ON ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "on" olan, toplam 281 adet kelime bulunmaktadır. on ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu on ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde on olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

ONAYLATTIRILMAK

14 harfli kelimeler

ONAYLATABİLMEK, ONAYLATTIRILMA, ONAYLAYABİLMEK, ONKOMİRASİDYUM

13 harfli kelimeler

ONURLANDIRMAK, ONAYLATABİLME, ONAYLATTIRMAK, ONAYLAYABİLME

12 harfli kelimeler

ONDOKUZMAYIS, ONURLANDIRMA, ONAYLATILMAK, ONAYLATTIRMA, ONKOSERKOZİS, ONKOVİRÜSLER

11 harfli kelimeler

ONARIMCILIK, ONOMATOPEİK, ONARABİLMEK, ONARIKLAMAK, ONAYABİLMEK, ONAYAKLILAR, ONAYLAMALIK, ONAYLATILMA, ONBEŞHAMAMI, ONİKOFORLAR

10 harfli kelimeler

ONARICILIK, ONAYLANMAK, ONAYLATMAK, ONBİRAYLIK, ONGUNCULUK, ONİKİTELLİ, ONTOLOJİZM, ONURLANMAK, ONURSUZLUK, ONARABİLME, ONATLAŞMAK, ONAYABİLME, ONAYLAMAMA, ONBİRNİSAN, ONCHOCERCA, ONDABİRLİK, ONİKİYÜZLÜ, ONİYEKTOMİ, ONKOPELTUS, ONKOSERKOM, ONLUKDÖKÜM, ONMADIKLIK

9 harfli kelimeler

ONARILMAK, ONAYLAMAK, ONAYLANIŞ, ONAYLANMA, ONAYLATMA, ONBAŞILIK, ONCULAYIN, ONDALIKÇI, ONDÜLESİZ, ONKOLOJİK, ONOMASTİK, ONOMATOPE, ONTOGENEZ, ONTOLOJİK, ONUNCULUK, ONURLANMA, ONALTILIK, ONDÖRTLÜK, ONAKLAMAK, ONATLAMAK, ONBAŞILAR, ONCELEYİN, ONDUBOZAN, ONKOGENEZ, ONLARINKİ, ONMAYASIN, ONUKTEKİN, ONURSEVEN

8 harfli kelimeler

ONARILMA, ONARIMCI, ONARTMAK, ONAYLAMA, ONDURMAK, ONDÜLELİ, ONGUNLUK, ONKOLOJİ, ONTOLOJİ, ONALTMAK, ONBUYRUK, ONCİCOLA, ONDALAMA, ONDELECİ, ONDURMAG, ONDÜLECİ, ONGARMAK, ONGLAMAK, ONGUNALP, ONGUNSUZ, ONİKİGEN, ONİKİLER, ONİKİLİK, ONKOSFER, ONNAMONO, ONŞATMAK, ONTOGENİ, ONULTMAK

7 harfli kelimeler

ONANİZM, ONANMAK, ONARICI, ONARMAK, ONARTMA, ONAŞMAK, ONAYSIZ, ONDALIK, ONDURMA, ONLARCA, ONMADIK, ONULMAK, ONURSAL, ONURSUZ, ONBEŞLİ, ONSEKİZ, ONALMAK, ONANASI, ONARMAH, ONATKAN, ONATKUT, ONATLIK, ONATMAK, ONATSIZ, ONBUDAK, ONBULAK, ONCACIK, ONCAĞIZ, ONCALIK, ONCAMAN, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

ONAMAK, ONANMA, ONARIM, ONARMA, ONAYLI, ONBAŞI, ONDÜLE, ONEJİT, ONULMA, ONUNCU, ONURLU, ONACAK, ONACCA, ONAÇAN, ONAÇÇA, ONADAR, ONAĞAN, ONAĞIL, ONAHÇA, ONARAN, ONARIK, ONARLI, ONAŞCA, ONAŞMA, ONATCA, ONATÇA, ONATMA, ONATSÜ, ONCASI, ONDACI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ONAMA, ONGEN, ONGUN, ONİKS, ONLAR, ONLUK, ONMAK, ONSUZ, ONARI, ONART, ONASI, ONAZU, ONBAR, ONBUL, ONCAH, ONCAK, ONCAZ, ONCUK, ONCÜL, ONDAÇ, ONESE, ONEZE, ONGAY, ONGLU, ONGUR, ONGÜN, ONKOS, ONKUN, ONMAG, ONNAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

ONAR, ONAT, ONAY, ONCA, ONLU, ONMA, ONUM, ONUR, ONAÇ, ONAK, ONAL, ONAM, ONAN, ONBA, ONDA, ONDE, ONEL, ONER, ONGU, ONUK, ONUL, ONUŞ, ONÜK

3 harfli kelimeler

ONA, ONS, ONE, ONK

2 harfli kelimeler

ON

Bazı kelimelerin anlamları

ON

Dokuzdan sonra gelen sayının adı. Bu sayıyı gösteren 10 ve X rakamlarının adı. Dokuzdan bir artık.

ONAYLATTIRILMAK

Onaylattırma işi yapılmak, tasdiklettirilmek.

ONAYLATTIRMA

Onaylattırmak işi, tasdiklettirme.

ONKOVİRÜSLER

Retrovirüslere dahil bir grup virüs.

ONAYLATTIRILMA

Onaylattırılmak işi, tasdiklettirilme.

ONAYLAYABİLME

Onaylayabilmek işi, tasdikleyebilme.

ONKOSERKOZİS

Onchocerca cinsi nematodların neden olduğu deri altında erişkin parazitlerle dolu sert nodüllerin oluşumu, kaşıntı ve göz lezyonlarıyla belirgin hastalık, volvulozis, craw-craw, nehir körlüğü, Roble hastalığı, sowdah.

ONAYLATABİLME

Onaylatabilmek işi, tasdikletebilme.

ONAYLATILMAK

Onaylatma işi yapılmak, tasdikletilmek.

ONAYLATTIRMAK

Onaylatma işini yaptırmak, tasdiklettirmek.

ONAYLAYABİLMEK

Onaylama imkânı veya olasılığı bulunmak, tasdikleyebilmek.

ONURLANDIRMAK

Kendisine saygı duyulan bir kimse, bir yere gelerek oradakileri mutlu etmek, onur kazandırmak, onurunu artırmak, şereflendirmek, şeref vermek.

ONURLANDIRMA

Onurlandırmak işi.

ONDOKUZMAYIS

Samsun iline bağlı ilçelerden biri.

ONKOMİRASİDYUM

Monogenetik trematodların silyumlu larvası.

ONAYLATABİLMEK

Onaylatma imkânı veya olasılığı bulunmak, tasdikletebilmek.

  -   -   -  

Anlamında ON bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ON geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACINMAK

Acıma işine konu olmak. Başkasının hesabına üzülmek, yazıklanmak, yerinmek.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

AÇELYA

Kokusuz, güzel renkli çiçekler açan bir bitki (Rhododendron).

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ACIKILMAK

Acıkma işine konu olmak.

ACINILMAK

Acınma işine konu olmak.

ABARTILMAK

Abartma işine konu olmak.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACIMIK

Mavikantaron.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

AÇIKLANAN

Açıklamalar sonunda ortaya çıkması beklenen kavram, açıklayan.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük