Sonu OT ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "ot" olan 3 harfli toplam 15 adet kelime bulundu. Sonu ot ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında ot olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde ot olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

FOT

Çoban köpeklerinin boyunlarına takılan demir tasma. Kavga sırasında araya girenlerin yeter artık bırakın anlamında kullandıkları sözcük. Değneklerle oynanan bir çeşit çocuk oyunu. Malın satıcı tarafından, alıcının belirlediği kamyona teslim edilmesi yükümlülüğünü içeren bir teslim biçimi ve buna dayalı fiyat.

BOT

Küçük gemi. Ağaç, plastik veya kauçuktan yapılmış küçük sandal. Uzun konçlu, kapalı ayakkabı.

COT

En küçük pirinç karığı. İki duvar arasındaki dar yer.

TOT

1.Hokey oyunu gibi değnekle taşa vurularak oynanan bir oyun. 2.Topaç. 3.Top. Kısa. Çam tohumu. Şişman. 1.Dört ayaklı hayvanlarda bacağın dizden aşağı bölümü. 2.Köpeklerin ön ayakları. Çoban köpeğinin boynuna takılan demir halka. Pas.

ZOT

Yıpranmış madensel araca kaynakla yapılan ek. Hoyrat, inatçı, kaba. Emir, zor, kıyım.

GOT

Tahıl ölçüsü. Bir kile alan ölçek, şinik. Beş okkalık ölçek. Altı okkalık ölçek. On iki okkalık ölçek. Göt, kıç. Dip - got denmek: Arkasını dönmek. Beş ile oniki kilogramlık ağaç fındık ölçeği. (Derekuşculu Görele Giresun). Aspartat transaminaz.

ROT

Motorlu taşıtlarda direksiyon ile tekerlek arasındaki bağlantıyı sağlayan demir çubuk.

NOT

Bir şeyi hatırlamak için yazılan kısa yazı. Bir şeyin niteliği üzerine edinilen kanı. Okullarda öğrencinin dersle ilgili bilgi ve beceri düzeyini göstermek üzere öğretmenlerce verilen sayı, derece.

DOT

Baykuş. Bir parça. Dört.

MOT

Parasız. Pekmez.

HOT

Hatır gönül dinlemeden konuşan, tok sözlü kişi. Kalça kemiği. Büyük hayvanların aşık kemiği. Çocukların değnekle, kutu, yuvarlak taş ya da aşık büyüklüğünde bir ağaç parçasına vurarak oynadıkları oyun. Biçimi yuvarlak olan (taş için): Kayalık yerlerde hot çok olur. Ters, sinirli kişi.

KOT

Giysi yapılmış olan bir tür mavi, kaba pamuklu kumaş, blucin. Yörelere göre değişen ölçüde tahıl alabilen, tahtadan yapılmış bir ölçek. Temel ile zemin arasındaki yükseklik. Bu kumaştan yapılmış olan (giysi).

POT

Kötü dikiş sebebiyle kumaşta oluşan büzülme veya kıvrım. Yanlışlık, hata, gaf. Poker vb. iskambil oyunlarında oyuncuların tümünce ortaya sürülen eşit miktardaki para veya fiş.

ŞOT

Süt konulan büyük maden kap. Keser. (Ahırlıkuyu Haymana Ankara).

LOT

Tutam (II).