNAŞMAK, OYNATMAK, OYNAŞMAH

7 harfli kelimeler

OYNAKÇA, OYNAMAK, OYNANIŞ, OYNANMA, OYNAŞMA, OYNATIM, OYNATIŞ, OYNATMA, OYNAYIŞ, OYNADAN, OYNAĞAN, OYNAKMA, OYNAMAH, OYNANCA

6 harfli kelimeler

OYNAMA

5 harfli kelimeler

OYNAK, OYNAŞ, OYNAH, OYNUK

3 harfli kelimeler

OYN

Bazı kelimelerin anlamları

OYN

Seslenme ünlemi, ey: Oyn Mehmet nasılsın?.

OYNATABİLME

Oynatabilmek işi.

OYNAYIVERME

Oynayıvermek işi.

OYNANABİLMEK

Oynanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

OYNATTIRMAK

Oynatma işini yaptırmak.

OYNAYABİLMEK

Oynama imkânı veya olasılığı bulunmak.

OYNATILMAK

Oynatma işine konu olmak.

OYNATIMCILIK

Oynatımcının yaptığı iş.

OYNATIVERME

Oynatıvermek işi.

OYNAYABİLME

Oynayabilmek işi.

OYNAŞLIÇORBA

Yarma ve mercimekle yapılan yemek.

OYNATIVERMEK

Ansızın veya çabucak oynatmak.

OYNADIRLAIMIŞ

Oynatırlarmış.

OYNAYIVERMEK

Ansızın veya çabucak oynamak.

OYNANABİLME

Oynanabilmek işi.

OYNATABİLMEK

Oynatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında OYN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde OYN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BALIKÇIL

Uzun bacaklılardan, boynu ve gagası uzun, su kıyılarında yaşayan, balık yiyerek beslenen büyük bir kuş (Ardea cinerea). Balıkla beslenen, balık yiyen.

AYICI

Ayı oynatmayı iş edinen kimse.

BAKARA

İskambil kâğıdı ile oynanan bir kumar.

BALON

Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. Aslı olmayan, palavra şey. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılmış olan çocuk oyuncağı. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla yatın ana direği üzerine çekilen üç köşeli, hafif yelken.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

BANKO

İş yerlerinde üzerine eşya koymaya elverişli, iş takibi için gelen kişiyle görevli arasına konulmuş tezgâh. Talih oyunlarında ortada toplanan paranın hepsine oynandığını anlatan bir söz. Talih oyunlarında, oyunu yönetenin ortaya koyduğu para. Talih oyunlarında oyunu yöneten kimse. Su altı tepeliği. Kesinlikle.

AKBABA

Akbabagillerden, başı ve boynu çıplak olan, dağlık yerlerde yaşayan, leşle beslenen, çok yüksekten uçarak keskin gözleriyle çok uzakları görebilen, iri ve yırtıcı bir kuş, kerkes (Vultur monachus). İhtiyar. Çıkarı için başkalarını sömüren.

ALAGEYİK

Geyikgillerden, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika'da yaşayan, yazın postunda ak benekler oluşan, erkeklerinin boynuzları uca doğru kürek biçiminde genişleyen bir cins geyik, sığın (Dama dama).

ANKİLOZ

Oynar eklemlerde oynaklığın kalmamasıyla eklemin işlemez duruma gelmesi, eklem kaynaşması.

ANTİLOP

Antiloplardan, sıcak ülkelerde yaşayan, çok hızlı koşan, boynuzlu bir hayvan (Anthilopus). Bu hayvanın derisinden yapılmış.

ALA

Karışık renkli, çok renkli, alaca. Alabalık. Kekliğin boynundaki siyah halka. Açık kestane renginde olan, ela (göz).

BAR

Anadolu'nun doğu ve kuzey bölgesinde, en çok Artvin ve Erzurum yörelerinde el ele tutuşularak oynanan, ağır ritimli bir halk oyunu. Halter sporunda ağırlığı oluşturan kiloları birbirine bağlayan metal çubuk. Danslı, içkili eğlence yeri. Ateşten, mide bozukluğundan, ağızda, dil ve dişlerde meydana gelen acılık, pas. Ayaküstü içki içilen eğlence yeri. Hava basıncı birimi. Amerikan bar.

AMONYUM

Amonyaklı tuzlarda maden rolü oynayan bir birleşim kökü (NH4).

AÇAN

Oynak kemiklerin arasındaki açıları genişletmeye yarayan kasların genel adı, büken karşıtı.

ALÜFTE

İffetsiz, oynak, cilveli (kadın).

BAHRİ

Denizle ilgili. Uzun boyunlu, sivri gagalı, boynunun önü ve göğsü parlak beyaz olan, alçaktan ve hızlı uçan, suya bağımlı bir tür kuş (Podiceps cristatus).

ATKI

Soğuğa karşı omuzlara, başa, sırta veya boyna alınan örtü, bürgü. Büyük yaba. Dokuma tezgâhlarında mekikle enine atılan iplik, argaç. Bazı kadın ayakkabılarında ve çocuk patiklerinde ayağın üstünden geçen, yandan iliklenen ince uzun parça. Kapı ve pencerelerin yapımında üst tarafa konan ağaç, taş veya beton destek, üst eşik.

AŞÜFTE

Oynak, açık saçık kadın, kokot.

ASILMAK

Asma işi yapılmak veya asma işine konu olmak. Bir şey isterken karşısındakini tedirgin edecek derecede üstelemek, ısrar etmek, ileri gitmek. Bir yere tutunup sarkmak. Sonuna kadar mücadele etmek. Karşı cinsin ilgisini çekmek için rahatsız edici davranışlarda bulunmak. Hızla eline almak. Tutup çekmek. Boynuna ip geçirip sallandırılarak öldürülmek, idam edilmek.

BAKLAGİLLER

Bakla, fasulye, akasya, keçiboynuzu vb. badıçlı pek çok sebze ve ağacı içine alan, iki çenekli ayrı taç yapraklılardan büyük bir bitki familyası.