O ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 3 harfli toplam 59 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OBA

Göçebelerin konak yeri. Genellikle bölmeli göçebe çadırı. Bu yerde konaklayan göçebe halk veya aile.

OLÜ

Öyle, o şekilde.

OHO

Sığır durdurma ünlemi. Daha neler anlamında ünlem. Öküz sürme ünlemi. Oho!.

OSA

Olsa.

ORA

O yer.

OLE

Yaşa.

OBU

Şaşma ünlemi. Ünlem edatı, karşılığı abu.

ORG

Klavyeli büyük ve küçük borulardan yapılmış, körüklerden elde edilen havanın bu borulardan geçmesiyle değişik ses tonları verebilen, genellikle kilise çalgısı, erganun.

ODE

Ezgi.

OTU

Otur.

OVU

Ova.

OAH

Ortalama alyuvar hacmi.

OVA

Çevrelerine göre çukurda kalmış, çoğunlukla alüvyonla örtülü, eğimi az, akarsuların derine gömülmediği, geniş veya dar düzlük, yazı.

OGA

Evvela, önce.

OMO

Dalkavuk. Ömer.

OUL

Oğul, erkek evlat, karşılığı ol, ool. Oğul, evlat.

OAZ

Üvez.

OPO

İsimlerin sonuna takılan, -ceğiz, -cağız anlamında küçültme eki: Ayşeopo.

OTE

Öte// ote beri: mutat ihtiyaçlar, öte beri. Hafta : Öbür ôteye gideriz.

OLU

Denge, yüke bağlanan ipi bükerek sıkıştırmak için kullanılan sopa. Kilim dokuma tezgâhında bulunan eğri ağaç parçası. Urgancıların çarkın ipliklerini germek için kullandıkları ortası delikli ağaç ya da kemik. Ekin ya da odun yüklü arabaya bağlanan ipleri germekte kullanılan ağaç parçası. Olur, peki (Simav). Çul, yem torbası yapmak için kullanılan keçi kılı yumağı. (Tokat). İpağacı adı verilen kilim tezgahında üst ağacı döndürmeye yarayan demir çubuk. (Kızılca Bor Niğde).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük