O ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 13 harfli toplam 62 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OTOOKSİDASYON

Oleik, linoleik ve linolenik gibi doymamış yağ asitlerinin yapısında bulunan hidrojenin ayrılmasıyla oluşan serbest radikalin, oksijenle birleşip peroksitli radikali meydana getirerek başlattığı ve devamında oksidasyonun sürekli kılındığı olay, radikal zincir reaksiyonu.

OKULOMOTORYUS

Gözü oynatıcı.

OTORADYOGRAFİ

Radyasyonun fotoğrafik emülsiyonlar üzerindeki etkisiyle dokularda radyoaktif maddelerin yerinin belirlenmesi veya radyoaktif maddelerin yaydığı ışınlarla radyoaktiviteye duyarlı materyallerin üzerinde görüntü oluşturma yöntemi. Önceleri radyoaktif birleşiklerle işleme tabi tutulan doku kesitleri, ışığa duyarlı emülsiyonlarla kaplanarak buzdolabında ışık geçirmeyen kapalı bir kutuya yerleştirilir ve değişik zamanlarda pozlanmasıyla radyoaktif maddenin yeri belirlenir. Organların, hücre kısımlarının, büyük moleküllerin ya da moleküllerdeki belirli bir grup ya da atomun radyoizotoplarla işaretlenip bir film üzerinde gösterilmesi tekniği. Radyootografi.

OSTEOARTRİTİS

Yangılı olmayan, dejeneratif karakterli, eklem kıkırdağının kenar kısımlarında kemik üremeleri ve sinovyal zar değişimleriyle belirgin eklemde ağrı, hareket azalması ve biçim bozukluğuna neden olan patolojik eklem değişimi, artropati, dejeneratif eklem hastalığı, dejeneratif osteoartritis. Eklem kıkırdağı ve subkondral kemiğin yapısal zedelenmesi veya tekrarlayan uzun anormal eklem fonksiyonları sonucu oluşur.

OTOPİYOTERAPİ

Hastalık etkenlerini taşıyıcı herhangi bir salgının (irin vb.) yeniden kendisine zerkiyle yapılan tedavi.

OKSİJENLENMEK

Oksijen ile birleşmek. Özünde oksijen bulunmak.

OTOMOTİLASYON

Çok şiddetli kaşıntılarda görülen, hasta hayvanın kaşınan kısımlarını ısırıp koparması.

OSMANLICÜCÜĞÜ

Sarı ve kara renkli bir çeşit kuş.

OLAĞANDIŞILIK

Olağan dağılımın herhangi bir özelliğinden sapma.

OSTEOPETROZİS

İskelet kemiklerinin, büyüyüp kalınlaşması, ağır bir hâl alması ve gevrekleşmesiyle belirginleşen kalıtsal kemik hastalığı, mermer kemik hastalığı, fildişi kemik hastalığı.

OROFARENGİYAL

Ağız ve yutağı içeren bölümle ilgili olan.

OSTEOFLOROZİS

Kemiklerde aşırı flor birikimi sonucu, özellikle ayak tarak ve alt çene kemiklerinde yoğunluk artışı ve ekzostoz oluşumuyla belirgin genel iskelet bozukluğu.

ORGANOTROPİZM

Parazitlerin çeşitli gelişim everelerini geçirmek için uygun olan belirli organları tercih etmesi. Parazitlerin çeşitli gelişim evrelerinin ileri gelişimleri için uygun olan belirli organları tercih etmesi.

ONURLANDIRMAK

Kendisine saygı duyulan bir kimse, bir yere gelerek oradakileri mutlu etmek, onur kazandırmak, onurunu artırmak, şereflendirmek, şeref vermek.

ORANLAYABİLME

Oranlayabilmek işi.

OLUŞTURUVERME

Oluşturuvermek işi.

ORMANLAŞTIRMA

Ormanlaştırmak işi.

OTOTRANSPLANT

Aynı bireyin bir yerinden alınıp farklı bir bölgesine aşılanan parça.

ORTALAYABİLME

Ortalayabilmek işi.