O ile başlayan 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 14 harfli toplam 55 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OKSİDOREDÜKTAZ

Bir bileşiğin indirgenmesiyle diğer bileşiğin oksidasyonunu katalizleyen dehidrojenaz, hidroksilaz, oksidaz, oksijenaz, peroksidaz ve redüktaz gibi enzimler, oksidasyon-redüksiyon enzimleri. Bir substrattan diğerine H atomu, O atomu veya elektronların transferini katalize eden enzim. Bu sınıfta dehidrojenazlar, hidroksilazlar, oksidazlar, oksijenazlar, peroksidazlar ve redüktazlar bulunur.

OLGUNLAŞTIRMAK

Olgun duruma getirmek.

ORDULUKARADERE

Düzce ili, Cumayeri ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

OKSİMİYOGLOBİN

Kaslara kırmızı rengi veren madde.

OPİSTOMASTİGOT

Herpetomonas cinsi tripanosomatid protozoonlarda kinetoplast ve bazal cismin hücrenin arka kısmında bulunduğu, öne yönelen ve vücudun ön kısmında serbest hareket eden kamçıya sahip morfolojik evre.

OSTEOMİYELİTİS

Kemik iliği boşluğundan başlayan kemik yangısı, osteomiyelit.

OKRATOKSİKOZİS

Okratoksin A'nın neden olduğu, proksimal tubuluslarda dejenerasyon, atrofi, interstisyel fibrozis ve glomeruluslarda hiyalinleşmeyle belirgin zehirlenme.

OTOMATİKLEŞMEK

Otomatik duruma gelmek.

OTRAKLAŞTIRMAK

Yurtlandırmak, yerleştirmek.

OZMOREGÜLASYON

Sularda yaşayan bazı türlerin ozmotik basınçlarını çevrenin, ozmotik basıncına bağlı olmadan ayarlayabilmeleri. Sularda yaşayan bazı türlerin ozmotik basınçlarını çevrenin ozmotik basıncına bağlı olmadan ayarlayabilmeleri.

OSMANLICACILIK

Osmanlı Türkçesinden yana olan kimsenin tutumu.

ONAYLATABİLMEK

Onaylatma imkânı veya olasılığı bulunmak, tasdikletebilmek.

OPERATÖRLEŞMEK

Operatör olmak, operatör gibi davranmak.

ONAYLAYABİLMEK

Onaylama imkânı veya olasılığı bulunmak, tasdikleyebilmek.

OLUŞTURUVERMEK

Çabucak veya kısa sürede oluşturmak.

OLGUNLAŞABİLME

Olgunlaşabilmek işi.

OSURGANBÖĞCÜSÜ

Pis koku çıkaran bir böcek.

ODAKLAYABİLMEK

Odaklama imkânı veya olasılığı bulunmak.

OSTEOKONDROZİS

Kemiklerin ucundaki büyüme kıkırdağında farklılaşma bozuklukları ve kıkırdağın kırılgan olmasıyla belirgin bir hastalık Domuz, köpek, at, hindi, sığır ve koyunlarda. kalıtım, hızlı gelişme, fiziksel tembellik, cinsiyet ve beslenme bozuklukları gibi nedenlerden kaynaklanır.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük