Sonu N ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "n" olan 5 harfli toplam 2260 adet kelime bulundu. Sonu n harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında n harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde n harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ESKEN

Dingil.

BALON

Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. Aslı olmayan, palavra şey. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılmış olan çocuk oyuncağı. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla yatın ana direği üzerine çekilen üç köşeli, hafif yelken.

BEYAN

Bildirme. Bir eserde, düşüncelerin, duyguların, hayallerin doğuş ve değerlerini, bunların anlatımında tutulacak yolları konu edinen bir edebiyat bilgisi dalı.

CABAN

Kalın halat, urgan.

DÜREN

Taze ekinlerin ve asmaların yapraklarını sarartıp, kurutan bir hastalık. Sebzelere, çiçeklere, ağaçların yapraklarına ve taze sürgünlerine dadanarak onları yiyen ve kıvrılarak kurumalarına sebep olan yeşil, siyah bir böcek, bit, kurtçuk. Tahta bakraç. Eksinit ve başka çeşit çürüntüleri kapsayan, gözle gözlenebilen kömür tipi.

KIREN

Yabanıl, dağlı. Kızılcık.

DÜNÜN

Geceleyin.

ÜRGEN

Kebap. İp.

GOZAN

Güç, iktidar sahibi.

TULUN

Şakak. Bütün. Yanak. Dolun.

AZGAN

Dikerdi, bol ve ufak sarı çiçekli bir çeşit çalı.

ŞİFON

İpek iplikle dokunmuş ince, şeffaf kumaş. Bu kumaştan yapılmış. Başörtüsü.

ZABIN

Yoksul. Şaşkın, miskin. İnce, zayıf, güçsüz.

ÇİNAN

Manisa şehri, Selendi belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

UGRUN

Gizli.

DEMİN

Az önce, demincek, deminden.

KÖTEN

Hayvanların karınlarının altında olan şiş, bir çeşit çıban. Pulluk, büyük saban. Hayvanların boğazlarının altında çıkan bir çeşit öldürücü çıban, şişlik. Büyük saban. Pulluk. Pulluk. (Büyükdivan köyü Çorum; Amasya; Kızılca Bor Niğde). Kara saban. (Bursa; Beyağıl Ulukışla Niğde).

UCKUN

Hızlı.

BAZEN

Ara sıra.

BETON

Çimentonun su yardımıyla kum, çakıl vb. maddelerle karışması sonucu oluşan sert, dayanıklı, bağlayıcı yapı malzemesi. Bu malzemeden yapılmış.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük