Sonu N ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "n" olan 5 harfli toplam 2260 adet kelime bulundu. Sonu n harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında n harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde n harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KUYAN

Tavşan.

KAPAN

Bazı hayvanları yakalamak için kullanılan, hayvanın ayağının değmesiyle işleyen tuzak. Düzen, hile. Pazara satılmak üzere gelen yiyecek maddelerinin tartıldığı resmî büyük kantar ve bu kantarın bulunduğu yer.

DAMEN

Değirmen.

DÜYUN

Borçlar.

FASAN

Güzel.

HOBAN

Bırakılmış, bakımsız tarla.

DAĞAN

Tahta tavan. Sehpa. Üç ağacın bir noktada birleştirilmesiyle yapılan ve kaba şeyleri dokumak için kullanılan basit tezgâh. Meyve toplamaya yarayan üç ayaklı ya da tek ayaklı uzun merdiven. Asmaların altına destek olarak konulan çatal kazık. Bağda, tarlada küçük çocukları güneşten korumak için yapılan çatal ağaçlı gölgelik. Çitlembik ağacı ve meyvesi. Yağ tavası.

SÜYÜN

Bir sap iplik, kol gerilişiyle kirmene sarılacak yün.

HORAN

El ele tutuşarak halka şeklinde oynanılan bir çeşit oyun. Eğlence: Horan söğüdü. Biçilmiş tarla. Fırın. Oğlan çocuğu. Aile, ev halkı. Toplantı: Akşama kadar horandan kalkmaz. Üstünlük.

BUHUN

Bel sözcüğüyle birlikte kullanılır: Bugün öyle hastayım ki belim buhunum kırıldı.

MACIN

Ham, olgunlaşmamış, ekşi. Pekmez. (Sevdiğin Kırşehir).

SARİN

Serin.

ÜNGÜN

Tanınmış, ünlü, meşhur.

TIGAN

Deniz kıyısı.

LAMAN

Yakışıklı.

AVSIN

Avcıların avlarından gizlendiği yer. Hayvan sokmalarının zehir ve ağrısını tesirsiz kılmak için yapılan işlem. Bir çeşit göz hastalığı. Sihir, büyü, afsun.

SEHEN

Bakır tabak, sahan. Tabak.

DÜREN

Taze ekinlerin ve asmaların yapraklarını sarartıp, kurutan bir hastalık. Sebzelere, çiçeklere, ağaçların yapraklarına ve taze sürgünlerine dadanarak onları yiyen ve kıvrılarak kurumalarına sebep olan yeşil, siyah bir böcek, bit, kurtçuk. Tahta bakraç. Eksinit ve başka çeşit çürüntüleri kapsayan, gözle gözlenebilen kömür tipi.

GAVIN

Kavun.

ÖZTEN

Teni düzgün olan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük