MERSİYE ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "mersiye" olan, toplam 3 adet kelime bulunmaktadır. mersiye ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu mersiye ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde mersiye olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MERSİYE

Ağıt.

MERSİYEHANLIK

Ağıtçılık.

MERSİYEHAN

Ağıtçı.

  -   -   -  

Anlamında MERSİYE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MERSİYE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AĞITÇI

Ölüye ağıt söylemek için tutulan kimse, ağlayıcı, sagucu, mersiyehan.

METEL

Öykü, masal. Masalların giriş bölümündeki koşuk. Bilmece. Atasözü. Şiir, mersiye. Şarkı, mani. Şilte. Halk yazınında ibret ve öğüt verici öykü, masal yerine kullanılan bir terim. bk. mesel.

ŞIVAN

Ağıt, mersiye.

SAĞU

Eskiden Orta Asya'da düzenlenen yuğlarda (cenaze törenlerinde) söylenen ağıt. Ölünün iyiliklerini duyuran ağıt ve mersiye.

AĞITÇILIK

Ağıtçının yaptığı iş, ağlayıcılık, saguculuk, mersiyehanlık.

AĞIT

Ölenin iyi niteliklerini, ölümünden duyulan acıyı dile getiren söz veya ezgi. Gelinin arkasından niteliklerini anlatan söz veya ezgi. Ölen bir kimsenin gençliğini, güzelliğini, iyiliklerini, değerlerini, arkada bıraktıklarının acılarını, büyük felaketlerin acılı etkilerini dile getiren söz veya okunan ezgi, yazılan yazı, sagu, mersiye.

AVUT

Ölen bir kimsenin iyi hallerini ve ölmesinden duyulan acıları sayıp dökmek üzere söylenen ezgi, ezgi ile mersiye söyliyerek ağlama. Avurt, yüz. Hayvanın art kısmı. Bağırarak ağlama, sesli ağlama. Diyarbakır şehrinde, Çüngüş ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Samsun ilinde, Salıpazarı ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük