NEVRA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "nevra" olan, toplam 4 adet kelime bulunmaktadır. nevra ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu nevra ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde nevra olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NEVRA

Işıklı olma, parlaklık. Çiçek, özellikle beyaz çiçek.

NEVRALJİK

Nevraljiyle ilgili, nevralji türünden olan.

NEVRASTENİ

Baş ağrıları, sindirim güçlükleri vb. fiziksel rahatsızlıklar ve ruhsal görevlerde gevşeme ve bitkinlik biçiminde görülen, sinirsel güçlerin zayıflamasından doğan nevroz, sinir argınlığı.

NEVRALJİ

Sinir üzerinde duyulan, genellikle şiddetli ve batıcı ağrı.

  -   -   -  

Anlamında NEVRA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NEVRA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

YOMA

Sabit manevralarda ve gemileri bağlamada kullanılan, üç veya dört kollu halat. Birçok ipin örülmesiyle oluşturulan, balıkçılıkta kullanılan halat.

MENEVRE

Manevra. Kıldan dokunmuş şalvar. Aldatmaca, düzen, dolap: Mutlaka çevirecek bir menevresi var. Manevra (Kuşu). Fransızca kökenli manauvre: manevra.

HAREKAT

Davranışlar, işler. Belli bir amaç gözetilerek bir askeri birliğe yaptırılan manevra, çarpışma, çevirme, kovalama ve benzerleri işler, operasyon.

PARKA

Genellikle askerin açık hava eğitimi ve manevra sırasında giydiği soğuğa karşı koruyucu, başlıklı bir tür üstlük. Genellikle gençlerin giydiği başlıklı bir tür üstlük.

TATBİKAT

Uygulama. Asker birliklerini savaşa hazırlamak amacıyla, arazi üzerinde yapılmış olan geniş ölçüde savaş denemesi, manevra.

DONANIM

Bir gemi direğine, bir yelkene veya başka bir parçaya bağlı bulunan halat ve makara vb. manevra araçları. Bir bilgisayarda bulunan fiziksel birimler. Tesisat.

TALİMNAME

Savaşta uygulanan türlü manevraları, araç ve gereçlerin nasıl kullanılacağını, her sınıfın görev ve davranışını belirten kuralların toplandığı kitap.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük