Sonu N ile biten 14 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "n" olan 14 harfli toplam 131 adet kelime bulundu. Sonu n harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında n harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde n harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

FRÜKTİFİKASYON

Meyve ya da spor meydana getirme.

KONDRİFİKASYON

Kıkırdaklaşma.

KONDROSKELETON

Kıkırdaksı iskelet.

YUKARIÇAYBELEN

Afyon ili, Bayat ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

SÜPEROVULASYON

Dışarıdan hormon uygulamasıyla çok sayıda folikülün gelişmesi, preovulator aşamaya ulaşması ve en sonunda yumurtlamayı sağlayıcı yöndeki uygulamalar.

VAZODİLATASYON

Kan damarlarının genişlemesi.

YUKARIKARAÖREN

Ankara kenti, Pazar bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

TRANSAMİNASYON

Amino grubunun (NH2) bir molekülden diğer bir moleküle taşınması. Amino gruplarının enzimler tarafından bir molekülden diğerine iki yönlü aktarılması. Amino grubunun, transaminaz aracılığıyla bir bileşikten diğer bir bileşiğe geçişi veya aynı bileşik içinde yer değiştirmesi. Bir alfa-aminoasidinden alfa-amino grubunun bir alfa-keto aside enzimatik olarak taşınması.

HİDROKSİPROLİN

Kollagende bulunan prolin amino asidinin hidroksilli türevi. Jelatin ve kollajende bulunan prolinden elde edilen kristalize yarı esansiyel bir amino asit.

MİNERALİZASYON

Organik bileşiklerin mineral maddelere dönüşmesi.

KUYRUKSALLAYAN

Kuyruksallayangillerden, kanatları ve vücudunun üst bölümü kül rengi, alt bölümü değişik sarı olan, uzun kuyruklu, küçük, ötücü kuş, yont kuşu (Motacilla).

HEMATOPORFİRİN

Hemoglobinin parçalanmasıyla oluşan, demir içermeyen ve dokularda erimiş veya granüller hâlinde bulunan, koyu kırmızı renkte pigment.

YILANAAĞIVEREN

Zehirli, yeşil renkli bir kertenkele.

SAPONİFİKASYON

Sabunlaşma.

ESKİBEYREHATUN

Ardahan şehrinde, Çıldır ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

İMMÜNOFLORESAN

Bir doku veya hücredeki belirli antijenleri, floresan boyalarıyla bağlanmış antikorlarla işaretleyerek floresan ışık veren ışık kaynağına sahip mikroskoplarıyla inceleme tekniği.

METİLAMFETAMİN

Alfa-uyarıcı ilaçlar grubunda amfetamin türevi ilaç.

EKSTRAPOLASYON

Bir zaman dizisinin kapsadığı dönemin veya verilerin dışındaki değerlerin geçmiş değerlerden hareketle tahmin edilmesi. Ölçme aralığı dışında kalan bir değerin, grafik uzatma veya tahmin etme yoluyla bulunması işlemi.

HİRUDİNİZASYON

Hirudin enjeksiyonuyla kanın pıhtılaşmasını engelleme.

KAPİTALİZASYON

Anaparaya dönüştürme işi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük