MENİNGOENSEFALİT ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "meningoensefalit" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. meningoensefalit ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu meningoensefalit ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde meningoensefalit olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

MENİNGOENSEFALİT

Bazı kelimelerin anlamları

MENİNGOENSEFALİT

Beynin ve beyin zarlarının iltihaplanması.

  -   -   -  

Anlamında MENİNGOENSEFALİT bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MENİNGOENSEFALİT geçen kelimeler listesi verilmiştir.

NÖROŞİSTOSOMOZİS

Beyin, omurilik veya beyin zarlarında Schistosoma cinsi digenetik trematodların neden olduğu enfeksiyon. İnsanlarda genellikle Schistosoma japonicum, Schistosoma mansoni ve Schistosoma haematobium eneksiyona neden olmaktadır. Sinir sisteminin S. japonicum ile enfeksiyonu akut meningoensefalitis ve kronik bir ensefalopatiye neden olurken, S. mansoni ve S. haematobium omuriliğin aşağı kısımlarında akut transversal miyelitise neden olur.

NAEGLERİA

Toprakta, suda ve lağımlarda serbest yaşayan insan ve hayvanlar için patojen bir amip cinsi, Dimastigamoeba. İnsanlarda ve diğer primatlarda en yaygın olarak bulunan ve birincil ameboik meningoensefalitis etkeni olan tür Naegleria fowleri'dir.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük