O ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 4 harfli toplam 296 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OKRE

Karabuğdaygiller (Polygonaceae) familyasındaki bitkilerde bulunan zarsı stipul.

OZUK

Taze cevizin üstündeki yeşil kabuk. Halk dilinde Koşu ve yarışlarda önde giden ve başka atları geçen at.

OSKİ

Kötü yolda olan kadın. (Argo) Gölge oyunu sanatçılarının altın karşılığında kullandıkları sözcük. Karagöz ustalarının "altın" karşılığında kullandıkları terim.

OMAK

Orak. Çocuklarda bıngıldak. Olmak.

OĞNÜ

Önü.

OGLİ

Oğlu. Önlü. (Tek başına kullanılmaz) - ogli ogli etmek : yarışmak, birbirini bir işte ya da koşuda geçmeye çalışmak.

OĞAT

Doğru dürüst, düzgün : Şu işi oğat yap.

OŞIĞ

Âşık.

OKAN

Anlayışlı.

OHLO

Oklava.

OBBİ

Becerme, beceri.

OKAR

Telli balıkçıl.

OVEZ

Üvez ağacı ve meyvesi.

OYIN

Öğün, kez (yemek için). Oyun.

OYUN

Yetenek ve zekâ geliştirici, belli kuralları olan, iyi vakit geçirmeye yarayan eğlence. Kumar. Güreşte rakibini yenmek için yapılmış olan türlü biçimlerde şaşırtıcı hareket. Müzik eşliğinde yapılmış olan hareketlerin bütünü. Seslendirilmek veya sahnede oynanmak için hazırlanmış eser, temsil, piyes. Hile, düzen, desise, entrika. Tiyatro veya sinemada sanatçının rolünü yorumlama biçimi. Şaşkınlık uyandırıcı hüner. Bedence ve kafaca yetenekleri geliştirmek amacıyla yapılan, çevikliğe dayanan her türlü yarışma. Teniste, tavlada taraflardan birinin belirli sayı kazanmasıyla elde edilen sonuç.

ODRA

Lades.

OLAY

Ortaya çıkan, oluşan durum, ilgi çeken veya çekebilecek nitelikte olan her türlü iş, hadise, vaka. Önemli tarihsel olgu, fenomen.

OYAL

"Düşüncesine başvur" anlamında kullanılan bir isim".

ODUŞ

Kendini beğenmiş.

OĞAZ

Üvez ağacı ve meyvesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük