OD ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "od" olan, 6 harfli toplam 16 adet kelime bulunmaktadır. od ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu od ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde od olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ODAKÖY

Afyon ilinde, Sandıklı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Balıkesir şehrinde, Kavacık bucağına bağlı bir yer. Mardin ilinde, Kızıltepe ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Muş şehrinde, Karahasan bucağına bağlı bir yer.

ODALAR

Üyelerinin ortak mesleki gereksinimlerini karşılamak, mesleki etkinlikleri kolaylaştırmak ve mesleğin toplumsal çıkarlara uygun olarak gelişmesini sağlamak, üyelerinin birbirleri ve halk ile olan ilişkilerinde karşılıklı güven ortamını oluşturmak, kuruluş yasasında ve mevzuatında yer alan görevleri yerine getirmek amacıyla kamu tüzel kişiliğine sahip olarak kurulan meslek kuruluşları. Kars ili, Karakurt nahiyesine bağlı bir bölge.

ODALIK

Bir erkeğin nikâhsız olarak aldığı kadın. Padişah, şehzade ve paşaların saraya alınan karavaşlar arasından seçtikleri kadın, ikbal.

ODADAM

Oturma yatak ya da misafir odası (Yenikent Aksaray Muğla).

ODURHA

Lades.

ODUNCU

Odun kesen veya satan kimse.

ODALIH

Evlenmeden birlikte yaşanılan kadın, odalık.

ODAÖNÜ

Antalya kenti, Manavgat ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

ODACIK

Küçük oda.

ODUNSU

Odunu andıran, oduna benzeyen, odun gibi, odunumsu. Kaba, iri, heybetli.

ODAKLA

Alıcı yönetmenine, odaklanmamış olarak yayın dışı bulunan alıcıyı odaklaması için verilen komut. (Genellikle alıcı sayısı eklenerek "ikiyi odakla!, üçü odakla!" biçiminde söylenir).

ODEKLİ

O kadar.

ODAKTA

Odaklamanın tam yapılmış olması durumu. Bu durumdan dolayı görüntüde oluşan seçiklik. Odak dışının karşıtı.

ODURGİ

Tahta, ağaç delmeye yarayan ipli burgu.

ODBİLİ

Ateş küreği. (Hassa Antalya).

ODAŞIK

Oda arkadaşı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük