NE ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ne" olan, toplam 822 adet kelime bulunmaktadır. ne ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ne ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ne olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

NEŞELENDİREBİLMEK, NETİCELENDİRİLMEK

16 harfli kelimeler

NEKTAREMENGİLLER, NEŞELENDİREBİLME, NETİCELENDİRİLME, NETLEŞTİREBİLMEK

15 harfli kelimeler

NETİCELENDİRMEK, NEFESLENEBİLMEK, NEFROKALSİNOZİS, NEKROBASİLLOZİS, NEMATOSPİROİDES, NESNELLEŞTİRMEK, NETLEŞTİREBİLME

14 harfli kelimeler

NETİCELENDİRME, NEBELUNGKEDİSİ, NEFESLENEBİLME, NEFROSKLEROZİS, NEFTİLEŞTİRMEK, NEOEKİNORİNKOZ, NESNELLEŞTİRME

13 harfli kelimeler

NEMALANDIRMAK, NEŞELENDİRMEK, NEZAKETSİZLİK, NEDENSELCİLİK, NEFROHİDROZİS, NEFROKARDİYAK, NEFROLİTİAZİS, NEFROSİSTİTİS, NEFTİLEŞTİRME, NEMATODİROZİS, NEOSTRONGYLUS, NEOTROMBİCULA, NEŞREDEBİLMEK, NEUBERGESTERİ, NEVRUZYAYLASI, NEVŞEHİRLİLİK

12 harfli kelimeler

NEMALANDIRMA, NEMLENDİRİCİ, NEMLENDİRMEK, NEMRUTLAŞMAK, NEOPLATONİZM, NERGİSGİLLER, NESNELLEŞMEK, NEŞELENDİRME, NETİCELENMEK, NETİCELEŞMEK, NETİCESİZLİK, NETLEŞTİRMEK, NEZAKETLİLİK, NEFRİTOJENİK, NEFROBLASTOM, NEFROJENETİK, NEFSEKOYMAGI, NEMATOLOJİST, NEMATOMORPHA, NEOARSİKODİL, NEOKLASİSİZM, NEOSTİLBOSAN, NEŞREDEBİLME, NEŞRETTİRMEK, NEVYUNANİLİK, NEZAKETSİZCE

11 harfli kelimeler

NEDENSELLİK, NEDENSİZLİK, NEFESLENMEK, NEFYEDİLMEK, NEKAHETHANE, NEMLENDİRME, NEMRUTLAŞMA, NESNELCİLİK, NESNELLEŞME, NEŞREDİLMEK, NEŞROLUNMAK, NEŞTERLEMEK, NETİCELENİŞ, NETİCELENME, NETİCELEŞME, NETLEŞTİRME, NEVABUSELİK, NEZARETHANE, NEBÜLİZATÖR, NEFELOMETRE, NEFELOMETRİ, NEFRALKOZİS, NEFRİDYOPOR, NEFROMALASİ, NEFROMEGALİ, NEFROTOKSİK, NEFROTOKSİN, NEFTİLEŞMEK, NEKATOROZİS, NEKROSPERMİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

NEFESLEMEK, NEFESLENME, NEFSANİYET, NEFYEDİLME, NEKROLOJİK, NEMALANMAK, NEMDENETİR, NEŞELENMEK, NEŞESİZLİK, NEŞREDİLME, NEŞROLUNMA, NEŞTERLEME, NEVRASTENİ, NEZAKETSİZ, NEZARETSİZ, NEARTROZİS, NEBAHATTİN, NECABETTİN, NECMİYEKÖY, NEDBELEŞME, NEDENBİLİM, NEFELENMEK, NEFİLENMEK, NEFREKTAZİ, NEFREKTOMİ, NEFRİDİYUM, NEFROBLAST, NEFROGRAFİ, NEFROJENİK, NEFROJENÖZ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

NEDENİYLE, NEFESLEME, NEFYETMEK, NEKROLOJİ, NEMALANMA, NEMLENMEK, NEMLETMEK, NEMRUTLUK, NEOLOJİZM, NEOPLAZMA, NEPTÜNYUM, NEREDEYSE, NESNELLİK, NEŞELENİŞ, NEŞELENME, NEŞRETMEK, NEŞVÜNEMA, NETİCESİZ, NETİCETEN, NETLEŞMEK, NEVRALJİK, NEZAKETEN, NEZAKETLİ, NEZARETLİ, NEZRETMEK, NEFRALJİK, NEFRATONİ, NEFRİDYUM, NEFROPATİ, NEFROSKOP, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

NEDENSEL, NEDENSİZ, NEFESLİK, NEFTİMSİ, NEFYETME, NEKESLİK, NEKRELİK, NEKROTİK, NEMÇEKER, NEMLENİŞ, NEMLENME, NEMLETME, NEMLİLİK, NEMÖLÇER, NEPOTİST, NEPOTİZM, NERVÜRLÜ, NESNELCİ, NESNESEL, NESNESİZ, NEŞRETME, NEŞRİYAT, NETAMELİ, NETLEŞME, NEVBAHAR, NEVRALJİ, NEVRESİM, NEVROPAT, NEVŞEHİR, NEZDİNDE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

NEBATAT, NEBÜLÖZ, NECABET, NECASET, NEDAMET, NEDENLİ, NEDENSE, NEFASET, NEFESLİ, NEFSANİ, NEGATİF, NEKAHET, NEOZOİK, NERİTİK, NEŞESİZ, NEVAZİL, NEVAZİŞ, NEVESER, NEZAFET, NEZAHET, NEZAKET, NEZARET, NEZLELİ, NEBAHAT, NEBALIM, NEBEDİR, NEBENYA, NEBİKÖY, NEBİLER, NEBLEKİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

NEBATİ, NEBBAŞ, NEBEVİ, NEDİME, NEDRET, NEFRET, NEFRİT, NEHARİ, NEKAİS, NEKROZ, NEKTAR, NEMCİL, NEMRUT, NEODİM, NEOJEN, NEPTÜN, NEREDE, NERELİ, NERESİ, NERGİS, NERVÜR, NESNEL, NESREN, NEŞELİ, NEŞİDE, NEŞTER, NETİCE, NETLİK, NEVALE, NEVMİT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

NEBAT, NECAT, NECİP, NEDBE, NEDEN, NEDİM, NEFER, NEFES, NEFHA, NEFİR, NEFİS, NEFİY, NEHİR, NEHİY, NEKES, NEKRE, NEMÇE, NEMLİ, NEMSE, NESEP, NESİÇ, NESİH, NESİL, NESİM, NESİR, NESNE, NEŞET, NEVİR, NEYÇE, NEYSE, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

NEBİ, NECE, NECİ, NEFT, NEMA, NEMF, NENE, NEON, NERE, NESİ, NEŞE, NEVA, NEBO, NECK, NEÇA, NEÇE, NEÇİ, NEDE, NEDİ, NEET, NEFA, NEFİ, NEHL, NEJE, NEME, NENA, NENİ, NERİ, NESE, NEŞİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

NEM, NET, NEV, NEY, NEA, NEB, NEK, NEL, NEN, NEO, NEP, NER, NEŞ

2 harfli kelimeler

NE

Bazı kelimelerin anlamları

NE

Türk alfabesinin on yedinci harfinin adı, okunuşu. Hangi. Şaşma veya abartı bildiren bir söz. Her şey. "Sana ne, bana ne" gibi sorularda "ne ilgisi var" anlamına gelen bir söz. Neon elementinin simgesi. Nasıl. Neden. Soru biçiminde şaşma bildiren ünlem. Hangi şey. Birçok şey.

NETİCELENDİRME

Sonuçlandırma.

NEFESLENEBİLMEK

Nefeslenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

NESNELLEŞTİRMEK

Nesnelleşme işini yaptırmak.

NEFROKALSİNOZİS

Kanda kalsiyum düzeyinin aşırı düzeyde yükselmesi ve adenil siklazın inaktivasyonu sonucu tubulus bazal zarları ve epitelinde başlayan, daha sonra glomerulusları etkileyen böbrek kireçlenmesi, hiperkalsemik böbrek hasarı.

NETLEŞTİREBİLME

Netleştirebilmek işi.

NETLEŞTİREBİLMEK

Netleştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

NETİCELENDİRİLME

Sonuçlandırılma.

NETİCELENDİRİLMEK

Sonuçlandırılmak.

NEKTAREMENGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, öz ötücüler (Oscines) üst familyasından, gagaları ince ve uzun, kanatları sivri, tüyleri madeni parlaklık gösteren, küçük kuşları içine alan bir familya.

NEBELUNGKEDİSİ

Amerika'dan köken alan, en belirgin özellikleri geniş boyutlu yassı ve düz baş yapısı ve dolgun tüyleri olan, tüyleri çift kat olmasından dolayı vücut hatları pek belli olmayan, tüyleri orta uzunlukta, parlak ve tek renk tonlarında olup Amerika'da grinin açık tonları, İngiltere'de maviye dönen renklerde, atılan objeleri yakalayıp getirmekten çok hoşlanan, sevecen, hareketli ve oldukça zeki yapıda, yarı uzun tüylü kedi ırkı.

NEKROBASİLLOZİS

Fusobacterium necrophorum toksinlerinin sindirim kanalının birçok bölümünde ve karaciğerde büyük, iyi sınırlanmış, sarımtrak-gri renkte, kuru nekroz alanları oluşturmasıyla belirgin bakteriyel bir hastalık.

NETİCELENDİRMEK

Sonuçlandırmak.

NEMATOSPİROİDES

Farelerde parazitlenen ve genellikle biyomedikal araştırmalarda kullanılan bir nematod cinsi.

NEŞELENDİREBİLME

Neşelendirebilmek işi.

NEŞELENDİREBİLMEK

Neşelendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında NE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABONELİK

Abone olma durumu. Belirli sayıda abonesi olan.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABARTILMAK

Abartma işine konu olmak.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.