O ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 13 harfli toplam 62 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ODAKLANABİLME

Odaklanabilmek işi.

OYNADIRLAIMIŞ

Oynatırlarmış.

OTOMOTİLASYON

Çok şiddetli kaşıntılarda görülen, hasta hayvanın kaşınan kısımlarını ısırıp koparması.

ODAKLAŞTIRMAK

Bir ışık demetini veya elektron akışını bir noktaya toplamak. Odak durumuna getirmek.

ORGANOTROPİZM

Parazitlerin çeşitli gelişim everelerini geçirmek için uygun olan belirli organları tercih etmesi. Parazitlerin çeşitli gelişim evrelerinin ileri gelişimleri için uygun olan belirli organları tercih etmesi.

OTOPİYOTERAPİ

Hastalık etkenlerini taşıyıcı herhangi bir salgının (irin vb.) yeniden kendisine zerkiyle yapılan tedavi.

OTOENFEKSİYON

Vücut içinde önceden bulunan herhangi bir bakteri veya virüsün yayılmasıyla gelişen enfeksiyon. Parazit konağı terk etmeden, parazitin genç formlarının oluşturduğu reenfeksiyon. Cryptosporidium türleri, Strongyloides, Hymenolepidae, Taenia solium, Enterobius vermicularis türlerinde görülmektedir.

OTORADYOGRAFİ

Radyasyonun fotoğrafik emülsiyonlar üzerindeki etkisiyle dokularda radyoaktif maddelerin yerinin belirlenmesi veya radyoaktif maddelerin yaydığı ışınlarla radyoaktiviteye duyarlı materyallerin üzerinde görüntü oluşturma yöntemi. Önceleri radyoaktif birleşiklerle işleme tabi tutulan doku kesitleri, ışığa duyarlı emülsiyonlarla kaplanarak buzdolabında ışık geçirmeyen kapalı bir kutuya yerleştirilir ve değişik zamanlarda pozlanmasıyla radyoaktif maddenin yeri belirlenir. Organların, hücre kısımlarının, büyük moleküllerin ya da moleküllerdeki belirli bir grup ya da atomun radyoizotoplarla işaretlenip bir film üzerinde gösterilmesi tekniği. Radyootografi.

OLGUNLAŞTIRMA

Olgunlaştırmak işi.

ONAYLATTIRMAK

Onaylatma işini yaptırmak, tasdiklettirmek.

OLUŞTURABİLME

Oluşturabilmek işi.

OROFARENGİYAL

Ağız ve yutağı içeren bölümle ilgili olan.

OTOOKSİDASYON

Oleik, linoleik ve linolenik gibi doymamış yağ asitlerinin yapısında bulunan hidrojenin ayrılmasıyla oluşan serbest radikalin, oksijenle birleşip peroksitli radikali meydana getirerek başlattığı ve devamında oksidasyonun sürekli kılındığı olay, radikal zincir reaksiyonu.

OĞLAMANOTLAĞI

Vaktinden evvel doğuran davarın yavrusu.

ODAKLANDIRMAK

Odaklanma işini yaptırmak.

OZONLAŞTIRICI

Ozonlu oksijen veya hava hazırlayan alet.

OYMATESTERESİ

Tahtalarda oyuk açmak için kullanılan ucu sivri testere. (Mudurnu Bolu).

OLAĞANDIŞILIK

Olağan dağılımın herhangi bir özelliğinden sapma.

ORMANSIZLAŞMA

Ormansızlaşmak durumu.