Sonu N ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "n" olan 5 harfli toplam 2260 adet kelime bulundu. Sonu n harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında n harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde n harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

OYSAN

Halbuki.

AFSUN

Büyü.

GALIN

Aygıt. Evlenecek erkeğin kız tarafına verdiği para. Kalın. Zengin. Kalın, başlık.

SAYIN

Konuşma ve yazışmalarda saygı belirtisi olarak kişi adlarının önüne getirilen söz.

ZATİN

Zaten.

DÜĞEN

Döven. Bir çeşit dokuma tezgâhı. Dükkân.

SULAN

Bataklık, sazlık, sulu yer : Deredeki sulanda çok sivrisinek vardır.

GALON

Anglosaksonların kullandığı yaklaşık dört buçuk litrelik bir tür ölçü birimi. Çoğunlukla akaryakıt vb. sıvı maddeleri taşımada kullanılan, silindir biçiminde, metalden büyük kap. Boya sanayisinde kullanılan beş litrelik ambalaj.

ÜRYAN

Çıplak.

ŞETAN

Çizgili giysi. Şeytan.

SABAN

Çift süren hayvanların koşulduğu demir uçlu tarım aracı.

ERKEN

Vaktinden önce, alışılan zamandan önce, er, geç karşıtı. Sabahın ilk saatlerinde.

YETEN

Herkes. Süresi dolan, günü gelen kimse: Yatan ölmez yeten ölür. Yetişen, ulaşan. Olgun, olgunlaşan. Süresi dolan, günü gelen. Tüm canlılar, herkes.

ALTIN

Atom sayısı 79, atom ağırlığı 196,9 olan, 1064 °C'de eriyen, kolay işlenen, yüksek değerli, paslanmaz element, zer (simgesi Au). Altından yapılmış sikke. Üstün nitelikli, değerli. Bu elementten yapılmış.

MELON

Yuvarlak ve bombeli (şapka).

EYMEN

Daha uğurlu, daha bereketli. Sağ tarafta olan.

DADUN

Çırasız çam odunu.

KIRIN

Oyun, raks.

GUMAN

Gebe.

ALHAN

Erkek deve kuşu. Aydın şehrinde, Yenipazar ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Konya ili, Ereğli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge. Manisa ilinde, Alaşehir ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Tunceli şehrinde, Darıkent nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük