O ile başlayan 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 8 harfli toplam 425 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OYLATMAK

Oylama işini yaptırmak.

OSMANLAR

Balıkesir kenti, İvrindi belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Balıkesir kenti, Sındırgı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bursa şehrinde, Büyükorhan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. İzmir kenti, Çırpı nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Karabük kenti, Eflâni belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Zonguldak kenti, Ereğli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ONGUNSUZ

Geleceği parlak olmayan kişi.

OTLUKAYA

Tunceli ili, Darıkent nahiyesine bağlı bir yer.

ORTADÜZÜ

Erzurum şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ORMANNIK

Ormanlık.

ONGLAMAK

Bozulmuş bir şeyi düzeltmek, işe yarar duruma getirmek.

ORİJİNAL

Özgün. Fabrikası tarafından yapılan, taklit olmayan (araç ve gereç). Otantik. Alışılagelenden daha değişik, şaşırtıcı nitelikte olan.

OBKORDAT

Ters kalpsi yaprak ayaları için kullanılan bir terim.

OYUMİĞDE

Ankara ili, Çubuk ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

OBURMOLA

Kuşların avlanacağı geçit yeri.

OKUYUNTU

Küçük armağanlarla yapılan düğün çağrısı. Düğün ya da bir yere çağrılmış olan. Ekmek, çörek, şeker ve benzerleri küçük armağanlarla yapılan düğün çağrısı.

ORTODOKS

Hristiyan mezheplerinden biri. Bu mezhebe bağlı olan kimse. Dogmaya ve kilise öğretisine uygun olan.

OKRAŞMAK

Atlar birlikte okramak.

OKARTMAK

Abartmak.

ORTANKÖY

Rize kenti, Çamlıhemşin belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

OVARTMAK

Yaptırmak, düzelttirmek.

OLUKBAŞI

Aydın ilinde, Bozdoğan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli kenti, Kelekçi Bucağı. Kastamonu ilinde, Taşköprü belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Muğla şehrinde, Milâs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sinop ili, Durağan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas kenti, Hafik ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ORGANTİN

Seyrek dokunmuş, ince, sert bir kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

OĞALAMAK

Parçalamak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük