O ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 9 harfli toplam 436 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OYUVERMEK

Çabucak veya kısa sürede oymak.

OKSİMORON

İki zıt anlamlı kelimenin bir arada kullanılması.

ODAKLAŞMA

Odaklaşmak durumu.

OTOSTOPÇU

Otostop yapan kimse.

OCİKEDİSİ

Amerika'dan köken alan, Habeş, Amerikan kısa tüylü ve Siyam ırkları karışımından oluşan, Güney Amerikalı vahşi kedi Ocelat'a benzerliği nedeniyle bu adı almış, iri vücudu, kısa ve muntazam gövdesi, gelişmiş kasları ve geniş göğüs yapısı sayesinde oldukça atletik görünen, küçük ve oval baş yapısı ve dikkat çekici boyutlardaki büyük kulakları en belirgin özelliği olan, tüyleri yumuşak ve benekli, genelde gümüş tonları, kahve lila ve çikolata renklerinde, yüz bölgesindeki tüyleri vücudundakilere göre daha açık renkli, akılcı ve mantıklı yapıda, oldukça etkin, atletik ve sportmen, zamanla Siyamların uyanık, nazik ve sevecen yapılarını da alan, kısa tüylü kedi ırkı.

ODUNLAŞMA

Bazı bitki hücrelerinde odun özü denilen bir kimyasal madde alarak odunsu bir duruma girmeleri olayı. Kabalaşma.

OLİGOHEMİ

Oligemi.

ONTOGENEZ

Birey oluş. Organizmanın varoluşundaki genetik kodlarına dayanan gelişimi.

OPERATRİS

Kadın operatör.

OYGALAMAK

Seyrek seyrek, gelişigüzel dikmek.

OYLUMLUCA

Hacimlice.

OĞCALAMAK

Bir şeyi iki avuç arasında sıkarak ovuşturmak.

OMEPRAZOL

Midedeki pariyetal hücrelerin zarında bulunan proton pompasına dönüşümlü olarak bağlanıp mide asit salgısı oluşumunu son aşamada önleyen ve ülser gibi sindirim kanalı dejenereasyonlarının tedavisinde kullanılan bir ilaç.

OLADÜŞMEK

Olmuş olmak, oluvermek.

ORTATOPAÇ

Sivas kenti, Şarkışla belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

ORANTISIZ

Orantısı olmayan.

ORHANGAZİ

Bursa iline bağlı ilçelerden biri.

OPİYOTLAR

Birçok sinir hücrelerinden salgılanan, genellikle uzun süren bir etkisi olan bir tür nöropeptit.

ORANLAMAK

Ölçmek, hesaplamak, hesap etmek. Eşit tutmak. Akıl yoluyla gerçeğe yakın olduğuna inanılarak hüküm vermek, tahmin etmek. Karşılaştırmak, kıyaslamak.

OKUNULMAK

Okuma işi yapılmak.