O ile başlayan 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "o" olan, 12 harfli toplam 126 adet kelime bulunmaktadır. o harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu o harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde o harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OVERLOKÇULUK

Overlok yapma işi.

OZMOTOLERANT

Daha çok mayalar için kullanılan, yüksek şeker konsantrasyonuna dayanıklı mikroorganizmalar için kullanılan terim.

ONKOSERKOZİS

Onchocerca cinsi nematodların neden olduğu deri altında erişkin parazitlerle dolu sert nodüllerin oluşumu, kaşıntı ve göz lezyonlarıyla belirgin hastalık, volvulozis, craw-craw, nehir körlüğü, Roble hastalığı, sowdah.

OPSONİZASYON

Opsoninleşme. Bakteri veya antijenlerin makrofaj ve nötrofiller tarafından fagasitozunu kolaylaştırmak için antikor veya kompleman gibi opsonin denilen maddelerle bağlanması olayı.

OSTEOMALASİK

Osteomalasiyle ilgili olan.

ORDUBOZANNIH

Mızıkçılık.

OSSİMİKOYUNU

Mısır'da bulunan, yapağıcı tipte, yapağı rengi beyaz, baş ise kahverengi, yağlı kuyruklu koçlar genellikle boynuzlu, dişileri boynuzsuz olan koyun ırkı.

OLEANDOMİSİN

Streptococcus antibioticus kültürlerinden elde edilen ve özellikle dirençli Staphylococcus, Streptococcus ve Pneumococcus türü bakterilerin işe karıştığı hastalıkların tedavisinde kullanılan makrolit grubu antibiyotik.

OSTEOBLASTOM

Osteoblastlardan gelişen iyicil tümör.

OKSİTSİZLEME

Erimiş bir metalin içindeki oksitleri giderme işlemi.

OZMORESEPTÖR

Çevrelerindeki ozmotik değişimlere karşı reaksiyon gösteren hücreler.

OYNAYABİLMEK

Oynama imkânı veya olasılığı bulunmak.

OSURUKÇİÇEĞİ

İlkbaharda kırlarda yetişen, beyaz çiçekli, pis kokulu bir bitki.

OYNAYIVERMEK

Ansızın veya çabucak oynamak.

OPİSTHORCHİS

Opisthorchidae ailesinde bulunan, son konaklarının karaciğerinde yaşayan bir trematod cinsi. Bu cins içerisinde O. felineus, O. noverca (Amphimerus noverca) ve O. viverrini türleri bulunmaktadır. Bu türlerin ara konakları salyangoz, balık ve amfibyalardır, Clonorchis.

OYALANDIRMAK

Oyalanmasına yol açmak, oyalanmasını sağlamak.

OYALAYABİLME

Oyalayabilmek işi.

OTOPOLİPLOİT

İki homolog kromozom takımından fazla kromozom takımı taşıyan poliploit organizma olup kromozom takımlarının hepsi tek bir türden gelir. Otoploit.

OKSİJENLENME

Oksijenlenmek işi.

OTOBİYOGRAFİ

Öz yaşam öyküsü.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük