O ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 7 harfli toplam 588 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ORTAYOL

Rize ili, Pazar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Şanlıurfa ilinde, Halfeti ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Van şehrinde, Başkale ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ORTAKÖY

Aksaray iline bağlı ilçelerden biri. Çorum iline bağlı ilçelerden biri.

OLUKMAN

Bursa şehrinde, İnegöl ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Sivas ilinde, Divriği ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Sivas ili, Karaçayır nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat kenti, Zile belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

OPALİNA

Opalinatea sınıfında, Opalinida takımında bulunan kurbağaların kolonlarında endokommensal olarak yaşayan silyumlu parazitik protozoa cinsi.

OMCALIK

Odunluk.

OSMANLİ

Osmanlı Devleti.

OĞULŞAK

Yavrusu yokken süt veren hayvan.

OSANGİL

Beceriksiz, uyuşuk, tembel.

OTOKİST

Bazı parazit sporlular tarafından meydana getirilen ve hücreyi konuk dokudan ayıran kalın örtü.

OYCULUK

Oy alabilmek için türlü yollara başvurma işi.

ODENÇUR

Ormanlardaki kuru dallar: Bir yük odençur ettim.

OKSİDAZ

Moleküler oksijeni alıcı olarak kullanarak oksidasyon redüksiyon reaksiyonlarını katalizleyen herhangi bir enzim. Moleküler oksijenin oksijeni alıcı olarak kullanan oksidasyon-redüksiyon reaksiyonlarını katalizleyen herhangi bir enzim.

OLHAMUR

Ihlamur.

OTONOMİ

Özerklik.

ONŞAMAK

Kaldırmak, yükseltmek.

ORNATMA

Ornatmak işi, ikame etme. Molekülün geri kalan bölümünde değişikliğe yol açmadan bir atom veya bir kök yerine bir başka atom veya kökün geçmesi. Bir türün yerine onun değişik bir biçiminin geçmesi. Bir cebirsel ifadenin yerine bir başkasını koyma işlemi.

OĞULTAN

Sabahleyin doğan çocuk.

ORKİNOS

Ton balığı.

ONDURUK

Kundura pençesi.

ORDULAR

Bolu şehri, Mudurnu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük