O ile başlayan 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 12 harfli toplam 126 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OKÇUMEHMETLİ

Sinop kenti, Boyabat belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ORTAFATMACIK

Şanlıurfa ili, Birecik ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

OTOBİYOGRAFİ

Öz yaşam öyküsü.

OLİGOFRUKTOZ

İnce bağırsaklardan emilmeyen, yararlı bifidobakterilerinin çoğalmasını teşvik eden, çok sayıda fruktoz molekülünden oluşan zincir.

OTORADYOGRAF

Otoradyografi tekniği kullanılarak elde edilen radyoaktif işaretli molekül ya da yapının fotoğrafı.

OSTEOSKLEROZ

Kemik dokusunun aşırı sertleşmesi, kemik yoğunluğunun aşırı artması. Kemik iliği dokusunun kemik dokusuyla yer değiştirmesi.

OKSİNİTRİLAZ

Hidroksinitrilleri aldehitlere dönüştüren bir enzim türü.

OYNATABİLMEK

Oynatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

OKŞAYABİLMEK

Okşama imkânı veya olasılığı bulunmak.

OYMAAĞAÇSEKİ

Kastamonu ilinde, Taşköprü belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

OVERLOKÇULUK

Overlok yapma işi.

ORGANİZASYON

Düzenleme. Düzenli bir grubun üyelerinin tamamı. Kuruluş, kurum, teşkilat. Devlet, idare, toplum vb.nin düzenleniş biçimi.

ORKESTRALAMA

Bir çalgı topluluğu için yazılmış parçanın notalarını, çalgıların tını farklarını göz önünde tutarak bu topluluğu oluşturan çalgılar arasında paylaştırma sanatı.

OSTEOMİYELİT

Osteomiyelitis.

OVOVİVİPARUS

Ovovivipar.

ORGANOLEPTİK

Cisimlerin duyu organlarını etkileme yeteneği.

OKSİJENLENME

Oksijenlenmek işi.

OSTEOKLASTOM

Dev hücreli kemik tümörü.

OPİSTORŞOZİS

Opisthorchis cinsi digenetik trematod türlerinin metaserlerlerini taşıyan balıkların çiğ veya az pişmiş olarak yenilmesi sonucunda oluşan, safra kanallarında ve bu kanalları çevreleyen karaciğer dokusunda hasara, nekroz ve yağ dejenerasyonu olan karaciğer bölgelerinde sirozun oluştuğu enfeksiyon.

ORNİTHODOROS

Argasidae ailesinde bulunan çok sayıda hastalığa vektörlük yapan Ornithodorus asperus, O. tartakovskyi, O. tholozani, O. verrucosus (Rusya, Orta Doğu ve Asya'nın diğer bölgeleri) O. erraticus, O. normandi (İspanya ve Kuzey Afrika'da), O. dugesi, O. hermsii, O. parkeri, O. turicata (Meksika'da ve Birleşik Devletlerin Batısında), O. rudis, O. talaje (Orta ve Güney Amerika'da) O. savignyi (Afrika, Arabistan ve Hindistan'da) O. moubata (Güney Afrika'da) ve O. gurneyi (Avustralya'da) gibi önemli türleri bulunan argasid kene cinsi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük