Sonu O ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "o" olan 5 harfli toplam 226 adet kelime bulundu. Sonu o harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında o harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PUNTO

Matbaacılıkta, bilgisayarda harflerin büyüklük ve küçüklüklerine göre aldığı ad.

BOŞGO

Boşver.

ŞILLO

Çok konuşan; geveze.

GİRBO

Kurbağa.

TOMTO

Süt paparası.

PROMO

Erken yetişen, turfanda.

SAKKO

Palto, pardösü.

MALEO

Tavuksular (Galliformes) takımının, iri ayaklıgiller (Megapodiidae) familyasından, 60 cm kadar uzunlukta, Selebes adalarında yaşayan bir tür. (Megacephalon maleo), Tavuksular (Galliformes) takımının iri-ayaklıgiller (Megapodiidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 60 cm. Selebes adalarında yaşar.

TOSBO

Kaplumbağa.

TANGO

Özel ritimli ağır bir dans. Aşırı bir biçimde son modaya uyarak giyinmiş (kadın). Bu dansın müziği.

HİSTO

Latince'de doku anlamında bir ön ek.

FİSTO

Elde veya makinede işlenmiş süslü şerit. Dantele benzer süsleri olan bir kumaş türü. Bu kumaştan yapılmış.

FEMTO

SI tarafından kabul edilen ve 10-15 katı anlamında kullanılan ön ek, kısaltması f'dir, 1 fm=10-15 m.

REPKO

Çin lahanasıyla kışlık yağ şalgamının çift melezlemesiyle elde edilmiş kazık köklü, bol yapraklı, sapları düşük selülozlu, protein ve şeker bakımından zengin, sindirilme oranı yüksek yem bitkisi.

GÖMGO

Masmavi.

BOSKO

Sahnede dağlık, açıklık doğayı gösteren arka dekor.

TRİBO

"Sürtünme" veya "ovalama" yı belirten bir ön ek.

LİMBO

Irmaklarda, sığ sularda yük taşıyan bir tekne türü. Bir ticaret gemisinin içindeki yükü, bordasına yanaşan başka bir gemiye aktarma işlemi.

KALAO

Gökkuzgunumsular (Coraciiformes) takımının, boynuzlu gagalıgiller (Bucerotidae) familyasından, Sumatra, Cava ve Borneo'da yaşayan, kırmızı, turuncu, kara renkli bir tepeliği bulunan, bir kuş türü. (Buceros rhinoceros), Gök-kuzgunumsular (Coraciiformes) takımının boynuzlugagalıgiller (Bucerotidae) familyasından bir kuş türü. Kırmızı-turuncu-kara renkli bir tepeliği vardır. Sumatra, Cava ve Borneoda yaşar.

TRAFO

Dönüştürücü. Yüksek gerilim hattından aldığı elektriği şehrin şebekesinde kullanılabilecek seviyeye düşüren dönüştürücünün bulunduğu yer.