NAŞA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "naşa" olan, toplam 7 adet kelime bulunmaktadır. naşa ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu naşa ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde naşa olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

8 harfli kelimeler

NAŞALLIK

6 harfli kelimeler

NAŞABA, NAŞALI, NAŞAPA

5 harfli kelimeler

NAŞAL, NAŞAT

4 harfli kelimeler

NAŞA

Bazı kelimelerin anlamları

NAŞA

Kütahya ili, Simav ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

NAŞAT

Yüz, çehre. Sevinç, neşe: Heç naşatım yo h boğon.

NAŞALLIK

Büyücülük.

NAŞAL

Güler yüzlü, neşeli kişi. Dik kafalı, ters kişi. Kavgacı kişi. Aşağılık kişi. Terbiyesiz, arsız, utanmaz. Kör. Şaşı. Yapraksız ince ağaç dalı. Büyücü. Nasıl.

NAŞAPA

Su tası, maşrapa.

NAŞALI

Hızlı.

NAŞABA

Su tası.

  -   -   -  

Anlamında NAŞA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde NAŞA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

YANAŞABİLME

Yanaşabilmek işi.

KAYNAŞABİLME

Kaynaşabilmek durumu.

İSKELE

Deniz taşıtlarının yanaştığı, çoğu tahta ve betondan yapılmış, denize doğru uzanan yer. Kıyıya yanaşan deniz aracına doğru uzatılan eğreti küçük köprü veya gemiye çıkmayı sağlayan merdiven. Vapur uğrağı olan şehir veya kasaba. İçerilerde bulunan bir yerin kendine en yakın olan deniz taşıtı uğrağı veya demir yolu durağı. Işıkların yerleştirilmesi, ışıkçıların dolaşabilmesi için stüdyolarda tavana yakın yerde duvarı çepeçevre saran çıkıntı. Geminin sol yanı. Yapıların dışında sıvama, boyama veya onarım için keresteden kat kat kurulan, çalışma sırasında üstüne çıkılan çatkı.

İKİNLİK

İki açınığın tek bir hece halinde kaynaşması. Bu kaynaşan açınıklardan bir tanesi (KUVVETLİ AÇINIK, Voyelle forte) hecenin açınığı görevinde kalarak ötekisi (ZAYIF AÇIUIK, V. faible) abanık durumuna geçer. YÜKSELEN, ARTIŞLI, ZAYIF veya YALANCI (descendante, Croissante, Faible ou Fausse) denen ikinlikte zayıf açınık başta bulunur. Bunun tersi ALÇALAN, EKSİLİŞLİ veya ASIL ÎKİNLİK (D. descendante, décroissante ou proprement dite) 'adını alır. EŞİT veya KARARSIZ İKİNLİK (D. égale ou indécise) denilen ikkıliklerde her iki öğenin açınık nitelikleri eşit olur. Bunlardan başka kuvvetli açınığıri uzun veya kısa olduğuna göre UZUN ve KISA İKİNLİKLER (D. longues et brèves) de vardır.

SONAŞAMLAMAK

Eski sonaşamı yenilemek ya da aşıp yeni bir sonaşam elde etmek.

TOPLAŞTIRMA

Toplaştırmak işi. Örüt ya da biçimsiz taneciklerin ısı etkisiyle birleşip kaynaşarak daha iri katı parçaları oluşturması. Öğütülmüş ya da doğal olarak toz biçiminde olan filizleri toplaştırgaçta ısıtarak toplak biçimine getirme işlemi.

ENKİRDE

Oradaki, yanındaki, yakınındaki. Orada (Naşa köyü).

SONAŞAMCI

Atletizm yarışlarında sonaşam elde eden sporcu. Sonaşam yönetmeliğine uygun olarak, en üstün dereceyi elde eden koşucu.

ASINTI

Bir işi hemen yapmayıp bekleterek geri bırakma, tehir, tavik. Sırnaşan, tebelleş olan kimse. Birini tedirgin edecek kadar üzerine düşme.

BADAK

Kısa boylu, ufak yapılı, cüce, bodur, tıknaz. Paytak yürüyen, bacakları çarpık olan: Badağın biri hendeği atlayamadı. Tek husyeli hayvan, iyi burulmamış, dişisine yanaşamayan hayvan. Husye, erkeklik bezi. Orta büyüklükte manda yavrusu, yeni doğmuş manda yavrusu. Fıtık. Dermansız, takatsız, çevik olmayan. Duygusuz, vurdumduymaz. İki çocuk kardeşlik olmak için serçe parmaklarıyla tutuşma. Bir şeyi uzatmak için yapılan ek, ilâve. Yeni kurutulan üzüm arasında kalan yaş taneler. Bardak. Merdiven, merdiven basamağı. Akran, eş, denk. Çelme, güreşte bacak atma. Toprak testi, küçük testi. İyi enenmemiş, erkeklik bezi tek olan hayvan. Erkeklik bezi. Kısa boylu. Niğde ilinde, Kemerhisar bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

LİMBO

Irmaklarda, sığ sularda yük taşıyan bir tekne türü. Bir ticaret gemisinin içindeki yükü, bordasına yanaşan başka bir gemiye aktarma işlemi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük