N ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "n" olan, 3 harfli toplam 49 adet kelime bulunmaktadır. n harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu n harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde n harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

NEA

Niye, niçin.

NİK

Kaldıraç.

NAV

Tulum-zurnanın düdük kısmı.

NAH

İşte.

NUH

"İnat etmek, ayak diremek" anlamındaki Nuh deyip, peygamber dememek ve "çok eski, çoktan modası geçmiş, köhnemiş" anlamındaki Nuh Nebi'den kalma deyimlerinde geçen bir söz.

NEM

Havada bulunan su buharı. Hafif ıslaklık, rutubet.

NSE

Nöron özgül enolaz.

NOF

Kez : Günde kaç nof gidiyorsun oraya?.

NEV

Çeşit, cins, tür.

NÜV

Okkanın dörtte biri, yüz dirhem.

NUZ

Az ekşi, ekşimsi. Mayhoş.

NAY

Oluk. Ne : Nay ediyorlar?. Bir çeşit bakırcı aracı. Kalaycıların kullandığı kap düzeltme aracı. (Tokat; Divriği Sivas).

NİM

Yarı.

NET

Bütün çizgileri belirgin olan, gözün bütün ayrıntılarıyla algılanan, iyi görünen. İyi duyulan (ses). Açık seçik olan, anlaşılmaz yanı bulunmayan. Tenis, masa tenisi gibi oyunlarda servis atışlarında topun karşı sahaya geçerken fileye değdiğini belirtmek için kullanılan bir söz. Kesintilerden sonra geri kalan miktarda olan, safi.

NİE

Ne.

NAŞ

Kaç? Naş para?. İşleme.

NAZ

Kendini beğendirmek amacıyla yapılmış olan davranış, cilve, eda. İsteksiz gibi görünerek yalvartmak amacıyla yapılmış olan davranış. Şımarıkça davranış.

NİŞ

Duvar içinde bırakılan oyuk.

NEO

Latince kökenli bir ön ek; 1.Yeni veya son zamanlardaki. 2.Bilinen bir bileşiğin yapısı bilinmeyen izomerini gösterir. Yeni.