Nİ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ni" olan, toplam 384 adet kelime bulunmaktadır. ni ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ni ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ni olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

NİTELENDİREBİLMEK

16 harfli kelimeler

NİHAYETLENDİRMEK, NİTELENDİREBİLME

15 harfli kelimeler

NİTELENDİRİLMEK, NİHAYETLENDİRME, NİPPOSTRONGYLUS, NİŞANLAYABİLMEK, NİŞANLAYIVERMEK, NİTRİTİFİKASYON, NİTROZOKETONLAR

14 harfli kelimeler

NİTELENDİRİLME, NİŞADIRTOKMAĞI, NİŞANLAYABİLME, NİŞANLAYIVERME, NİTELEYEBİLMEK

13 harfli kelimeler

NİHAYETLENMEK, NİHAYETSİZLİK, NİLÜFERGİLLER, NİŞASTALANMAK, NİTELENDİRMEK, NİTELİKSİZLİK, NİTROGLİSERİN, NİGROPALLİDAL, NİŞADIRKAŞIĞI, NİTELEYEBİLME, NİTRİFİKASYON, NİTROZAMİDLER

12 harfli kelimeler

NİHAYETLENME, NİSAİYECİLİK, NİSPETSİZLİK, NİŞASTACILIK, NİŞASTALANMA, NİTELENDİRME, NİTROSELÜLOZ, NİDİFİKASYON, NİPATIRSINIZ, NİTELİKLİLİK, NİTRÜRLENMİŞ, NİTRÜRLEYİCİ

11 harfli kelimeler

NİHAYETİNDE, NİKARAGUALI, NİŞANLANMAK, NİTRATLAŞMA, NİYETLENMEK, NİYETSİZLİK, NİZAMSIZLIK, NİSANBALIĞI, NİGROSİNLER, NİKAHLANMAK, NİKAHSIZLIK, NİMFOMANYAK, NİNEMELMASI, NİSPETÇİLİK, NİŞANÇUBUĞU, NİTROPRUSİT, NİYASİNAMİT

10 harfli kelimeler

NİFAKÇILIK, NİHAYETSİZ, NİKELLEMEK, NİMETŞİNAS, NİŞANCILIK, NİŞANLAMAK, NİŞANLANIŞ, NİŞANLANMA, NİŞANLILIK, NİTELENMEK, NİTELİKSİZ, NİYETÇİLİK, NİYETLENİŞ, NİYETLENME, NİYETLİLİK, NİCELEYİCİ, NİGROMETRE, NİĞDELİLİK, NİKAHLAMAK, NİKAHLANIŞ, NİKAHLANMA, NİKAHLAYIŞ, NİKAHLILIK, NİKARBAZİN, NİKARDİPİN, NİKLOZAMİT, NİKOTAYRİN, NİKOTİNİZM, NİMETULLAH, NİRDELİĞİN, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

NİCELEMEK, NİCELEYİŞ, NİJERYALI, NİKBİNLİK, NİKELLEME, NİSAİYECİ, NİSPETSİZ, NİŞABUREK, NİŞANLAMA, NİTELEMEK, NİTELENİŞ, NİTELENME, NİTELEYİŞ, NİTELİKLİ, NİZAMNAME, NİCELLEME, NİCEMLEME, NİFEDİPİN, NİKAHLAMA, NİKTALOPİ, NİKTİTANS, NİMESÜLİD, NİMFOMANİ, NİMODİPİN, NİSTAGMUS, NİSTAKSİS, NİŞANELER, NİŞANKAYA, NİŞANTACI, NİŞANTAŞI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

NİCELEME, NİHAVENT, NİHİLİST, NİHİLİZM, NİKELSİZ, NİSPETÇİ, NİSPETEN, NİSPETLE, NİSPETLİ, NİŞANGEÇ, NİŞANLIK, NİŞANSIZ, NİTELEME, NİTRAMİT, NİTRATİN, NİTRATLI, NİTROJEN, NİYETSİZ, NİYOBYUM, NİZAMİYE, NİZAMSIZ, NİCEBERİ, NİCELLİK, NİCETMEK, NİCİMSİZ, NİDASYON, NİDLEMEK, NİGAHBAN, NİGROSİN, NİKAHLIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

NİCELİK, NİFAKÇI, NİHAYET, NİKELLİ, NİKOTİN, NİLÜFER, NİRENGİ, NİSAİYE, NİŞADIR, NİŞANCI, NİŞANLI, NİŞASTA, NİTEKİM, NİTELİK, NİYABET, NİYETÇİ, NİYETLİ, NİZAMLI, NİCELER, NİCEMLİ, NİCİDEM, NİCİMLİ, NİCİYİM, NİDESİN, NİDÜĞİN, NİFİRGE, NİFİRME, NİFİRNE, NİGALAY, NİGEREK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

NİHALE, NİKBET, NİKBİN, NİKRİS, NİKRİZ, NİKSAR, NİMBUS, NİSPET, NİSYAN, NİŞANE, NİTRAT, NİZAMİ, NİASİN, NİAYET, NİCCEZ, NİCEME, NİCESİ, NİCEYE, NİFİRİ, NİFRET, NİHADE, NİKART, NİKROM, NİLGÜN, NİLHAN, NİMARA, NİMETE, NİMETİ, NİNNAK, NİNNİK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

NİCEL, NİÇİN, NİFAK, NİĞDE, NİHAİ, NİHAN, NİKAP, NİKEL, NİMET, NİNNİ, NİPEL, NİSAİ, NİSAN, NİSAP, NİSPİ, NİTEL, NİYAZ, NİYET, NİZAM, NİZİP, NİCEM, NİCİM, NİÇUN, NİÇÜN, NİDAİ, NİDEK, NİDEN, NİDUS, NİFİR, NİGAH, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

NİCE, NİDA, NİNE, NİSA, NİTE, NİYE, NİZA, NİCİ, NİDE, NİDİ, NİJE, NİLE, NİLİ, NİMA, NİME, NİMF, NİNA, NİNİ, NİRA, NİRE, NİSE, NİŞE, NİŞT, NİTR, NİYA

3 harfli kelimeler

NİM, NİŞ, NİE, NİF, NİK, NİL, NİR

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Ne?. Onu (III. teklik şahıs zamiri yükleme hâli). Nikel elementinin simgesi.

NİŞADIRTOKMAĞI

Nişadırı ufak parçalar durumuna getirmek için kullanılan araç. (Aksaray Niğde).

NİTELENDİRİLME

Nitelendirilmek işi, vasıflandırılma.

NİPPOSTRONGYLUS

Trichostrongylidae ailesinde bulunan nematod cinsi.

NİŞANLAYIVERME

Nişanlayıvermek işi.

NİŞANLAYABİLMEK

Nişanlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

NİTELENDİREBİLMEK

Nitelendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

NİHAYETLENDİRMEK

Nihayetlenme işini yaptırmak.

NİTELENDİREBİLME

Nitelendirebilmek işi.

NİTELEYEBİLMEK

Niteleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

NİTELENDİRİLMEK

Nitelendirme işine konu olmak, vasıflandırılmak.

NİTROZOKETONLAR

-COC=NOH- grubunu içeren bileşiklerin genel adı.

NİHAYETLENDİRME

Nihayetlendirmek işi.

NİŞANLAYABİLME

Nişanlayabilmek işi.

NİTRİTİFİKASYON

Azotlu materyalin bakterilerce nitrata dönüşümü.

NİŞANLAYIVERMEK

Çabucak veya ansızın nişanlamak.

  -   -   -  

Anlamında Nİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Nİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACENTELİK

Acentenin yaptığı iş. Acente kuruluşu.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ACIKMAK

Yemek yeme gereksinimi duymak.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACEMLEŞTİRMEK

Acemleşme işini yaptırmak.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABLATYA

Uzunluğu 150, genişliği 4-10 kulaç olan, geniş gözlü bir balık ağı türü.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük