MERTEK ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "mertek" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. mertek ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu mertek ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde mertek olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MERTEK

Yapıda kullanılan dört köşe veya yuvarlak, kalınca ağaç.

MERTEKLİ

Erzincan kenti, Çağlayan bucağına bağlı bir yer. Tokat şehrinde, Artova ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında MERTEK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MERTEK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

GOŞA

Çift, çifte. Yuvarlak mertek. Bir ya da iki avuç dolusu. Çift, eş, benzer. Yan yana.

GEDEL

Kertik, gedik. Engebeli tarlalarda duvarla ayrılmış bölümler. Yamaçlar üzerinde yapılan set set tarlalar. Tahta duvar. Birbirinin üzerine konulan merteklerin dışarda kalan uçları.

AŞIRMA

Aşırmak işi. Özellikle para aşırma, aşırtı, ihtilas. Küçük kazan, kova, bakraç. Aşırılmış. Başkalarının yazılarından bölümler, dizeler alıp kendisininmiş gibi gösterme veya başkalarının konularını benimseyip değişik bir biçimde anlatma, intihal. Yapı çatılarında uzun mertek, aşık.

DÖVER

Çatı ortasına uzatılan uzun ve kalın ağaç kiriş, mertek. Devlet: Seferberlikte biz yedi döverle harbettik. Evlerin birinci katındaki döşeme tahtalarının altındaki kalın ağaçlardan herbiri. (Akdağ Gelendost, Yukarıkaşıkara Yalvaç Isparta). Hatay kenti, Harbiye bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ÇATIAŞIĞI

(Mimarlık) Aynı yükseklikte olan çatı merteklerini birbirlerine bağlayan hatıllardan her biri. a. bk. mertek, mahya aşığı.

ÇERA

Evlerde merteklerin üzerine atılması için bırakılan ağaçlar.

BEĞER

Yapıya konan en büyük ağaç, mertek. Çatı yapımına geçileceği sırada, orta kısımlarına gelmek koşuluyle karşılıklı iki duvar üzerine uzatılan kalın ağaç. (Afşar, Akbaş, Hacılar, Garibçe Güdül, Ilıca Ayaş Ankara).

CİL

Hasır örülen ot: Gızdar çayıra cil çeyhmeye giderem gelen var mı?. Çul. Topraktan yeni çıkan bitki, ekin. Semerlerin içine konulan dayanıklı kuru otlar; tohumun yeşertisi. Merteklerin üstüne örtülen kamış. Sazlık bitkisi.

KARBAĞI

Çatılara konulan kiriş. Kış aylarında, kar ağırlığına karşı koyabilmesi için çatıda merteklerin altına çakılan destek ağaçlar. (Derekuşculu Görele Giresun).

ARISTAK

Tavan. Tavan arası. Tavan arasında meyva konulan raf. Yapılarda, tavanda üzerine mertek dizilen kalın ağaç, kiriş. Tavan ağaçlarının sonundaki aralık. Örümcek.

ARISTAH

Tavan. Tavan arası. Tavan arasında meyva konulan raf. Yapılarda, tavanda üzerine mertek dizilen kalın ağaç, kiriş. Tavan arası, mertek ile uzatmaların birleştiği yer. Tavan (Çayağzı).

DÜĞER

Yapılarda kullanılan kalas, mertek, direk. (Mimarlık) Sütun görevi olan direk. Kalın direk, mertek, kiriş. Konya ili, Ilgın belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Muğla ilinde, Kemer bucağına bağlı bir bölge. Sivas kenti, Hafik ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa şehrinde, Akziyaret bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KOŞA

Çift, eş, ikiz. Hep birlikte. Sulanacak tarlanın, suyun dağılmasına elverişli yüksek yerinde yapılan depo. Eğik yerlerde yüksek kısma su çıkarmak için tarla ortasına çekilen set. Binaların üstüne konan, kalın, yuvarlak sırık, mertek, düver. Sınırdaş, yan yana. Av tüfeği, çifte. Mutlu ol anlamında bir deyim : Koşa yaşa!. Her bakımdan birbiriyle ilgili iki dizeden kurulmuş divan koşuk birimi: / Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi / Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi Kanuni (Muhibbi) / Ayinesi işdir kişinin lafa bakılmaz / Şahsın görünür rütbe-i aklı eserinde bk. koşuk.

HARODA

Toprak damlarda, toprağın akmaması için mertekler üzerine konulan çalı, yonga.

HORTU

Üstü toprakla örtülen evlerde mertekle toprak arasına konan çalı.

AVLA

Ağıl. Ağız. Bahçelerin etrafına ağaç ve ince dallardan yapılan çit, engel. Ay ağılı, hale: Bugün ayda avla var. Bahçelerin etrafına ağaç ve ince dallardan yapılan çit, engel. 3.İnce, uzun çam ağacı veya direk, sırık. Dam merteklerinin küçüğü. Tahta perde. Avlu, evlerin küçük bahçesi. Tahıl yıkamak için su kenarına yapılan beton ark, küçük havuz. Balık tutmak için ırmaklarda taşla çevrilen daire. 1. Ahırda hayvanların yem yediği yer. Çerçeve, çevre: Aklının avlası o kadarcık. Bahçe, bağ çevresine ağaç ve ince dallardan yapılan çit. Ağıl içindeki kuzu bölmesi (Ç. Çiftliği). Koyun ağılı. Bahçeleri çeviren dal, tahta sınır, çit. (Dodurga Bozüyük Bilecik) (avlak) : (İnköy Kütahya).

FARTİ

Mertek denilen, dört köşeli, kalınca kereste.

ALTGERGİ

(Mimarlık) Çatımakası üçgeninde iki üstbaşlığı alttan birbirine bağlayan kuşak. a. bk. çatı makası, üstbaşlık, mertek, payanda.

AKIRDAK

Kalın dilme, direk. Uzun mertek.

DÜVER

Yapılarda kullanılan kalın ağaç, direk, mertek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük