OR ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "or" olan, toplam 527 adet kelime bulunmaktadır. or ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu or ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde or olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ORMANTAVUĞUGİLLER

16 harfli kelimeler

ORNİTOBAKTERİYOZ, ORTALIKTEKERLEĞİ, ORTHOMYSOVİRİDAE, ORTOPOKSVİRÜSLER

15 harfli kelimeler

ORTAÇOKDEĞİRMEN, ORTAHACIAHMETLİ, ORTOPANKROMATİK

14 harfli kelimeler

ORMANLAŞTIRMAK, ORMANSIZLAŞMAK, ORTAKLAŞACILIK, ORTAKLAŞTIRMAK, ORANLAYABİLMEK, ORBİTOSFENOYİT, ORDULUKARADERE, ORTALAYABİLMEK

13 harfli kelimeler

ORMANLAŞTIRMA, ORMANSIZLAŞMA, ORTAKLAŞTIRMA, ORTAKYAŞARLIK, ORANLAYABİLME, ORGANOTROPİZM, ORNİTHONYSSUS, OROFARENGİYAL, ORTAKENTYAHŞİ, ORTALAYABİLME, ORTONORMALLİK

12 harfli kelimeler

ORANTILANMAK, ORANTISIZLIK, ORDUBOZANLIK, ORGANİZASYON, ORGANOLEPTİK, ORGENERALLİK, ORKESTRALAMA, OROSTOPOLLUK, ORTALAMASINA, ORANLAMASINA, ORBİVİRÜSLER, ORDUBOZANNIH, ORNİTHODOROS, ORTABAYINDIR, ORTAFATMACIK, ORTAGEDİKLER, ORTAKALDIRIM, ORTAKARAÖREN, ORTAKDARACIK, ORTAKDEĞİŞİM, ORTAKLAŞALIK, ORTOGONALLİK, ORTOKROMATİK, ORTOZOONOZİS

11 harfli kelimeler

ORAMİRALLİK, ORANTILAMAK, ORANTILANMA, ORGANİZATÖR, ORGANLAŞMAK, ORİJİNALİTE, ORİJİNALLİK, ORKESTRASIZ, ORMANLAŞMAK, ORNİTOLOJİK, ORTAKLAŞACI, ORTAKLAŞMAK, ORTAÖĞRENİM, ORTAÖĞRETİM, ORTODOKSLUK, ORYANTALİST, ORYANTALİZM, ORYANTASYON, ORYANTİRİNG, ORBİKULARİS, ORBİTEKTOMİ, ORÇUMLANMAK, OREKSİJENİK, ORGANOGENEZ, ORGANOTİPİK, ORMANGÜZELİ, ORMANPINARI, ORŞİDEKTOMİ, ORTABEREKET, ORTAÇİMAĞIL, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ORAKLAŞMAK, ORANSIZLIK, ORANTILAMA, ORDİNARYÜS, ORGANLAŞMA, ORKESTRACI, ORKESTRALI, ORMANCILIK, ORMANLAŞMA, ORNİTOLOJİ, ORNİTORENK, ORTAKÇILIK, ORTAKLAŞMA, ORTAKYAŞAR, ORTOPEDİST, ORAKDEMİRİ, ORAKTABAĞI, ORANLAYICI, ORANNAMACI, ORBİTATOMİ, ORDUCUBAŞI, ORFENADRİN, ORGANOLOJİ, ORİBATİDAE, ORMANBEYLİ, ORMANGÜZLE, ORMANPINAR, ORMANSEVEN, ORMANSIRTI, OROFARENKS, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ORAKÇILIK, ORAKLAŞMA, ORANGUTAN, ORANLAMAK, ORDUBOZAN, ORGANİKÇİ, ORGANİZMA, ORGENERAL, ORHANGAZİ, ORNİTOLOG, OROGRAFYA, OROSPULUK, OROSTOPOL, ORSALAMAK, ORTAKLAŞA, ORTALAMAK, ORTALIKÇI, ORTALIKTA, ORTANCALI, ORTODONTİ, ORTOPEDİK, ORAKERİĞİ, ORAKGIRAN, ORANDASIZ, ORANLILIK, ORANNAMAK, ORANTISIZ, ORBİKULUS, ORBİTALİS, ORÇALAMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ORACIKTA, ORALILIK, ORAMİRAL, ORANLAMA, ORANTILI, ORATORYO, ORGANİZE, ORGANLIK, ORGANTİN, ORGCULUK, ORHANELİ, ORİJİNAL, ORKESTRA, ORMANLIK, ORMANSIZ, ORNATMAK, ORSALAMA, ORTAKLIK, ORTALAMA, ORTAOKUL, ORTODOKS, ORTOPEDİ, ORUNLAMA, ORYANTAL, ORANNAMA, ORDAĞIKİ, ORDAHANA, ORDUBAŞI, ORGOTEİN, ORGUNALP, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ORANSIZ, ORDİNAT, ORDUEVİ, ORDUSUZ, ORGANİK, ORGANZE, ORKİNOS, ORMANCI, ORNATMA, OROJENİ, ORTAKÇI, ORTAKÖY, ORTALIK, ORTANCA, ORUÇSUZ, ORAKAYI, ORAKENT, ORAKLAR, ORALMIŞ, ORANLIK, ORAŞMAK, ORBİTAL, ORCANER, ORÇUMCU, ORDEYDİ, ORDUGAH, ORDUKÖY, ORDULAR, ORDULUK, ORENGEÇ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ORACIK, ORADAN, ORAKÇI, ORANCA, ORANLA, ORANLI, ORANTI, ORDİNO, ORDÖVR, ORDUCU, ORGAZM, ORİJİN, ORKİDE, OROSPU, ORTACA, ORTALI, ORUÇLU, ORAKAY, ORALIH, ORALIK, ORALİS, ORAMAK, ORAMAN, ORANCI, ORANDA, ORASBI, ORBİTA, ORÇACI, ORDULU, ORDUZU, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ORADA, ORALI, ORASI, ORAYA, ORCİK, ORFOZ, ORGAN, ORGCU, ORKİT, ORLON, ORMAN, ORTAÇ, ORTAK, ORTAM, ORTAY, ORTOZ, ORANU, ORASA, ORAYI, ORBAN, ORBAY, ORBEK, ORBİT, ORBUK, ORCAN, ORCUK, ORÇUL, ORÇUM, ORÇUN, ORDAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ORAK, ORAL, ORAN, ORDU, ORSA, ORTA, ORUÇ, ORUN, ORYA, ORAG, ORAH, ORAM, ORAY, ORDA, ORDI, ORDO, OREK, ORET, ORGİ, ORIM, ORİS, ORTO, ORTU, ORUK, ORUM, ORUS, ORUŞ, ORUZ, ORYE

3 harfli kelimeler

ORA, ORG, ORF, ORİ, ORK, ORS, ORT, ORU

2 harfli kelimeler

OR

Bazı kelimelerin anlamları

OR

Hendek, düşman saldırısına karşı koymak için düzenlenmiş yer. Ateş. Halk dilinde Kırmızıyla sarı arasında bir at donu. Kale, kale burcu. Hendek.

ORTOPOKSVİRÜSLER

Poxviridae ailesinin Chordopoxvirinae alt ailesinde yer alan, bünyesinde insan ve sığır çiçeğine neden olan virüsleri de bulunduran bir virüs cinsi.

ORMANTAVUĞUGİLLER

(Tetraonidae),iyi bilinenleridir.

ORTAKLAŞACILIK

Üretim araçlarından kişisel sahipliği kaldırıp ortak kullanmayı ve toplum içinde her türlü harekette ortak davranışı savunan öğreti, kolektivizm.

ORDULUKARADERE

Düzce ili, Cumayeri ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

ORANLAYABİLMEK

Oranlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

ORTAÇOKDEĞİRMEN

Ordu ili, Kumru ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ORTHOMYSOVİRİDAE

Grip virüslerinin dahil olduğu, 80-200 nm büyüklüğünde, çok iplikli sarmal RNA içeren (iplik), kılıf üzerindeki çıkıntıları kırmızı kan hücrelerinin aglütinasyonuna sebep olan bir familya.

ORNİTOBAKTERİYOZ

Ornithobacterium rhinotracheale tarafından oluşturulan, tavuk ve hindilerde solunum sisteminde bozukluk, büyümenin yavaşlaması ve ölümlere neden olan hastalık.

ORMANSIZLAŞMAK

Ormansız kalmak, ormanı bulunmamak.

ORBİTOSFENOYİT

Ahn kemiği ile presfenoyit kemik arasında bulunan çift kafatası elemanı.

ORTALIKTEKERLEĞİ

Çam ağacından tek parça olarak yapılmış, çevresi demir çemberli tekerlek.

ORTAKLAŞTIRMAK

Ortak duruma getirmek, kolektifleştirmek.

ORTOPANKROMATİK

Duyarkatı ortopankromatik olan film.

ORMANLAŞTIRMAK

Orman durumuna getirmek.

ORTAHACIAHMETLİ

Kırşehir şehri, Çiçekdağı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

  -   -   -  

Anlamında OR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde OR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇIKÇI

Borsada fiyat dalgalanmalarından yararlanarak açıktan para kazanan kimse.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ACYOCU

Borsa veya piyasada tahvil için çeşitli hileler uygulayan, dolaplar çeviren kimse.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ABU

Şaşma ve korku bildiren bir söz.

AÇIKLANAN

Açıklamalar sonunda ortaya çıkması beklenen kavram, açıklayan.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

AÇINSAMAK

Bir yerin özelliklerini ortaya çıkarmak için araştırma ve inceleme yapmak, istikşaf etmek.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük