ME ile başlayan 12 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "me" olan, 12 harfli toplam 99 adet kelime bulunmaktadır. me ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu me ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde me olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MERCİMEKDÜZÜ

Tokat şehri, Niksar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

METROPOLİTEN

Bir devletin veya bir ülkenin ana şehrine ilişkin.

METRONİDAZOL

Protozoonlara ve anaerop bakterilere karşı kullanılan bir ilaç. Başlangıçta Trichomonas vajinitis tedavisi için üretilen, günümüzde amibiyazis ve giardiyazisin tedavisinde de kullanılan 5-nitroimidazol türevi bir ilaç.

MELEMETLEMEK

Onarmak. Üstünkörü geçmek.

MERSİNGİLLER

İki çeneklilerden, mersin, karanfil, okaliptus gibi yaprakları almaşık, çiçekleri genel olarak talkım durumunda bulunan, güzel kokulu bitkileri içine alan bir familya.

MENDELYEVİUM

Md simgesiyle gösterilen, atom numarası 101, atom kütlesi 256 g , yarılanma ömrü 30 dakika olan doğal olarak bulunmayan ve insanlar tarafından yapay olarak oluşturulan radyoaktif bir element.

MEZENSEFALON

Orta beyin.

METASTİGMATA

Keneler.

MEDARIMAİŞET

Geçimi sağlayacak koşul, iş.

MERKEZLEYİCİ

Boruyu lokmaların merkezinde tutan parça. (bk. Şek. 4).

MECAZIMÜRSEL

Benzetme ilgisi bulunmaksızın, neden sonuç gibi türlü ilişkilerle bir sözcüğün başka bir sözcük yerinde kullanılması sanatı, ad aktarması.

MEKKARECİLİK

Mekkârecinin yaptığı iş.

METİLSELÜLOZ

Laksatif ve antidiyaretik müstahzarların içinde kullanılan, sellülozdan elde edilen yarı sentetik madde.

MEZENTERİTİS

Bağırsak askısının yangısı.

MEYİLHACILAR

Ankara şehrinde, Nallıhan belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

MEGATRYPANUM

Trypanosoma melophagium ve T. theileri türlerini içeren strecorarian tripanosoma alt cinsi.

MEMNUNİYETLE

Kıvanç duyarak, kıvançla.

MEGALOGLOBUS

Göz yuvarının genişlemesi. Özellikle genç hayvanlarla skleranın ince olduğu kediler ve laboratuvar hayvanlarında glaokomun bir sonucu olarak biçimlenir.

METROPARALİZ

Döl yatağı felci.

MEGAÖZOFAGUS

Yemek borusu kaslarında tonus kaybı, yumuşama veya gevşeme nedeniyle yemek borusunun tümünde oluşan genişleme. Great Dane, Alman çoban köpeği, İrlanda setter ırkı köpeklerde ve Siyam kedilerinde genellikle kalıtsal nedenlerle veya miyasteni gravis gibi nöromüsküler sistemik hastalıkların seyri sırasında kazanılmış nedenlerle biçimlenir, megalo-özofagus.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük