O ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 13 harfli toplam 62 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OKUTTURABİLME

Okutturabilmek işi.

ODAKLAŞTIRMAK

Bir ışık demetini veya elektron akışını bir noktaya toplamak. Odak durumuna getirmek.

OYMATESTERESİ

Tahtalarda oyuk açmak için kullanılan ucu sivri testere. (Mudurnu Bolu).

OTOOKSİDASYON

Oleik, linoleik ve linolenik gibi doymamış yağ asitlerinin yapısında bulunan hidrojenin ayrılmasıyla oluşan serbest radikalin, oksijenle birleşip peroksitli radikali meydana getirerek başlattığı ve devamında oksidasyonun sürekli kılındığı olay, radikal zincir reaksiyonu.

OTORADYOGRAFİ

Radyasyonun fotoğrafik emülsiyonlar üzerindeki etkisiyle dokularda radyoaktif maddelerin yerinin belirlenmesi veya radyoaktif maddelerin yaydığı ışınlarla radyoaktiviteye duyarlı materyallerin üzerinde görüntü oluşturma yöntemi. Önceleri radyoaktif birleşiklerle işleme tabi tutulan doku kesitleri, ışığa duyarlı emülsiyonlarla kaplanarak buzdolabında ışık geçirmeyen kapalı bir kutuya yerleştirilir ve değişik zamanlarda pozlanmasıyla radyoaktif maddenin yeri belirlenir. Organların, hücre kısımlarının, büyük moleküllerin ya da moleküllerdeki belirli bir grup ya da atomun radyoizotoplarla işaretlenip bir film üzerinde gösterilmesi tekniği. Radyootografi.

OTOMATİKLEŞME

Otomatikleşmek işi.

OKSİJENLENMEK

Oksijen ile birleşmek. Özünde oksijen bulunmak.

ORTALAYABİLME

Ortalayabilmek işi.

ODAKLANDIRMAK

Odaklanma işini yaptırmak.

ORMANSIZLAŞMA

Ormansızlaşmak durumu.

OSTEOPETROZİS

İskelet kemiklerinin, büyüyüp kalınlaşması, ağır bir hâl alması ve gevrekleşmesiyle belirginleşen kalıtsal kemik hastalığı, mermer kemik hastalığı, fildişi kemik hastalığı.

OKSİTSİZLEŞME

Erimiş bir metalin içindeki oksitlerin giderilmesi olayı.

OTOMOTİLASYON

Çok şiddetli kaşıntılarda görülen, hasta hayvanın kaşınan kısımlarını ısırıp koparması.

OSTEODİSTROFİ

Gelişimini tamamlamış kemiklerin metabolizmasındaki bozukluk sonucu ortaya çıkan, kemiklerde biçim bozukluğu, kırılmaya karşı hassasiyetin artması, duruş ve yürüyüş bozukluklarıyla belirgin dejeneratif kemik hastalığı.

OLABİLDİĞİNCE

Olabildiği kadar. Olduğu kadar. Yeterince.

OTOPİYOTERAPİ

Hastalık etkenlerini taşıyıcı herhangi bir salgının (irin vb.) yeniden kendisine zerkiyle yapılan tedavi.

OTOMOBİLCİLİK

Otomobilcinin işi.

ORTONORMALLİK

Ortonormal olma özelliği.

ORGANOTROPİZM

Parazitlerin çeşitli gelişim everelerini geçirmek için uygun olan belirli organları tercih etmesi. Parazitlerin çeşitli gelişim evrelerinin ileri gelişimleri için uygun olan belirli organları tercih etmesi.

ONURLANDIRMAK

Kendisine saygı duyulan bir kimse, bir yere gelerek oradakileri mutlu etmek, onur kazandırmak, onurunu artırmak, şereflendirmek, şeref vermek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük