Sonu O ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "o" olan 8 harfli toplam 41 adet kelime bulundu. Sonu o harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında o harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

TRİKLORO

Molekülünde üç Cl atomu bulunduğunu gösteren bir ön ek.

PROTESTO

Bir davranışı, bir düşünceyi, bir uygulamayı haksız, yersiz, gereksiz bularak karşı çıkma, kabul etmeme. Değerli evrak niteliğindeki borç senedinin ödenmemesi durumunda, özel bir biçime bağlı ve belli hukuki sonuçlar doğuran bildirim. Herhangi bir davranışın haksız, yersiz, gereksiz görülerek onaylanmadığını bildiren resmî açıklama.

LOSTROMO

Ticaret gemilerinde tayfaların başı.

KAPUÇİNO

Kremalı, sütlü İtalyan kahvesi.

HARPIŞTO

Evlerin önünde asmaların yayılması için yapılan çardak.

KREŞENDO

Çalgıların giderek daha yüksek ses verecek biçimde çalınma durumu.

KOMPOSTO

Bütün veya dilimler hâlindeki yaş meyvenin şekerli suyla kaynatılmasıyla yapılmış olan bir tatlı türü.

ORATORYO

Solo sesler, koro ve orkestra için yazılmış, oyun ögesi bulunmayan, kutsal nitelikte müzik eseri.

İMPETİGO

Sivilce.

FERETİKO

Kendir ve pamuk karıştırılarak dokunan keten, poplin gibi kumaş. Ketenden dokunan ve iç çamaşırı yapımında kullanılan ince bez.

KAPİTANO

İtalyan halk doğaçlama tiyatrosunda, gülünç derecede böbürlenen, kendim öven, geniş bir düş dünyası olan, korkak ve silik tip.

KALAMAZO

Banka, ticarethane vb. yerlerde kullanılan ve cilt kapakları özel bir düzen ve anahtarla gevşetilip sıkıştırılabilen defter.

KIRMANÇO

Ak sakallı kimse.

KONSULTO

Konsültasyon.

KAPRİÇYO

Çalgı veya ses için bestelenmiş, serbest biçimde parça.

BAZLAMBO

Mısır, arpa, darı ve buğday unlarından yapılan mayalı, mayasız, yağlı, yağsız, şekerli, şekersiz, ince ve kalın pişirilen saç ekmeği.

İMPRESYO

İz, çöküntü.

GRACİOSO

İspanyol halk tiyatrosunda gülünçlükler yapan uşak tipi.

MODERATO

Tek başına kullanıldığında orta hızda bir tempoyu belirten bir söz. Başka bir terimle birlikte kullanıldığında gösterilen temponun biraz yavaşlatılması gerektiğini anlatan bir söz.

SELENİNO

(HO)OSe- kökünü belirten bir ön ek.