O ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 9 harfli toplam 436 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OĞURCALIK

Çocuk yemek önlüğü.

OĞULDURUK

Döl yatağı.

OŞKULTUYA

Boşuboşuna : Bugün oşkultuya kasabaya gittik.

ORTAGEÇİT

Ardahan ilinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

OLMAZLAMA

Bir yetkilinin bir öneriye ya da bir olaya karşı olduğunu bildirmesi, onu yadsıması. Bir alan araştırmasında bilgi almak üzere kendisine başvurulan kişilerin soruları yanıtlamaktan kaçınarak bilgi istemini karşıalmamaları durumu.

OCAKÇILIK

Ocakçı olma, ocakçının işi.

OPSİYONLU

Seçme süresi olan. İsteğe bağlı.

ORTAHİSAR

Nevşehir ili, Ürgüp ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ODAKLANMA

Odaklanmak işi, fokuslanma.

OVKULAMAK

Ufaklamak.

OHIMIŞLIĞ

Okur yazarlık.

OYMAPINAR

Antalya ilinde, Manavgat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Bingöl şehrinde, Yenibaşak nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bitlis şehri, Hizan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ili, Lâdik ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

OOGENEZİS

Yumurtalıkta primordial germ hücresi yani oogoniumdan olgun dişi cinsiyet hücresi yumurtanın oluşmasına kadar geçen olaylar dizisi.

ORTAKIŞLA

Çorum ili, Sungurlu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Konya ilinde, Sülüklü nahiyesine bağlı bir bölge.

ORNİTOLOG

Kuş bilimci.

OLGALAMAK

Seyrek seyrek dikmek, oyulgamak.

OŞKURTMAK

Öfkesini artırmak.

OPERKULUM

Kapak, örtü. Bazı omurgasız yumurtaları üzerindeki kapak. Bazı sporların üzerindeki kapak. S.Bazı kuşlarda hava delikleri ile kulakları örten örtü. 4.Karından ayaklılarda kabuğun ağzını örten kapak. S.Balıklarda birinci solungaç yarıgının önünde hiyoit yayla birleşen ve arkaya doğru uzanarak solungaç yarıklarını örten kapak. Solungaç kapağı. 6.Polenin ekzin poru üzerinde bulunan ektekzin ve endekzin parçası. Solungaç kapağı. Parazitlerin yumurta kabuğunda bulunan ve yumurta içindeki larvanın çıktığı kapak benzeri yapı. Karından-ayaklılarda kabuğun ağzını örten kapak.

ORMANBAĞI

Siirt ili, Şirvan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

OTLUBAHÇE

Tunceli ilinde, Ovacık ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük