NA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "na" olan, toplam 858 adet kelime bulunmaktadır. na ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu na ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde na olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

NAFTALİNLEŞTİRMEK, NARINCALISÜLEYMAN

15 harfli kelimeler

NAFAKALANDIRMAK, NARINCALIPITRAK, NASİPLENEBİLMEK

14 harfli kelimeler

NAFTALİNLENMEK, NARENCİYECİLİK, NAFAKALANDIRMA, NAMUSSUZCASINA, NANOTEKNOLOJİK, NASİPLENDİRMEK, NASİPLENEBİLME, NAYROOVİRÜSLER, NAZİKLEŞTİRMEK, NAZOFARENGİTİS, NAZOFARENGİYAL

13 harfli kelimeler

NAFTALİNLEMEK, NAFTALİNLENME, NAKLİYATÇILIK, NAKŞİBENDİLİK, NAMÜTENAHİLİK, NANOTEKNOLOJİ, NAZİLEŞTİRMEK, NAKIRDILAŞMAK, NAKLEDEBİLMEK, NAKŞEDEBİLMEK, NALCIKUYUCAĞI, NANNOPLANKTON, NARKOTİZASYON, NASİPLENDİRME, NASREDDİNHOCA, NATIFANLAŞMAK, NAZARİYECİLİK, NAZİKLEŞTİRME, NAZLANABİLMEK, NAZOSİNÜZİTİS

12 harfli kelimeler

NAFAKALANMAK, NAFTALİNLEME, NAKİBÜLEŞRAF, NAKLETTİRMEK, NAKLİYECİLİK, NANKÖRLEŞMEK, NASİHATÇİLİK, NAZARIDİKKAT, NAZARIİTİBAR, NAZİLEŞTİRME, NAGLERİYOZİS, NAKIBÜLEŞRAF, NAKIŞKORDONU, NAKLEDEBİLME, NAKŞEDEBİLME, NANKÖRCESİNE, NANOPLANKTON, NARHISLANMAK, NASRULLAHKÖY, NAZLANABİLME, NAZLANDIRMAK, NAZOLAKRİMAL, NAZOSEPTİTİS

11 harfli kelimeler

NAFAKALANMA, NAKLEDİLMEK, NAKLETTİRME, NAKŞOLUNMAK, NAMAHREMLİK, NAMUSSUZLUK, NANKÖRLEŞME, NANOBAKTERİ, NARENCİYECİ, NASIRLANMAK, NASIRLAŞMAK, NASİHATNAME, NASİPLENMEK, NASİPSİZLİK, NASYONALİST, NASYONALİZM, NAZARİYATÇI, NAZİKLEŞMEK, NAFTENİKLER, NAHIRKIRACI, NAKIŞKALEMİ, NALBANTOĞLU, NALLIGÖLCÜK, NAMISLANMAK, NANENSEFALİ, NANOPHYETUS, NARKOLEPTİK, NARKOZCULUK, NAVİKULARİS, NAZİKELMASI, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

NAKARATSIZ, NAKIŞÇILIK, NAKIŞLAMAK, NAKKARHANE, NAKLEDİLME, NAKLİYATÇI, NAKŞİBENDİ, NAKŞOLUNMA, NALBANTLIK, NALINCILIK, NAMAZBOZAN, NAMUSLULUK, NAMUSSUZCA, NAMÜTENAHİ, NANİKLEMEK, NARKOZİTÖR, NASIRLANMA, NASIRLAŞMA, NASİPLENME, NASİPLİLİK, NASRANİLİK, NATÜRALİST, NATÜRALİZM, NAZARİYECİ, NAZİKLEŞME, NAHIRGOYAN, NAHIRKAVAN, NAHIRKIRAN, NAKILLAMAK, NAKLİYYECİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

NAKARATLI, NAKIŞLAMA, NAKKAŞLIK, NAKLETMEK, NAKLİYECİ, NAKŞETMEK, NAKŞOLMAK, NAKZETMEK, NALBURLUK, NALLANMAK, NAMAZLAĞI, NAMERTLİK, NAMİBYALI, NAMÜNASİP, NAMZETLİK, NANEMOLLA, NANİKLEME, NANKÖRLÜK, NARÇİÇEĞİ, NARENCİYE, NARGİLLER, NARKOTİZM, NARLIDERE, NARSİSİZM, NASBETMEK, NASİHATÇİ, NATIKASIZ, NATÜRMORT, NAZARİYAT, NAZLANMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

NAÇİZANE, NADANLIK, NADASLIK, NAFTALİN, NAĞMESİZ, NAKIŞLIK, NAKIŞSIZ, NAKLETME, NAKLİYAT, NAKŞETME, NAKŞİLİK, NAKŞOLMA, NAKZETME, NALÇASIZ, NALDÖKEN, NALINSIZ, NALLAMAK, NALLANIŞ, NALLANMA, NALLIHAN, NAMAĞLUP, NAMAHREM, NAMAZLIK, NAMAZSIZ, NAMERTÇE, NAMUSSUZ, NAMÜSAİT, NANIAZİZ, NANKÖRCE, NARİNLİK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

NADANCA, NADASLI, NADİRAT, NADİREN, NAGEHAN, NAĞMELİ, NAHIRCI, NAİPLİK, NAKARAT, NAKIŞÇI, NAKIŞLI, NAKKARE, NAKLİYE, NALAYIK, NALBANT, NALÇALI, NALINCI, NALINLI, NALLAMA, NAMAZCI, NAMUSLU, NANESİZ, NARDENK, NARGİLE, NARSİST, NASILSA, NASIRLI, NASİHAT, NASİPLİ, NASRANİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

NADİDE, NAFAKA, NAFİLE, NAHİYE, NAKAVT, NAKDEN, NAKİSA, NAKKAŞ, NAKLEN, NAKZEN, NALBUR, NAMDAR, NAMECİ, NAMERT, NAMZET, NANELİ, NANKÖR, NANSUK, NAPALM, NARCIL, NARDİN, NARKOZ, NARMAN, NARVAL, NARVEN, NASFET, NATIKA, NATRON, NATURA, NAVLUN, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

NABIZ, NACAK, NAÇAR, NAÇİZ, NADAN, NADAS, NADİM, NADİR, NAFİA, NAFİZ, NAFTA, NAĞME, NAHAK, NAHIR, NAHİF, NAHİV, NAHOŞ, NAKIS, NAKIZ, NAKİL, NAKİP, NAKİT, NALÇA, NALIN, NAMAZ, NAMLI, NAMLU, NAMUS, NANAY, NANİK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

NAAŞ, NAAT, NAFİ, NAİF, NAİL, NAİP, NALE, NAME, NANE, NARA, NARH, NAŞİ, NATO, NAZİ, NAAL, NABİ, NACA, NACİ, NADİ, NADP, NAFT, NAĞA, NAHA, NAHE, NAHS, NAIL, NAİM, NAKA, NAKI, NAKİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

NAL, NAM, NAN, NAR, NAS, NAZ, NAD, NAF, NAH, NAŞ, NAT, NAV, NAY

2 harfli kelimeler

NA

Bazı kelimelerin anlamları

NA

Sodyum elementinin simgesi.

NARINCALISÜLEYMAN

Manisa kenti, Kula ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

NAMUSSUZCASINA

Namussuzca.

NARINCALIPITRAK

Manisa şehrinde, Kula ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

NASİPLENDİRMEK

Nasiplenme işini yaptırmak.

NAYROOVİRÜSLER

Bunyaviridae ailesinde yer alan bir virüs cinsi.

NANOTEKNOLOJİK

Nanoteknoloji ile ilgili.

NAFTALİNLEŞTİRMEK

Bir gaz veya sıvının naftalin içeriğini arttırmak, naftalince zenginleştirmek.

NASİPLENEBİLMEK

Nasiplenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

NAFAKALANDIRMA

Nafakalandırmak işi.

NAZİKLEŞTİRMEK

Nazikleşme işini yaptırmak.

NAFTALİNLENMEK

Naftalin serpilmek, naftalin dökülmek.

NASİPLENEBİLME

Nasiplenebilmek işi.

NAZOFARENGİTİS

Yutağın yumuşak damak üstünde kalan bölümünün yangısı.

NAFAKALANDIRMAK

Nafakalanma işini yaptırmak.

NARENCİYECİLİK

Narenciyeci olma durumu.

  -   -   -  

Anlamında NA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

ACAYİPLEŞTİRMEK

Yadırganacak bir duruma getirmek.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ACCELERANDO

Gittikçe hızlanarak.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük