ME ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "me" olan, toplam 2252 adet kelime bulunmaktadır. me ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu me ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde me olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

MECALSİZLEŞTİRMEK, MECKELDİVERTİKÜLÜ, MEHMETALİÇİFTLİĞİ, MEHMETDEDETEKKESİ, MERHAMETSİZCESİNE, MEŞRULAŞTIRABİLME

16 harfli kelimeler

MEMNUNİYETSİZLİK, MENFAATPERESTLİK, MECALSİZLEŞTİRME, MEDULLOEPİTELYOM, MEGAKARYOSİTOZİS, MEHMETDEDEOBRUĞU, MEİBOMİANADENOMU, MEKANİKLEŞTİRİCİ, MENİNGOENSEFALİT, MENİNGOMİYELİTİS, MENİNGOMİYELOSEL, MERCİMEKLİYAĞMUR, MERKEZİLEŞTİRMEK, MEŞELİTÜRKMENLER, METANDROSTENOLON, METASTRONGİLOZİS, METASTRONGYLİDAE, METHEMOGLOBİNEMİ, METHEMOGLOBİNÜRİ, METİLPREDNİZOLON, METİLTESTOSTERON, METROLENFANGİTİS, METROPERİTONİTİS

15 harfli kelimeler

MEDENİLEŞTİRMEK, MEDENİYETSİZLİK, MERKEZİYETÇİLİK, MERKEZLEŞTİRMEK, MERYEMANAKUŞAĞI, MESULİYETSİZLİK, MEŞRUTİYETÇİLİK, MEVHİBEİİLAHİYE, MEGASPORANGİYUM, MELENDEREAYVASI, MERCİMEKÇÖMLEĞİ, MERKEZİLEŞTİRME, MERMERLEŞTİRMEK, MESOCESTOİDİDAE, MEŞRULAŞABİLMEK, METİLKLOROSİLAN, METİLMELAMİNLER, MEZODERMİZASYON

14 harfli kelimeler

MEDENİLEŞTİRME, MEDENİYETÇİLİK, MELEZLEŞTİRMEK, MEMLEKETSİZLİK, MENAFİİUMUMİYE, MERAKLANDIRMAK, MERHAMETSİZLİK, MERKEZLEŞTİRME, MEŞRULAŞTIRMAK, METAFİZİKÇİLİK, MEYMENETSİZLİK, MERDİVENKOVASI, MECALSİZLEŞMEK, MEDİYASTİNİTİS, MEDULLOBLASTOM, MEGAKARYOBLAST, MEGASPOROGENEZ, MEHMETBEYOBASI, MEİSTERDÖNGÜSÜ, MEKANORESEPTÖR, MELANEFİDROZİS, MENEKŞESOFULAR, MERCİMEKGÖBEĞİ, MERKEZKARAKALE, MERMERLEŞTİRME, MEROANENSEFALİ, MESOGASTROPODA, MESULİYETSİZCE, MEŞAKKATSİZLİK, MEŞRULAŞABİLME, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

MEDYUNUŞÜKRAN, MEFRUŞATÇILIK, MELEZLEŞTİRME, MEMLEKETÇİLİK, MEMNUNİYETSİZ, MENEKŞEGİLLER, MENEVİŞLENMEK, MENFAATPEREST, MENFAATPERVER, MERAKLANDIRMA, MERHABALAŞMAK, MERHAMETSİZCE, MERKEZKAÇLAMA, MEŞRULAŞTIRMA, METANETSİZLİK, METELİKSİZLİK, MEDARIİFTİHAR, MECALSİZLEŞME, MECİDİYEKAVAK, MECİSTOCİRRUS, MEGAGAMETOFİT, MEGALOENTERON, MEGALOFTALMUS, MEGALOSİTOZİS, MEİBOMBEZLERİ, MEİSHANDOMUZU, MEMECİNGILİĞİ, MENCEKİBUĞDAY, MENDEMEÇUKURU, MENENDİARMUDU, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

MEDENİLEŞMEK, MEDENİYETSİZ, MEKANİKÇİLİK, MEKANİZASYON, MEKTUPLAŞMAK, MEMNUNİYETLE, MENEVİŞLEMEK, MENEVİŞLENME, MENFAATÇİLİK, MERDANELEMEK, MERHABALAŞMA, MERKANTİLİST, MERKANTİLİZM, MERKEZİYETÇİ, MERKEZLENMEK, MERKEZLEŞMEK, MERMERLEŞMEK, MERSİNGİLLER, MESLEKSİZLİK, MESLEKTAŞLIK, MESULİYETSİZ, MEŞRUTİYETÇİ, METEOROLOJİK, METRDOTELLİK, METROPOLİTEN, METROSEKSÜEL, MEYHANECİLİK, MEZGİTGİLLER, MEZZOSOPRANO, MEDARIMAİŞET, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

MECALSİZLİK, MECMUACILIK, MEDENİLEŞME, MEFHUMCULUK, MEKTUPÇULUK, MEKTUPLAŞMA, MELEZLEŞMEK, MENAKIPNAME, MENDEBURLUK, MENDELEVYUM, MENEVİŞLEME, MENŞEVİKLİK, MERAKLANMAK, MERAKSIZLIK, MERDANELEME, MERDÜMGİRİZ, MERHAMETSİZ, MERHEMLEMEK, MERKEZCİLİK, MERKEZLEMEK, MERKEZLENME, MERKEZLEŞME, MERMERCİLİK, MERMERLEŞME, MESULİYETLİ, MEŞAKKATSİZ, MEŞRULAŞMAK, METABOLİZMA, METAFİZİKÇİ, METALOGRAFİ, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

MEBZULİYET, MECBURİYET, MEDİTASYON, MEDYACILIK, MEFRUŞATÇI, MEFTUNİYET, MEGALOMANİ, MEGATONLUK, MEGAVATLIK, MEHTERBAŞI, MEHTERHANE, MELANKOLİK, MELEZLEMEK, MELEZLEŞME, MEMLEKETÇİ, MEMLEKETLİ, MEMNUNİYET, MEMORANDUM, MENAJERLİK, MENEDİLMEK, MENFAATTAR, MENOLUNMAK, MENSUBİYET, MERAKLANIŞ, MERAKLANMA, MERAKLILIK, MERASİMSİZ, MERBUTİYET, MERCANKÖŞK, MERDİKIPTİ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

MECLİSARA, MECNUNANE, MECUSİLİK, MEDDAHLIK, MEDENİLİK, MEDENİYET, MEDRESELİ, MEDYUMLUK, MEFTUNLUK, MEGAHERTZ, MEGALOMAN, MEHABETLİ, MEHMETÇİK, MEKANİKÇİ, MEKANİZMA, MEKSİKALI, MELANKOLİ, MELANURYA, MELEZLEME, MELİKGAZİ, MEMELİLER, MEMİŞHANE, MEMNUİYET, MEMNUNLUK, MEMURİYET, MENDİLSİZ, MENEDİLME, MENEVİŞLİ, MENFAATÇİ, MENKIBEVİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

MEBUSLUK, MECALSİZ, MECBUREN, MECCANEN, MECİDİYE, MECİTÖZÜ, MECMUACI, MECNUNCA, MEÇHULAT, MEDYATİK, MEFHARET, MEFHUMCU, MEFRUŞAT, MEHTAPLI, MEHTERAN, MEKANİZE, MEKANİZM, MEKTEPLİ, MEKTUPÇU, MELEŞMEK, MELEZLİK, MELFUFEN, MELODRAM, MEMLEKET, MEMNUNCA, MEMURLUK, MENDEBUR, MENDERES, MENDİLLİ, MENDİREK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

MECAZEN, MECAZLI, MECBURİ, MECCANİ, MECELLE, MECİDİT, MEDRESE, MEDYACI, MEFAHİR, MEGAFON, MEGATON, MEGAVAT, MEĞERKİ, MEĞERSE, MEHABET, MEKANİK, MEKSEFE, MELAİKE, MELANET, MELANİT, MELEMEK, MELEŞME, MELİNİT, MELODİK, MEMALİK, MEMECİK, MEMEMSİ, MEMLEHA, MEMURİN, MENAJER, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

MEALEN, MEBLAĞ, MEBZUL, MECAZİ, MECBUR, MECLİS, MECLUP, MECMUA, MECNUN, MECRUH, MECUSİ, MECZUP, MEÇHUL, MEDDAH, MEDENİ, MEDLUL, MEDYUM, MEDYUN, MEFHUM, MEFLUÇ, MEFRET, MEFRUŞ, MEFSUH, MEFTUN, MEHTAP, MEHTER, MEKNUZ, MEKRUH, MEKTEP, MEKTUP, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

MEBDE, MEBİZ, MEBNİ, MEBUS, MECAL, MECAZ, MECMU, MECRA, MECUS, MEDAR, MEDET, MEDİH, MEDÜZ, MEDYA, MEFUL, MEĞER, MEHAZ, MEHDİ, MEHİL, MEHLE, MEKİK, MELAL, MELAS, MELCE, MELEK, MELES, MELEZ, MELİK, MELON, MELUL, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

MEAL, MEME, MENİ, MENÜ, MERA, MERİ, MERT, MESH, MEST, MEŞE, MEŞK, META, MEVT, MEZE, MECE, MECİ, MEDE, MEEK, MEEL, MEER, MEEŞ, MEFA, MEGA, MEĞE, MEİK, MEKE, MEKİ, MEKS, MELE, MELİ, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

MEÇ, MEN, MET, MEY, MEC, MEF, MEH, MEK, MEL, MER, MEŞ, MEV, MEZ

2 harfli kelimeler

ME

Bazı kelimelerin anlamları

ME

Türk alfabesinin on altıncı harfinin adı, okunuşu. Koyun, kuzu vb. hayvanların çıkardığı ses.

MECALSİZLEŞTİRMEK

Güçsüz, kuvvetsiz, dermansız, takatsiz bir duruma getirmek.

MENFAATPERESTLİK

Çıkarcılık.

MEDULLOEPİTELYOM

Nöroepitelyom.

MEŞRULAŞTIRABİLME

Meşrulaştırabilmek işi.

MECKELDİVERTİKÜLÜ

Embriyo gelişiminde ince bağırsağın orta bölgesindeki vitellus kesesi artıklarından oluşan duktus vitellinus içerisindeki kalıntılar.

MERHAMETSİZCESİNE

Merhametsizce.

MEGAKARYOSİTOZİS

Kanda fazla miktarda megakaryosit bulunuşu.

MENİNGOENSEFALİT

Beynin ve beyin zarlarının iltihaplanması.

MEHMETDEDEOBRUĞU

Çorum ilinde, Dodurga ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

MEİBOMİANADENOMU

Göz kapağı Meibomian bezi epitelinden köken alan iyicil tümör. Köpeklerde göz kapağı tümörlerinin yaklaşık yarısını oluşturur.

MEKANİKLEŞTİRİCİ

Mekanikleştiricilik kuramını benimseyen.

MEMNUNİYETSİZLİK

Memnun olmama durumu.

MECALSİZLEŞTİRME

Mecalsizleştirmek işi.

MEHMETDEDETEKKESİ

Çorum ili, Dodurga ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

MEHMETALİÇİFTLİĞİ

Çorum kenti, Sungurlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında ME bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ME geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ACAYİPLEŞMEK

Başkalaşmak, yadırganacak bir duruma gelmek.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ACAYİPLEŞME

Acayipleşmek durumu.

ABASIZ

Aba giymemiş olan.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ACAYİPLEŞTİRME

Acayipleştirmek işi.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACARLAŞMAK

Acar duruma gelmek.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABRAMAK

Fırtınalı havalarda gemiyi ustalıkla yönetmek. Başarmak, bir işi becermek.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük