NU ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "nu" olan, toplam 208 adet kelime bulunmaktadır. nu ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu nu ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde nu olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

NUMARALANDIRMAK

14 harfli kelimeler

NUMARALANDIRMA

13 harfli kelimeler

NUKLEOPROTEİN

12 harfli kelimeler

NUMARALANMAK, NURLANDIRMAK, NUDİBRANCHİA, NURUOSMANİYE

11 harfli kelimeler

NUMARACILIK, NUMARALAMAK, NUMARALANIŞ, NUMARALANMA, NUMARALAYIŞ, NURLANDIRMA, NURETTİNKÖY

10 harfli kelimeler

NUMARALAMA, NUDULLAMAK, NUSRATFAKI

9 harfli kelimeler

NUMARASIZ, NUMUNELİK, NURLANMAK, NURSUZLUK, NUHLANDIÇ, NUMANOLUK, NUMANPAŞA, NURAYLASI, NURKUYUSU, NUSRATLAR, NUSRETİYE, NUSRETKÖY, NUSRETLER, NUSRETTİN

8 harfli kelimeler

NUMARACI, NUMARALI, NURLANIŞ, NURLANMA, NUSAYBİN, NULLİPAR, NUMANLAR, NURAYDIN, NURCİHAN, NURDANAY, NURDOĞAN, NURDOĞDU, NUREFŞAN, NURERSİN, NURETTİN, NURFİDAN, NURHANIM, NURHAYAL, NURHAYAT, NURHİLAL, NURİNİSA, NURKADIN, NURMELEK, NURNİGAR, NURSABAH, NURSELEN, NURSENİN, NURSEREN, NURSEVEN, NURSEVİL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

NUHUSET, NUMERİK, NURDAĞI, NUSAYRİ, NUAOSSA, NUDATUS, NUHHOCA, NUHÖREN, NUKELİS, NUNLAMA, NURALEM, NURATAY, NURBAKİ, NURBANU, NURBİGE, NURDANE, NURDİDE, NURFEZA, NURFİDE, NURIŞIK, NURİBEY, NURİHAK, NURİKÖY, NURLUCA, NURPERİ, NURSEMA, NURSİMA, NURSİNE, NURTANE, NUSUBET

6 harfli kelimeler

NUMARA, NUMUNE, NURANİ, NURHAK, NURSUZ, NUCULA, NUHCAN, NUHKAN, NUHLAR, NUNNAR, NURALI, NURALP, NURBAY, NURBEN, NURCAN, NURÇİN, NURDAĞ, NURDAL, NURDAN, NURDİL, NURFER, NURGÖK, NURGÖZ, NURGÜL, NURGÜN, NURHAN, NURİYE, NURKAN, NURKUT, NURLAN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

NUKUT, NUMEN, NURLU, NUTUK, NUBAR, NUÇUN, NUDUL, NUGAY, NUHBE, NUHLU, NUHRA, NUHYA, NUJOL, NUKRA, NUKRE, NUMAN, NUNUK, NUNUŞ, NURAL, NURAN, NURAY, NUREL, NURER, NURİŞ, NUROL, NURÖZ, NURSU, NURUŞ, NUSKA, NUŞİN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

NUAR, NUDA, NUĞÜ, NUHU, NUKA, NUKE, NUNA, NURİ, NURÜ

3 harfli kelimeler

NUH, NUR, NUT, NUZ

2 harfli kelimeler

NU

Bazı kelimelerin anlamları

NU

Bir ağırlık ölçüsü, dirhem. İki yüz dirhemlik ağırlık ölçüsü, yarım okka. Bir çeşit ağırlık ölçüsü birimi.

NUDİBRANCHİA

Deniz sümüklü böcekleri.

NUMARALAYIŞ

Numaralama işi.

NUMARALANMA

Numaralanmak işi.

NURETTİNKÖY

Gaziantep şehrinde, Araban ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Ordu kenti, Tekkiraz nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

NUMARALANDIRMA

Numaralandırmak işi.

NUMARALAMAK

Bir veya daha fazla sıra numarasıyla göstermek, numara koymak.

NUMARALANDIRMAK

Numara vermek, numaralama işini yapmak.

NUMARACILIK

Numaracının işi.

NURLANDIRMA

Nurlandırmak işi.

NUMARALAMA

Numaralamak işi.

NUKLEOPROTEİN

Protein ve nukleik asitlerin birleşmesiyle Nyroca meydana gelen bir bileşik olup göze çekirdeğinin yapısında bulunur.

NURUOSMANİYE

Sakarya şehri, Doğançay bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

NUMARALANMAK

Numaralama işine konu olmak.

NURLANDIRMAK

Nur gibi yapmak, parlak ve tertemiz bir duruma getirmek.

NUMARALANIŞ

Numaralanma işi.

  -   -   -  

Anlamında NU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇILIM

Açılma işi. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapma. Yeni bir bakış açısı getirme. Sağ açıklık. Bir kısaltma veya formülün açık biçimi.

ACİZ

Gücü bir işe yetmez olanın durumu, güçsüzlük. Beceriksizlik. Kişinin ve kuruluşun borcunu vaktinde ödeyememesi durumu.

ACINMAK

Acıma işine konu olmak. Başkasının hesabına üzülmek, yazıklanmak, yerinmek.

ACINILMAK

Acınma işine konu olmak.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

AÇIMLANMAK

Açımlama işine konu olmak.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

AÇIKLANAN

Açıklamalar sonunda ortaya çıkması beklenen kavram, açıklayan.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACIKILMAK

Acıkma işine konu olmak.

ABARTILMAK

Abartma işine konu olmak.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

AÇIKLAYICI

Bir sorunu gerekli açıklığa kavuşturan. Kendinden önce gelen kelimeyi belirten, açıklayan (kelime veya kelimeler): "Atatürk, yeni Türkiye'nin kurucusu, daima saygı ile anılacaktır" cümlesindeki 'yeni Türkiye'nin kurucusu' sözü Atatürk adının açıklayıcısıdır.

ABAJURCULUK

Abajurcunun yaptığı iş.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük