Sonu NA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "na" olan, toplam 982 adet kelime bulunmaktadır. Sonu na ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında na olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde na olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

ANLAYIŞSIZCASINA, PANSPOROBLASTİNA

15 harfli kelimeler

MANTIKSIZCASINA, TRYPANOSOMATİNA, UMURSAMAZCASINA, VİCDANSIZCASINA

14 harfli kelimeler

ÇAPRAZLAMASINA, ACIMASIZCASINA, AHLAKSIZCASINA, ALAKASIZCASINA, ANLAMSIZCASINA, ENTEROMONADİNA, FÜTURSUZCASINA, HAEMOGREGARİNA, İNSAFSIZCASINA, KAHRAMANCASINA, NAMUSSUZCASINA, PERVASIZCASINA

13 harfli kelimeler

KIRMIZILAHANA, AĞIRLIKLARINA, AKILSIZCASINA, AMAÇSIZCASINA, AMANSIZCASINA, CANAVARCASINA, ÇABASIZCASINA, DİPLOMONADİNA, FEDAKARCASINA, HAYASIZCASINA, MANASIZCASINA, PROTOMONADİNA, RİYAKARCASINA, TETRAHYMENİNA, UTANMAZCASINA

12 harfli kelimeler

BUDALACASINA, ÇILGINCASINA, MAĞRURCASINA, ORTALAMASINA, UZUNLAMASINA, AKILLICASINA, BARBARCASINA, CANSIZCASINA, DÜŞMANCASINA, EĞERCEMAYANA, ESKİKARADONA, GADDARCASINA, HAEMOSPORİNA, HAKSIZCASINA, HAYVANCASINA, HINZIRCASINA, HIRSIZCASINA, HUNHARCASINA, KURNAZCASINA, MECNUNCASINA, MONOPNEUMONA, ORANLAMASINA, SAMPRASARANA, SUÇSUZLARINA, ŞAŞKINCASINA, ŞEYTANCASINA, TUYLUMLUĞUNA, YENİKARADONA

11 harfli kelimeler

APTALCASINA, BİLAİSTİSNA, BOYLAMASINA, DOKUNMABANA, YANLAMASINA, ESMAYIHÜSNA, ARSIZCASINA, ASLANCASINA, ÇOĞONCASINA, GAVURCASINA, GLOBİGERİNA, HAFTALIĞINA, İHTİYOFAUNA, İNSANCASINA, KAÇARCASINA, KADINCASINA, KEPEKLİAYNA, KİBARCASINA, MASUMCASINA, PNÖMOVAJİNA, RAİLLİETİNA, TETRAHYMENA, VELEDİZURNA, VERİYERŞİNA

10 harfli kelimeler

ADAMCASINA, BEDAVASINA, BELLADONNA, DIRAMUDANA, KARALAHANA, OBURCASINA, PRİMADONNA, VELEDİZİNA, ARKURUSINA, BARDELHANA, BEYTUFHANA, CAYIRTDANA, CIZIRTDANA, CONOPODİNA, DIRANKDANA, DİLLİTURNA, DİNDİNKANA, FLABELLİNA, GOYAMACANA, GOZURTDANA, HYDATİGENA, KINIKININA, KOLOMBORNA, KONÇERTİNA, MAKROFAUNA, MİKROFAUNA, PENİCULİNA, PULATERİNA, SAZLIBOSNA, SEGMENTİNA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BAŞLAHANA, HAMDÜSENA, HOROZBİNA, İSKORÇİNA, KARANTİNA, MANDALİNA, MARİHUANA, METHÜSENA, PIRAZVANA, SAFÇASINA, ŞAMPİYONA, ABDASHANA, ACABAKINA, AHACIĞINA, ANDERHANA, AŞAĞIDANA, BAKSANINA, BARAPAHNA, BEZİRHANA, BOKBOKUNA, BULGARİNA, BÜYÜKDONA, CAHCAHANA, ÇABIKÇANA, DADILHANA, DALBAŞINA, DURURKANA, EİMERİİNA, FIRFIRINA, GREGARİNA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

ALGARİNA, AYVADANA, ÇOPURİNA, DAMACANA, DOMUZUNA, KADINANA, KARABİNA, KARAVANA, KILICINA, KINAKINA, MAKARENA, MÜSTESNA, PAPALİNA, PARAVANA, ZARARINA, ZİLZURNA, BÜYÜKANA, AKARTUNA, AKKADİNA, AKŞAMINA, ALDIĞINA, AMOEBİNA, ANTRAHNA, APARTUNA, AYAZMANA, AYVIDANA, BARAMİNA, BEZİRANA, CANIMANA, CIRTDANA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ALAMANA, ALKARNA, ATERİNA, BADERNA, BANDANA, BARHANA, BASARNA, CURCUNA, FIRTINA, HAYMANA, İKEBANA, İNADINA, İSTİĞNA, İSTİMNA, İSTİSNA, KAMPANA, KAYGANA, KAYNANA, KOMBİNA, KONÇİNA, LATERNA, MAKARNA, MANCANA, MUSANNA, PATRONA, RABBENA, SAPARNA, TANTANA, TARHANA, TAVERNA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKSONA, AMENNA, BADANA, BALİNA, BORİNA, BOŞUNA, BOYANA, BOYUNA, ÇATANA, DİDONA, DİFANA, FAÇUNA, ISKUNA, İGUANA, İMTİNA, İNHİNA, KABANA, KARİNA, KOFANA, KOKONA, LAHANA, MAÇUNA, MARİNA, MİSİNA, MİZANA, MORİNA, MURANA, MUTENA, MÜDANA, ÖGLENA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

ABANA, ADANA, ARENA, AŞİNA, BOYNA, FAUNA, GRENA, İTİNA, KORNA, KURNA, MAVNA, MAYNA, SAUNA, TORNA, TURNA, ZURNA, ADINA, AFANA, AGENA, AHANA, AKANA, ANANA, ARONA, ARUNA, ASENA, AŞANA, AVANA, AYINA, AZINA, BECNA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AYNA, BANA, BİNA, CANA, DANA, EDNA, ESNA, FENA, GINA, HONA, İFNA, İKNA, KANA, KINA, MANA, PENA, RİNA, SANA, SENA, SUNA, VANA, VENA, YUNA, ZİNA, ZONA, ADNA, ANNA, BENA, BUNA, CDNA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

ANA, ONA, DNA, ENA, ÖNA, RNA, UNA, ÜNA

2 harfli kelimeler

NA

Bazı kelimelerin anlamları

NA

Sodyum elementinin simgesi.

AHLAKSIZCASINA

Ahlaksızca.

ALAKASIZCASINA

İlgisizce.

İNSAFSIZCASINA

İnsafsızca.

UMURSAMAZCASINA

Umursamazca.

ÇAPRAZLAMASINA

Çaprazlama.

MANTIKSIZCASINA

Mantıksızca.

TRYPANOSOMATİNA

Zoomastigophorea sınıfında, Kinetoplastida takımında bulunan, konakların kan, lenf ve dokularında yaşayan, yaprak biçimli veya yuvarlak bir vücuda sahip, serbest veya dalgalı zar oluşturan tek bir kamçısı bulunan, nispeten küçük ve kompakt bir kinetoplasta sahip, kan kamçılılarını içeren paraziter protozoa alt takımı. Tripanosomatidler yaşam sikluslarında amastigot, şanomastigot, epimastigot, opistomastigot, promastigot, tripomastigot gibi birbirinden farklı evrelere sahiptirler. Bu alt takım içerisinde Blastocrithidia, Crithidia, Leishmania Herpetomonas, Leptomonas, Phytomonas ve Trypanosoma cinsleri bulunmaktadır.

FÜTURSUZCASINA

Fütursuzca.

ACIMASIZCASINA

Acımasızca.

ENTEROMONADİNA

Zoomastigophorea sınıfında, Diplomonadida takımında bulunan, 1-4 kamçı içeren bir karyomastigonta sahip, Enteromonas cinsini içeren parazitik protozoa alt takımı.

PANSPOROBLASTİNA

Microsporea sınfında, Microsporida takımında bulunan Amblyospora, Pleistophora ve Thelohania cinslerini içeren parazitik protozoa alt takımı.

ANLAMSIZCASINA

Anlamsızca.

ANLAYIŞSIZCASINA

Anlayışsızca.

VİCDANSIZCASINA

Vicdansızca.

HAEMOGREGARİNA

Eucoccidiida takımında, Adeleina alt takımında bulunan, kuş, sürüngen balık ve memelilerde parazitlenen, kan emen omurgasızların vektörlük yaptığı koksidiyan protozoon cinsi.

  -   -   -  

Anlamında NA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük