NOP ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "nop" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. nop ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu nop ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde nop olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NOP

Nişasta tabiatında olmayan polisakkaritler.

  -   -   -  

Anlamında NOP bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NOP geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ERFELEK

Sinop iline bağlı ilçelerden biri.

GERZE

Sinop iline bağlı ilçelerden biri.

SARAYDÜZÜ

Sinop iline bağlı ilçelerden biri.

ZÜPPE

Giyinişte, söz söyleyişte, dilde, düşünüşte toplumun gülünç ve aykırı saydığı yapmacıklıklara ve aşırılıklara kaçan. Seçkin görünmek için, bazı çevrelerdeki düşünceleri benimseyen, hayranlık duyan ve onlar gibi davranmaya özenen, snop.

TEKEL

Bir malın yapımının yalnızca bir kuruluşun elinde bulunduğu durum, inhisar, monopol. Devletin herhangi bir üretim alanını elinde tutması, satışı tek elden yönetmesi ve fiyata hâkim olması durumu, inhisar, monopol. Bir kişi veya kuruluşun herhangi bir alanda kazandığı büyük güç.

ANOFEL

Sıtma mikrobunu aşılayan bir tür sivrisinek (Anopheles maculipennis).

ZÜPPELİK

Züppeye yakışır davranış, snopluk, snobizm.

SİRKEN

Yabani ıspanak (Chenopodium album).

ADETGÖRMEZLİK

Menopoz.

ABDURRAHMANPAŞA

Sinop kenti, Erfelek ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

BOYABAT

Sinop iline bağlı ilçelerden biri.

ABDALOĞLU

Sinop şehrinde, Gerze ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

DİKMEN

Koni biçiminde tepe. Sinop iline bağlı ilçelerden biri.

IŞTIR

Pancargillerden, 30-70 santimetre yüksekliğinde, yapraklı dalları pişirilerek yenen bir yıllık otsu bitki, yaban pazısı (Chenopodium urbicum).

ABDÜLKADİRKÖY

Sinop şehri, Ayancık ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KAZAYAĞI

Ispanakgillerden, yaprakları kaz ayağına benzeyen bir bitki (Chenopodium). Çok kollu çengel. Çaprazlama yapılmış olan teyel, Hristo teyeli. İki ayrı yolun birleşip tek yol hâline geldiği kavşak. Bu renkte olan. İki ucundan herhangi bir yere bağlanmış bir halatın, başka bir halatla ortasından terazilenmiş durumu. Açık turuncu renk.

DURAĞAN

Yerini değiştirmeyen, yerli, hareketsiz, sabit. Etkin olmayan, gelişmemiş. Sinop iline bağlı ilçelerden biri. Akışmaz.

AYANCIK

Sinop iline bağlı ilçelerden biri.

KOCABAŞ

İspinozgillerden, 18 santimetre uzunluğunda, sırtı kahverengi, karnı pembe bir tür kuş, flurcun (Cocothraustes coccothraustes). Eti, sütü ve derisinden yararlanılan sığır, manda vb. hayvanların genel adı, büyükbaş. Doğu Anadolu'da, yol ve tarla kenarlarında yetişen, 30-150 santimetre yüksekliğinde, iki yıllık otsu bir bitki (Onopordon acanthium). Pancar, şeker pancarı.

AĞBENEKLİLİK

Arpada görülen mantar hastalığı (Pyrenophora).