MA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ma" olan, toplam 2467 adet kelime bulunmaktadır. ma ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ma ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ma olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

MANALANDIRABİLMEK, MASTADENOVİRÜSLER

16 harfli kelimeler

MASLAHATGÜZARLIK, MAGAZİNLEŞTİRMEK, MAHALLİLEŞTİRMEK, MAHMUTŞEVKETPAŞA, MAKROSPORANGİYUM, MALLORYCİSİMCİĞİ, MAMMOMONOGAMOZİS, MANALANDIRABİLME, MANGALİTSADOMUZU, MARSUPİALİZASYON

15 harfli kelimeler

MAKİNELEŞTİRMEK, MANİFATURACILIK, MANYETİZMACILIK, MAYMUNLAŞTIRMAK, MAGAZİNLEŞTİRME, MAHMUTPAŞALİLAR, MAKROANJİYOPATİ, MAKROELEMENTLER, MALLORYHİYALİNİ, MALUMATFURUŞLUK, MANTIKDIŞICILIK, MANTIKSIZCASINA, MANYAKLAŞTIRMAK, MASKULİNİZASYON, MAYOSPORANGİYUM

14 harfli kelimeler

MAKİNELEŞTİRME, MASALLAŞTIRMAK, MATEMATİKÇİLİK, MAYDANOZGİLLER, MAYMUNLAŞTIRMA, MADDELEŞTİRMEK, MADDİLEŞTİRMEK, MADENKÖPRÜBAŞI, MADENSELLEŞMEK, MAKROEVOLÜSYON, MAKROGAMETOSİT, MAKRONÜKLEOSİT, MAKROSİMBİYONT, MAKROSPOROZOİT, MALABSORBSİYON, MALASSEZİYAZİS, MALİNESEKÖPEĞİ, MALONDİALDEHİT, MANDİBULEKTOMİ, MANYAKLAŞTIRMA, MARJİNALLEŞMEK, MARMENEVİŞLEME, MARYAŞLANDIRMA, MASTİGOPROCTUS, MASUGİNEFRİTİS, MAYISBÖCEKLERİ

13 harfli kelimeler

MAALMEMNUNİYE, MADALYASIZLIK, MAGAZİNLEŞMEK, MAHARETSİZLİK, MAKYAVELCİLİK, MALİYETSİZLİK, MALUMATSIZLIK, MANALANDIRMAK, MANOLYAGİLLER, MANTARDOĞURAN, MARTAVALCILIK, MASKARALANMAK, MASKARALAŞMAK, MASLAHATGÜZAR, MAYALANDIRMAK, MAZERETSİZLİK, MAASUSAELMASI, MACROPLANKTON, MADALYONCULUK, MADDELEŞTİRME, MADDİLEŞTİRME, MADDİYATÇILIK, MADENSELLEŞME, MADUROMİKOZİS, MAGNETOTAKSİS, MAGNİFİKASYON, MAHALLİLEŞMEK, MAHKEMELEŞMEK, MAHMATLIBAHÇE, MAHRURLANINAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

MABEYİNCİLİK, MACERAPEREST, MADAGASKARLI, MADARALAŞMAK, MADERŞAHİLİK, MAGAZİNLEŞME, MAĞRURCASINA, MAĞRURLANMAK, MAHARETLİLİK, MAHKEMELEŞME, MAHMURLAŞMAK, MAHMUZLANMAK, MAHURBUSELİK, MAHZUNLAŞMAK, MAKADAMLAMAK, MAKARNACILIK, MAKİNELEŞMEK, MAKROEKONOMİ, MAKSATSIZLIK, MAKYAJSIZLIK, MALUMATFURUŞ, MANALANDIRMA, MANDALLANMAK, MANDIRACILIK, MANİFATURACI, MANİKÜRCÜLÜK, MANİPÜLASYON, MANTARLAŞMAK, MANTIKSIZLIK, MANYAKLAŞMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

MAATTEESSÜF, MACERACILIK, MACUNLANMAK, MACUNLAŞMAK, MADARALAŞMA, MADDELEŞMEK, MADDİLEŞMEK, MADENKIRMIZ, MADRABAZLIK, MADREPORLAR, MAFYALAŞMAK, MAGNEZYUMLU, MAĞAZACILIK, MAĞRURLANMA, MAHMURLAŞMA, MAHMUZLAMAK, MAHMUZLANMA, MAHZUNLAŞMA, MAKADAMLAMA, MAKASLANMAK, MAKEDONYALI, MAKİNECİLİK, MAKİNELEŞME, MAKİNİSTLİK, MAKYAJCILIK, MAKYAJLAMAK, MAKYAVELİZM, MALİYECİLİK, MANDALLAMAK, MANDALLANMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

MACUNCULUK, MACUNLAMAK, MACUNLANMA, MACUNLAŞMA, MADALYASIZ, MADALYONCU, MADDECİLİK, MADDELEŞME, MADDİLEŞME, MADENCİLİK, MAFYACILIK, MAFYALAŞMA, MAGANDALIK, MAĞDURİYET, MAĞLUBİYET, MAHCUBİYET, MAHKEMELİK, MAHMUZLAMA, MAHPUSHANE, MAHREMİYET, MAHRUMİYET, MAHYACILIK, MAKASÇILIK, MAKASLAMAK, MAKASLANMA, MAKETÇİLİK, MAKİGİLLER, MAKROSEFAL, MAKYAJLAMA, MALAKLAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

MAAZALLAH, MABEYİNCİ, MACERASIZ, MACUNLAMA, MADALYALI, MADERŞAHİ, MADİKLEME, MAGNEZYUM, MAĞDURLUK, MAĞRURANE, MAĞRURLUK, MAHALLECE, MAHALLELİ, MAHARETLİ, MAHCUBANE, MAHCUPLUK, MAHFAZALI, MAHKEMELİ, MAHMUDİYE, MAHMURLUK, MAHPUSLUK, MAHREMLİK, MAHRUMLUK, MAHSULDAR, MAHVETMEK, MAHVOLMAK, MAHZUNANE, MAHZUNLUK, MAKARNACI, MAKASLAMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

MAALESEF, MAARİFÇİ, MACARLIK, MACERACI, MACERALI, MACUNLUK, MADALYON, MADDESEL, MADDETEN, MADDİLİK, MADDİYAT, MADDİYET, MADENSEL, MADERZAT, MADRABAZ, MAESTOSO, MAFYALIK, MAGMASAL, MAGMATİK, MAĞAZACI, MAĞFİRET, MAĞRURCA, MAHFUZEN, MAHİRANE, MAHLUKAT, MAHMUZLU, MAHRUKAT, MAHSUBEN, MAHSULAT, MAHSUSEN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

MAAŞSIZ, MABEYİN, MACARCA, MACUNCU, MADALYA, MADDECİ, MADEMKİ, MADENCİ, MADENSİ, MADIMAK, MADİKÇİ, MAESTRO, MAFYACI, MAGANDA, MAGAZİN, MAHALLE, MAHARET, MAHBUBE, MAHFAZA, MAHİYET, MAHKEME, MAHMUDE, MAHRAMA, MAHRUTİ, MAHUNYA, MAHYACI, MAJESTE, MAKABİL, MAKADAM, MAKARNA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

MAAİLE, MAARİF, MAAŞLI, MABLAK, MABUDE, MACERA, MAÇUNA, MADARA, MADRUP, MAFEVK, MAFSAL, MAĞARA, MAĞAZA, MAĞDUR, MAĞFUR, MAĞLUP, MAĞMUM, MAĞRİP, MAĞRUR, MAĞŞUŞ, MAHBES, MAHBUP, MAHCUP, MAHCUR, MAHCUZ, MAHDUM, MAHDUT, MAHFİL, MAHFUZ, MAHİYE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

MAADA, MABAT, MABET, MABUT, MACAR, MACUN, MAÇKA, MADAM, MADDE, MADDİ, MADEM, MADEN, MADER, MADİK, MADUN, MAFİŞ, MAFYA, MAGMA, MAGRİ, MAHAL, MAHFE, MAHFİ, MAHIV, MAHİR, MAHRA, MAHUR, MAHUT, MAHYA, MAİLE, MAJÖR, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

MAAŞ, MAÇA, MAİL, MAİN, MAKİ, MALA, MALÇ, MALİ, MALT, MAMA, MANA, MANİ, MANO, MAPA, MARJ, MARK, MARN, MARS, MART, MASA, MASK, MAUN, MAVİ, MAYA, MAYİ, MAYO, MAZI, MAAL, MAAT, MACI, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

MAÇ, MAİ, MAL, MAS, MAT, MAC, MAF, MAG, MAĞ, MAH, MAJ, MAK, MAM, MAN, MAO, MAP, MAR, MAŞ, MAV, MAY, MAZ

2 harfli kelimeler

MA

Bazı kelimelerin anlamları

MA

İşte. Var anlamında kullanılır : Her şeyim ma. Çağırma ünlemi : Ma Safiye gel buraya. Şaşma ünlemi. Manda çağırma ünlemi. Çocuk dilinde sığır. Dokuma tezgâhlarının altına yığılan kıl artıkları : Malarla yastık doldurdum. Damlara uzunlamasına konulan ağaç kiriş. Al, buyur. Sığır sesi. Sığır memesi. Çatı ya da dam için kullanılan büyük ağaç, kereste. Kuvvetlendirme edatı. Var. Megesterol asetat.

MAMMOMONOGAMOZİS

Geviş getiren hayvanlarda Mammomonogamus'tan kaynaklanan solunum sistemi strongilozisi.

MANALANDIRABİLME

Manalandırabilmek işi.

MASTADENOVİRÜSLER

Adenoviridae ailesinde bulunan bir virüs cinsi.

MASLAHATGÜZARLIK

Maslahatgüzar olma durumu, maslahatgüzarın mesleği. Maslahatgüzarın makamı, işgüderlik.

MANİFATURACILIK

Manifaturacı olma durumu, bezzazlık.

MAGAZİNLEŞTİRMEK

Magazinleşme işini yaptırmak.

MANYETİZMACILIK

Manyetizmacının yaptığı iş.

MANGALİTSADOMUZU

Ana vatanı Macaristan olan, son yıllarda Avrupa'da da bulunan, domuz eti ve domuz yağı üreticileri için oldukça fazla tercih edilen, strese ve hastalılara karşı dayanıklı, sağlıklı yapıda, güçlü bacak ve toynakları bulunan, deri yapısı kalın ve tüylü bu sayede hava koşullarından korunması kolay olan, çeşitli renk varyetelerine sahip (sarımsı-beyaz veya kırmızı) domuz ırkı.

MAHMUTŞEVKETPAŞA

İstanbul kenti, Mahmutşevketpaşa nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

MAKİNELEŞTİRMEK

Makine ile yapılmasını sağlamak.

MARSUPİALİZASYON

Deriyle bağlantılı olmayan tümör, kist ve apselerin deri kenarına yaklaştırıp dikilerek tedavisinin yapılması.

MANALANDIRABİLMEK

Anlamlı duruma getirmek.

MALLORYCİSİMCİĞİ

Karaciğer parenkim hücrelerinde oluşan, hiyalin özelliğinde, pembe renkli, oval sitoplazmik inklüzyon cisimciği.

MAKROSPORANGİYUM

Megaspor meydana getiren sporangiyum, megasporangiyum.

MAHALLİLEŞTİRMEK

yerelleştirmek.

  -   -   -  

Anlamında MA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTILMAK

Abartma işine konu olmak.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABARTILMA

Abartılmak işi.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABANDIRMA

Abandırmak işi.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABANMA

Abanmak işi.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABARTISIZLIK

Abartısız olma durumu.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABAJURSUZ

Abajuru olmayan.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABARTIŞ

Abartma durumu.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük