Sonu NEVRA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "nevra" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. Sonu nevra ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında nevra olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde nevra olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NEVRA

Işıklı olma, parlaklık. Çiçek, özellikle beyaz çiçek.

MANEVRA

Bir aletin işleyişini düzenleme, yönetme işi veya biçimi. İstenilen amaca ulaşmak için tutulması gereken yol. Geminin bir yere yanaşmak veya bir yerden çıkmak için yaptığı hareket. Hareket, gidiş geliş. Lokomotifin, katar katmak veya katar dağıtmak için ileri geri giderek hattan hatta geçmesi. Tatbikat.

  -   -   -  

Anlamında NEVRA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NEVRA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

MENEVRE

Manevra. Kıldan dokunmuş şalvar. Aldatmaca, düzen, dolap: Mutlaka çevirecek bir menevresi var. Manevra (Kuşu). Fransızca kökenli manauvre: manevra.

TALİMNAME

Savaşta uygulanan türlü manevraları, araç ve gereçlerin nasıl kullanılacağını, her sınıfın görev ve davranışını belirten kuralların toplandığı kitap.

NEVRALJİK

Nevraljiyle ilgili, nevralji türünden olan.

YOMA

Sabit manevralarda ve gemileri bağlamada kullanılan, üç veya dört kollu halat. Birçok ipin örülmesiyle oluşturulan, balıkçılıkta kullanılan halat.

HAREKAT

Davranışlar, işler. Belli bir amaç gözetilerek bir askeri birliğe yaptırılan manevra, çarpışma, çevirme, kovalama ve benzerleri işler, operasyon.

DONANIM

Bir gemi direğine, bir yelkene veya başka bir parçaya bağlı bulunan halat ve makara vb. manevra araçları. Bir bilgisayarda bulunan fiziksel birimler. Tesisat.

PARKA

Genellikle askerin açık hava eğitimi ve manevra sırasında giydiği soğuğa karşı koruyucu, başlıklı bir tür üstlük. Genellikle gençlerin giydiği başlıklı bir tür üstlük.

TATBİKAT

Uygulama. Asker birliklerini savaşa hazırlamak amacıyla, arazi üzerinde yapılmış olan geniş ölçüde savaş denemesi, manevra.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük