O ile başlayan 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 8 harfli toplam 425 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OPTİMİZM

İyimserlik.

ORTADÜZÜ

Erzurum şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

OZANLAMA

Masalımsı, hayal mahsulü.

OSİŞLEME

Alaşım çeliklerini, ostenitledikten ve kay bölgelerinde bozunuma uğrattıktan sonra, suvererek sertleştirme işlemi, (ostenit+işleme).

OĞRAŞMAK

Uğraşmak.

ONDURMAK

Onmasını sağlamak, iyiye döndürmek.

OPTİMİST

İyimser, pesimist karşıtı. Çocuklar için düzenlenen, tek yelkenli, tek kişilik yarış.

ORTOKLAZ

Dik açı biçiminde ayrıtları olan, billurları parça hâlinde dilinen bir çeşit potasyum feldspat, ortoz.

OCULAMAK

Ovmak, ovalamak.

ODALIDAM

Balıkesir ilinde, Ömerköy bucağına bağlı bir yer.

ORYANTAL

Doğu medeniyeti ile ilgili, Doğu medeniyetini hatırlatan. Bu dansı yapan kadın. Genellikle Doğu ülkelerinde, kadınların tek başlarına ve yarı çıplak olarak müzik eşliğinde yaptıkları, vücut ve göbek hareketlerine dayalı dans.

ONGUNLUK

Ongun olma durumu, mutluluk, bolluk, bereket, feyiz, saadet.

OTOGENEZ

Aynı organizma içinde üreme veya meydana gelme.

ONKOLOJİ

Urları inceleyen tıp dalı.

OTURAHLI

Ağırbaşlı, davranışları ölçülü kimse.

OVABEYLİ

Şanlıurfa ili, Yardımcı nahiyesine bağlı bir yer.

OLFAKTUS

Koku duyusu.

OYUKTEPE

Sivas kenti, Divriği ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

ORHANİYE

Afyon ili, Çay ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Ankara şehri, Kazan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Aydın kenti, Çakırbeyli bucağına bağlı bir yer. Balıkesir ilinde, Edincik nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bilecik ilinde, Osmaneli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bursa kenti, İznik ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bursa ilinde, Karacabey belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bursa ili, Kestel ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Bursa ili, Mudanya ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Bursa kenti, Mustafakemalpaşa belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Bursa şehrinde, Yenişehir belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Edirne kenti, Karakasım bucağına bağlı bir bölge. Edirne şehrinde, Mecidiye nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir ili, Çifteler ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Giresun kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kahramanmaraş ili, Çokak nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Kocaeli ilinde, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Konya ilinde, Akören ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Konya şehri, Ereğli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Konya şehrinde, Ilgın belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Muğla ilinde, Marmaris belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Niğde şehrinde, Çamardı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Ordu şehrinde, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Osmaniye şehri, Tecirli bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Samsun şehrinde, Havza ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

OKLUBALI

Eskişehir şehrinde, İnönü belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük