NARİ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "nari" olan, toplam 8 adet kelime bulunmaktadır. nari ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu nari ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde nari olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

8 harfli kelimeler

NARİNLİK

7 harfli kelimeler

NARİNCE

6 harfli kelimeler

NARİYE

5 harfli kelimeler

NARİN, NARİÇ, NARİK, NARİS

4 harfli kelimeler

NARİ

Bazı kelimelerin anlamları

NARİ

Bir halk oyunu, bar. Bakırcıların kullandığı bir araç.

NARİNLİK

Narin olma durumu.

NARİN

İnce yapılı, yepelek, nazenin. İnce.

NARİYE

Ateşle ilgili. Cin, peri.

NARİÇ

Pembe, yuvarlak taneli, tatlı bir üzüm çeşidi.

NARİK

Budama bıçağı, bıçkı.

NARİNCE

Tokat ve Amasya yöresinde şarap yapımı için üretilen, orta kalın kabuklu, beyaz renkli bir tür üzüm. Pembe, yuvarlak taneli, tatlı bir üzüm çeşidi. İçinde kayısı, elma, armut ve benzerleri meyve ağaçları olan bahçe. Adıyaman şehri, Narince nahiyesine bağlı bir yer. İçel kenti, Bozyazı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

NARİS

Burun deliği.

  -   -   -  

Anlamında NARİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NARİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BAĞBAŞI

Adıyaman ili, Narince nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Ağrı kenti, Sarısu bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Denizli ili, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Erzurum ilinde, Şenyurt bucağına bağlı bir bölge. Gaziantep ili, ŞehitKâmil belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Karabük kenti, Yenice ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Konya ilinde, Hadım ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Tokat ili, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Uşak ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

NAZİK

Başkalarına karşı saygılı davranan. Gerekli önlemler alınmadığında daha kötü olan, kritik. Dikkat isteyen, özen gerektiren. İnce yapılı, narin. Özen, dikkat gösterilmezse kırılabilen, bozulabilen, kötüleşebilen.

LAMİNARYA

Bütün denizlerde yetişen, sarı veya esmer renkte, emici köklerle kayalara tutunan, uzun şeritler durumunda bir deniz yosunu (Laminaria).

MERCİMEK

Baklagillerden, beyaz çiçekli bir tarım bitkisi (Lens culinaris). Bu bitkinin, besin değeri yüksek, ufak, kırmızı, sarı veya yeşil, yuvarlak ve yassıca tohumu, yasmık.

ALİDAMI

Adıyaman şehri, Narince bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

DUMLU

Tek namlulu ve içine bir fişek konulabilen tüfek. Adana kenti, Sağkaya. Adıyaman şehri, Narince bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bayburt ili, Aydıntepe belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Erzurum kenti, Dumlu nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Malatya şehrinde, Hekimhan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KANARYA

İspinozgillerden, yeşilimsi veya sarı tüylü, koni biçiminde küçük gagalı, ötücü kuş (Serinus canaria).

SENARYOCU

Senaryo yazarı kimse, senarist.

KEDİAYAĞI

Birleşikgillerden, süs bitkisi olarak da yetiştirilen, beyazımsı, yumuşak, sık tüylü bir bitki (Antennaria dioica).

NAZENİN

Cilveli, nazlı. Şımarık, nazlı yetiştirilmiş. Narin, ince yapılı.

BÜYÜKBAĞ

Adıyaman şehrinde, Narince bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

RAKİK

İnce, narin. Merhametli, yufka yürekli.

AYDINPINAR

Adıyaman ili, Narince bucağına bağlı bir yer. Bursa şehrinde, Mudanya ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Düzce şehri, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Samsun ilinde, Ondokuzmayıs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

YEPELEK

İnce yapılı, zarif, narin.

FELİKS

Palmiye yaprağına benzeyen, park ve bahçelerde süs için kullanılan iri gövdeli bir bitki (Phoenix canariersis).

ÇÖVEN

Kökü ve dalları, suyu sabun katılmış gibi köpürten, kir temizleyici bir bitki, sabun otu, helvacı kökü (Saponaria officinalis). Çevgen.

BOZPINAR

Adıyaman ilinde, Narince nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bitlis şehrinde, Hizan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KUŞYEMİ

Buğdaygillerden, durgun sularda yetişen bir bitki (Phalaris canariensis). Bu bitkinin taneleri.

BOSTANLI

Adıyaman ilinde, Narince bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Afyon şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Çankırı ili, Kızılırmak ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Edirne şehrinde, Havsa ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Giresun kenti, Bulancak ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Iğdır şehri, Gaziler nahiyesine bağlı bir yer. Kahramanmaraş kenti, Andırın ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Mardin ilinde, Dargeçit belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Tunceli kenti, Dallıbahçe nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

ECELER

Adıyaman şehri, Narince bucağına bağlı bir yer. Gaziantep şehrinde, Karkamış ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Zonguldak ili, Beycuma bucağına bağlı bir yer.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük