MARH ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "marh" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. marh ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu marh ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde marh olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MARH

Çam çırası.

MARHAMAT

Merhamet.

MARHAMA

Erkek ceketi. Cübbe. Hırka. Köy kadınlarının başlarına örttükleri havludan örtü. Yüz ve hamam havlusu. İpekli, ya da keten, işlemeli mendil. Peçete. Havlu. Mendil. Kadınların başlarına örttüğü havlu örtü.

MARHABAŞI

Gevrek, siyah üzüm.

MARHA

Döşemelere ve tavanlara atılan büyük ağaçlar.

  -   -   -  

Anlamında MARH bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MARH geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DÜKKAN

Esnafın perakende satış yaptığı, küçük zanaat sahiplerinin çalıştıkları yer, işyeri. Esnafın perakende satış yaptığı, küçük zanaat sahiplerinin çalıştıkları yer. Görevli olarak çalışılan yer, iş yeri. Kumarhane. (Doğaçlama ve Ortaoyunu). Doğaçlamaya dayanan Türk tiyatrosu argosunda tiyatro yapısı. Ortaoyunu'nda iş yerini belirten, yalnızca iki alçak kanadı bulunan 1 arşınlık (yaklaşık 68-70 cm.) bir peyke. Önünde arkalıksız bir alçak iskemle durur. Orta Oyunu'nda iş yerini belirten, yalnızca iki alçak duvarı bulunan basık kulübe. Bu, kimi kez bir tek alçak iskemle ile de belirtilebilirdi. Tiyatro yapısı.

KUMARHANECİLİK

Kumarhanecinin yaptığı iş.

KUMARHANECİ

Kumarhane işleten kimse.

BİTİRİMHANE

Kumarhane.

TIMARHANELİK

Tımarhaneye kapatılmasını gerektirecek kadar akıl hastası olan.

KRUPİYE

Bir kumarhanede veya oyun oynanan bir yerde oyunu yöneten kimse.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük