NART ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "nart" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. nart ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu nart ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde nart olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NART

Yürekli, yiğit.

NARTER

Cesur, yürekli kimse.

NARTÜK

Mısır.

NARTEKS

Bizans kiliselerinde sahndan sütunlarla veya duvarla ayrılan bölüm.

NARTAŞLARI

Kayaç yapıcı mineral grubu. (Aralarında karışımı yapan başka başka kimyasal bileşimli çeşitleri vardır. Hepsinde metalimsi olmayan parıltı, akımsı çizgi ve kubusal dizgede kristaller vardır. almandin (demir ve alüminyum grena), kırmızı; sertlik 7-7.5, özgül ağırlığı 4. pirop: (magnezyum ve alüminyumlu grena): açık kırmızı; sertlik 7.5, özgül ağırlık 3. grossular (kalsiyum ve alüminyumlu grena) renksiz, akımsı, yeşilimsi; sertlik 6.5-7, özgül ağırlık 3. spesartin (magnez ve alüminyumlu grena): sarı, kırmızı;sertlik 7-7.5, özgül ağırlık 3. andradit (taneli nartaşı) (kalsiyum ve demirli grena), sarı, yeşil, kırmızı, kara; sertlik 6.5-7, özgül ağırlık 3. uvarovit (kalsiyum ve kromlu grena): yeşil; sertlik 7.5-8, özgül ağırlık 3.4. Metamorf kayaçların en tipik mineral grubudur).

  -   -   -  

Anlamında NART bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NART geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ONARTMA

Onartmak işi.

ALAKUDURU

Baştan savma, üstünkörü: Saatimi alakuduru onartma.

BACAKKIRAN

Nemli bölgelerde yetişen yeşilimsi sarı çiçekli bir bitki (Narthecium).

OĞATLATMAK

Onartmak.

UARTMAK

Onartmak.

YÜLETMEK

Balta, bıçak gibi gereçlerin ağzını açtırmak, biletmek. Tıraş ettirmek, tüylerini yolmak. Ucunu sivriltmek. Balta, kazma ve benzerleri nesnelerin eskiyen çelik bölümünü onartmak, ağız açtırmak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük