NO ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "no" olan, toplam 196 adet kelime bulunmaktadır. no ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu no ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde no olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

NORBİNALTURFİMİN

15 harfli kelimeler

NORMALLEŞTİRMEK, NOKTALAYABİLMEK, NORFOLKTERİYERİ

14 harfli kelimeler

NORMALLEŞTİRME, NOKTALANDIRMAK, NOKTALAYABİLME, NORKONİDENDRİN

13 harfli kelimeler

NOKTALANDIRMA, NONKROMAFİNOM, NORADRENERJİK, NORLANDSIĞIRI

12 harfli kelimeler

NONFİGÜRATİF, NORMALLEŞMEK, NOKARDİYOZİS, NOKSANNANMAK, NORADRENALİN, NORMOGLİSEMİ, NORMOSTENÜRİ, NOTLANDIRMAK

11 harfli kelimeler

NODULLANMAK, NOKTAİNAZAR, NOKTALANMAK, NORMALLEŞME, NOMANKLATÜR, NOMENKLATÜR, NORGESTOMET, NORMOKROMİK, NORMOSPERMİ, NOTLANDIRMA, NOZEMATOZİS

10 harfli kelimeler

NODULLAMAK, NODULLANMA, NOKTACILIK, NOKTALAMAK, NOKTALANMA, NOKTALAYIŞ, NOMİNALİZM, NORMALALTI, NORMALÜSTÜ, NOHSANİYET, NOHUTALANI, NOKARDİYOZ, NOKTAZIMBA, NORMOBLAST, NORÜYOLLAR, NOTOPODYUM

9 harfli kelimeler

NOBRANLIK, NODULLAMA, NOKSANLIK, NOKSANSIZ, NOKTALAMA, NOMİNATİF, NOMOGRAFİ, NORMALLİK, NOSTALJİK, NOTALAMAK, NOCTİLUCA, NODÜLOZİS, NOHUTALAN, NOHUTTEPE, NOKTİLUKA, NOKTURNAL, NORMALİTE, NORZERİĞİ, NOTOEDRES, NOTOEDRİK, NOTOGENEZ, NOTOKORDA, NOTOMELUS, NOTURELLİ, NOVASUROL, NOZEMOZİS

8 harfli kelimeler

NOBELYUM, NOBRANCA, NOHUTSUZ, NOKTASIZ, NORMATİF, NORVEÇÇE, NORVEÇLİ, NOSTALJİ, NOTALAMA, NOTERLİK, NOCARDİA, NODULLAR, NOGAYLAR, NOHUTKÖY, NOKTABAĞ, NOMOGRAF, NONPOLAR, NOTASYON, NOTOKORD, NOTOMELİ, NOVARGAN

7 harfli kelimeler

NOGAYCA, NOHUTLU, NOKTACI, NOKTALI, NOMİNAL, NOBETÇİ, NODULLA, NODULUS, NOHUTSU, NOLAYDI, NOLUSAR, NOMURUM, NOOSFER, NORECAN, NORECİĞ, NORIYON, NORİYON, NORUYON, NOTİLUS, NOTOGEA, NOTUREL, NOVATCI, NOVATÇİ

6 harfli kelimeler

NOBRAN, NOHUDİ, NOKSAN, NORMAL, NOSYON, NODULİ, NOHOLA, NOHSAN, NOKRAN, NOLASI, NORCUK, NORDEK, NORİTO, NORİYE, NORMAN, NORŞİT, NORVUZ, NOSEMA, NOTURA

5 harfli kelimeler

NODUL, NOGAY, NOHUT, NOKRA, NOKTA, NONOŞ, NOTAM, NOTER, NOBAT, NODUR, NODUS, NODÜL, NOFLİ, NOFUD, NOFUT, NOĞAY, NOĞDA, NOĞUL, NOHDA, NOHID, NOHIT, NOHOT, NOHRA, NOHSA, NOHUL, NOİSE, NOKSA, NOKUL, NOKUM, NOKUT, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

NOEL, NORM, NOTA, NOVA, NODA, NOHT, NOLA, NOLU, NOMA, NORA, NORİ, NOTE, NOUT

3 harfli kelimeler

NOM, NOT, NOF, NOP

2 harfli kelimeler

NO

Bazı kelimelerin anlamları

NO

(Japonca) Din âyinlerinden çıkma bir çeşit danslı ve lirik Japon dramı. Nobelyum elementinin simgesi. Nitrik oksit.

NORMALLEŞTİRMEK

Normal duruma getirmek.

NOKTALAYABİLMEK

Noktalama imkânı veya olasılığı bulunmak.

NONKROMAFİNOM

Kemodektom.

NORLANDSIĞIRI

Norveç'in kuzey bölgelerinden köken alan, kısa kemikli, kısa bacaklı, vücudunun yan tarafları renkli, genellikle siyah renkli, kırmızı ve gri gibi renklerle de karşılaşılan, yüksek selülozlu yemleri iyi değerlendiren, kombine verimli sığır ırkı.

NOKTALANDIRMA

Noktalandırmak işi.

NOKTALANDIRMAK

Noktalanma işini yaptırmak.

NORKONİDENDRİN

Baldıran otu hamurunun kükürtlü atık sıvısının metillenmesiyle üretilen, katı ve sıvı yağların oksitlenmesini önlemede kullanılan bir madde.

NORMALLEŞTİRME

Normalleştirmek işi.

NONFİGÜRATİF

İnsanı, hayvan ve tabiat ögelerini işlemeyen (sanat), betisiz (sanat).

NOKARDİYOZİS

Nocardia cinsi bakterilerin oluşturduğu enfeksiyon. Deri nokardiyozisi. Sistemik nokardiyozis. Sığırların farsi hastalığı.

NORBİNALTURFİMİN

Opioitlerden ileri gelen zehirlenmeler veya doz aşımı durumlarının tedavisinde kullanılan, opioit antagonisti bir ilaç.

NOKTALAYABİLME

Noktalayabilmek işi.

NORADRENERJİK

Uçlarından noradrenalin salgılanan sempatik sinir sisteminin sinir telleri.

NORFOLKTERİYERİ

İngiltere'den köken alan, küçük İrlanda Teriyerleri ile Border ve Cairn dâhil olmak üzere diğer Teriyer ırkları arasında yapılan birleştirmeler sonucu geliştirildiği düşünülen, yakın bir geçmişe kadar Norveç Teriyer ile aynı ırk olarak değerlendirilen, kulaklarının düşük oluşu ve hatlarının köşeli oluşuyla bu ırktan ayrılan ayrıca buna göre daha kıskanç ve asosyal olan, kısa, güçlü ve dayanıklı bir yapısı olan, bacakları güçlü ve tilkiye benzeyen bir burun yapısına sahip, tüy yapısı düz ve sert, rengi kızıl, buğday, ten rengi ve siyah olabilen, yüzündeki tüyler bıyık ve kaş oluşturacak biçimde uzun, etkin, sevecen ve cesur, dengeli bir karaktere sahip, bekçi köpeği ve kemirgen ve tilki avcısı olarak kullanılan köpek ırkı.

NORMALLEŞMEK

Normal duruma gelmek, normal olmak.

  -   -   -  

Anlamında NO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKUPUNKTUR

Vücudun belirli noktalarına genellikle altın iğne batırılarak yapılmış olan tedavi.

ADCILIK

Kavramların gerçek varlıklar olduğunu kabul eden, kavram gerçekliğine karşıt olarak tümel kavramların yalnızca nesnelerin adları olduğunu ileri süren görüş, isimcilik, nominalizm.

ALKOL

Bira, şarap vb. sıvıların veya pancar, patates nişastasının şekere dönüştürülmesi sonucu ortaya çıkan glikoz çözeltilerin mayalaşmış özlerinin damıtılmasıyla elde edilen, kokulu, uçucu, yanıcı, renksiz sıvı, ispirto, etanol, etil alkol. Her türlü alkollü içki.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

ALTYAPI

Bir yerleşim yeri veya bir yapı için gerekli olan yol, kanalizasyon, su, elektrik vb. tesisatın tümü. Toplumun ekonomik yapısını oluşturan ve insan bilincinden bağımsız olarak biçimlenen üretim ilişkilerinin hepsi, enfrastrüktür, üstyapı karşıtı. Bireyin edindiği bilgi ve deneyim.

AÇILMA

Açılmak işi. Bir grupta, sıraların jimnastik alıştırmaları için dağınık düzene girmesi. Bir film çekiminde karanlıkta başlayıp gittikçe aydınlanarak görüntülerin belirmesine dayanan noktalama. Çatlama.

ALIÇ

Hünnapgillerden, kırlarda kendiliğinden yetişen, hekimlikte ve boyacılıkta kullanılan, sert odunlu bir ağaç, gövem eriği, geyik dikeni, akdiken (Crataegus monogyna). Bu ağacın mayhoş yemişi.

AÇIMLAMAK

Bir sorunu veya konuyu ele alıp en ince noktasına kadar gözden geçirerek anlatmak, şerh etmek, teşrih etmek.

AKŞIN

Doğuştan boya maddesi bulunmadığı için kıllarında ve gözlerinde, bazen de derisinde ak olan (hayvan veya insan), çapar, albinos.

ANASON

Maydanozgillerden, kokulu tohumu hamur işlerinde ve rakı yapımında kullanılan bir bitki (Pimpinella anisum).

AJANDA

Gerekli notların unutulmaması için yazıldığı takvimli defter, andaç.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

AĞBENEKLİLİK

Arpada görülen mantar hastalığı (Pyrenophora).

AKTİNOLOJİK

Aktinoloji ile ilgili.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

AKORTÇU

Piyano, org vb. müzik aletlerini ayarlamayı meslek edinmiş kimse.

ALMANSEVER

Alman yanlısı, Alman dostu, Germanofil.

ALTILI

Altı parçadan oluşan, kendinde herhangi bir şeyden altı tane bulunan. Altılı ganyan. İskambil, domino vb. oyunlarda üzerinde altı işareti bulunan kâğıt veya pul. Divan edebiyatında her bendi altı dizeden oluşan nazım biçimi.

ANAHTAR

Kilidi açıp kapamak için kullanılan araç, açar, açkı, miftah, dil. Kurgu. Şifre yazmak ve çözmek için kararlaştırılmış olan yol. Konserve kutularının kapağını keserek açmaya yarayan alet, açacak. Herhangi bir olayda belirleyici olan. İstenilen yere veya aygıta, isteğe göre elektrik akımının geçmesini sağlamak için kullanılan düzen, çevirici, çevirgeç, şalter, komütatör. Somunları veya vidaları çevirerek sıkıştırıp gevşetmek için kullanılan çelik saplı araç. Notaların müzik merdivenindeki yükseklik derecelerini göstermek ve buna göre okunmasını sağlamak için portenin başına konulan işaret. Vesile, araç, vasıta.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük