ORTA ile başlayan 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "orta" olan, 8 harfli toplam 27 adet kelime bulunmaktadır. orta ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu orta ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde orta olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ORTAMALI

Devletin ya da bir yerel yönetim biriminin genellikle bir köyün iyeliğinde bulunan ve tüm nüfusun yararlanmasına açık bulundurulan, bireylerin iyeliğine geçirilmesi söz konusu olmayan taşınmaz.

ORTACALA

Bir çeşit halk oyunu, bar.

ORTAYAZI

Amasya şehri, Suluova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Diyarbakır şehri, Ergani belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Isparta şehri, Senirkent belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Van kenti, Albayrak bucağına bağlı bir bölge.

ORTASEKİ

Sivas ili, Koyulhisar ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ORTAÖREN

Erzurum ilinde, Kırık bucağına bağlı bir yerleşim birimi. İçel şehri, Silifke ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kahramanmaraş şehri, Ekinözü ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa şehrinde, Bozova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Şanlıurfa şehri, Kabahaydar bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Şanlıurfa şehrinde, Şehitnusretbey nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Tokat şehrinde, Çamlıbel nahiyesine bağlı bir yer.

ORTALICA

Kastamonu şehrinde, Tosya ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ORTAKLAR

şürekâ. Aydın kenti, Ortaklar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ili, Köprüköy belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Eskişehir şehrinde, Sivrihisar belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Gaziantep kenti, Burç bucağına bağlı bir yer. Hakkâri şehrinde, Şemdinli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Rize şehri, Çamlıhemşin ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ilinde, Havza belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehrinde, Yıldızeli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ORTAKLIK

Ortak olma durumu, iştirak, müşareket, şeriklik. İki veya daha çok kimsenin iş yaparak kazanç elde etmek için birleşmeleri, şirket.

ORTACAMİ

Giresun ili, Tirebolu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ORTANCIL

Büyükle küçük arasındaki çocuk, ortanca. Ortanca. Ortanca çocuk.

ORTAGÖZE

Erzincan şehrinde, Akarsu bucağına bağlı bir yer.

ORTANKÖY

Rize kenti, Çamlıhemşin belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ORTAKAPI

Konaklarda, harem dairesi ile selâmlık dairesi arasındaki kapı. Topkapı sarayının ikinci kapısı. Bitlis ilinde, Sarıkonak nahiyesine bağlı bir bölge.

ORTAALAN

Rize kenti, Ardeşen ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Trabzon şehri, Akçaabat belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ORTAKENT

Ardahan ilinde, Hanak ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Muş ilinde, Kızılağaç bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas şehri, Ortakent bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ORTAKALE

Kars kenti, Karakurt bucağına bağlı bir bölge. Kars şehrinde, Selim ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ORTAKKAT

Birden çok nicelik için, bunlardan her birisinin katı olan nicelik.

ORTAAYAK

Ayakkabıcıların kullandığı kadın ayakkabısı kalıbı. Çizmeye benzeyen bir çeşit ayakkabı.

ORTAÇLIK

Bir oluşumun ortaç çevresinde toplanma, yoğunlaşma ya da örgütlenme özelliği.

ORTADÜZÜ

Erzurum şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.