MA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ma" olan, toplam 2467 adet kelime bulunmaktadır. ma ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ma ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ma olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

MANALANDIRABİLMEK, MASTADENOVİRÜSLER

16 harfli kelimeler

MASLAHATGÜZARLIK, MAGAZİNLEŞTİRMEK, MAHALLİLEŞTİRMEK, MAHMUTŞEVKETPAŞA, MAKROSPORANGİYUM, MALLORYCİSİMCİĞİ, MAMMOMONOGAMOZİS, MANALANDIRABİLME, MANGALİTSADOMUZU, MARSUPİALİZASYON

15 harfli kelimeler

MAKİNELEŞTİRMEK, MANİFATURACILIK, MANYETİZMACILIK, MAYMUNLAŞTIRMAK, MAGAZİNLEŞTİRME, MAHMUTPAŞALİLAR, MAKROANJİYOPATİ, MAKROELEMENTLER, MALLORYHİYALİNİ, MALUMATFURUŞLUK, MANTIKDIŞICILIK, MANTIKSIZCASINA, MANYAKLAŞTIRMAK, MASKULİNİZASYON, MAYOSPORANGİYUM

14 harfli kelimeler

MAKİNELEŞTİRME, MASALLAŞTIRMAK, MATEMATİKÇİLİK, MAYDANOZGİLLER, MAYMUNLAŞTIRMA, MADDELEŞTİRMEK, MADDİLEŞTİRMEK, MADENKÖPRÜBAŞI, MADENSELLEŞMEK, MAKROEVOLÜSYON, MAKROGAMETOSİT, MAKRONÜKLEOSİT, MAKROSİMBİYONT, MAKROSPOROZOİT, MALABSORBSİYON, MALASSEZİYAZİS, MALİNESEKÖPEĞİ, MALONDİALDEHİT, MANDİBULEKTOMİ, MANYAKLAŞTIRMA, MARJİNALLEŞMEK, MARMENEVİŞLEME, MARYAŞLANDIRMA, MASTİGOPROCTUS, MASUGİNEFRİTİS, MAYISBÖCEKLERİ

13 harfli kelimeler

MAALMEMNUNİYE, MADALYASIZLIK, MAGAZİNLEŞMEK, MAHARETSİZLİK, MAKYAVELCİLİK, MALİYETSİZLİK, MALUMATSIZLIK, MANALANDIRMAK, MANOLYAGİLLER, MANTARDOĞURAN, MARTAVALCILIK, MASKARALANMAK, MASKARALAŞMAK, MASLAHATGÜZAR, MAYALANDIRMAK, MAZERETSİZLİK, MAASUSAELMASI, MACROPLANKTON, MADALYONCULUK, MADDELEŞTİRME, MADDİLEŞTİRME, MADDİYATÇILIK, MADENSELLEŞME, MADUROMİKOZİS, MAGNETOTAKSİS, MAGNİFİKASYON, MAHALLİLEŞMEK, MAHKEMELEŞMEK, MAHMATLIBAHÇE, MAHRURLANINAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

MABEYİNCİLİK, MACERAPEREST, MADAGASKARLI, MADARALAŞMAK, MADERŞAHİLİK, MAGAZİNLEŞME, MAĞRURCASINA, MAĞRURLANMAK, MAHARETLİLİK, MAHKEMELEŞME, MAHMURLAŞMAK, MAHMUZLANMAK, MAHURBUSELİK, MAHZUNLAŞMAK, MAKADAMLAMAK, MAKARNACILIK, MAKİNELEŞMEK, MAKROEKONOMİ, MAKSATSIZLIK, MAKYAJSIZLIK, MALUMATFURUŞ, MANALANDIRMA, MANDALLANMAK, MANDIRACILIK, MANİFATURACI, MANİKÜRCÜLÜK, MANİPÜLASYON, MANTARLAŞMAK, MANTIKSIZLIK, MANYAKLAŞMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

MAATTEESSÜF, MACERACILIK, MACUNLANMAK, MACUNLAŞMAK, MADARALAŞMA, MADDELEŞMEK, MADDİLEŞMEK, MADENKIRMIZ, MADRABAZLIK, MADREPORLAR, MAFYALAŞMAK, MAGNEZYUMLU, MAĞAZACILIK, MAĞRURLANMA, MAHMURLAŞMA, MAHMUZLAMAK, MAHMUZLANMA, MAHZUNLAŞMA, MAKADAMLAMA, MAKASLANMAK, MAKEDONYALI, MAKİNECİLİK, MAKİNELEŞME, MAKİNİSTLİK, MAKYAJCILIK, MAKYAJLAMAK, MAKYAVELİZM, MALİYECİLİK, MANDALLAMAK, MANDALLANMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

MACUNCULUK, MACUNLAMAK, MACUNLANMA, MACUNLAŞMA, MADALYASIZ, MADALYONCU, MADDECİLİK, MADDELEŞME, MADDİLEŞME, MADENCİLİK, MAFYACILIK, MAFYALAŞMA, MAGANDALIK, MAĞDURİYET, MAĞLUBİYET, MAHCUBİYET, MAHKEMELİK, MAHMUZLAMA, MAHPUSHANE, MAHREMİYET, MAHRUMİYET, MAHYACILIK, MAKASÇILIK, MAKASLAMAK, MAKASLANMA, MAKETÇİLİK, MAKİGİLLER, MAKROSEFAL, MAKYAJLAMA, MALAKLAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

MAAZALLAH, MABEYİNCİ, MACERASIZ, MACUNLAMA, MADALYALI, MADERŞAHİ, MADİKLEME, MAGNEZYUM, MAĞDURLUK, MAĞRURANE, MAĞRURLUK, MAHALLECE, MAHALLELİ, MAHARETLİ, MAHCUBANE, MAHCUPLUK, MAHFAZALI, MAHKEMELİ, MAHMUDİYE, MAHMURLUK, MAHPUSLUK, MAHREMLİK, MAHRUMLUK, MAHSULDAR, MAHVETMEK, MAHVOLMAK, MAHZUNANE, MAHZUNLUK, MAKARNACI, MAKASLAMA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

MAALESEF, MAARİFÇİ, MACARLIK, MACERACI, MACERALI, MACUNLUK, MADALYON, MADDESEL, MADDETEN, MADDİLİK, MADDİYAT, MADDİYET, MADENSEL, MADERZAT, MADRABAZ, MAESTOSO, MAFYALIK, MAGMASAL, MAGMATİK, MAĞAZACI, MAĞFİRET, MAĞRURCA, MAHFUZEN, MAHİRANE, MAHLUKAT, MAHMUZLU, MAHRUKAT, MAHSUBEN, MAHSULAT, MAHSUSEN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

MAAŞSIZ, MABEYİN, MACARCA, MACUNCU, MADALYA, MADDECİ, MADEMKİ, MADENCİ, MADENSİ, MADIMAK, MADİKÇİ, MAESTRO, MAFYACI, MAGANDA, MAGAZİN, MAHALLE, MAHARET, MAHBUBE, MAHFAZA, MAHİYET, MAHKEME, MAHMUDE, MAHRAMA, MAHRUTİ, MAHUNYA, MAHYACI, MAJESTE, MAKABİL, MAKADAM, MAKARNA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

MAAİLE, MAARİF, MAAŞLI, MABLAK, MABUDE, MACERA, MAÇUNA, MADARA, MADRUP, MAFEVK, MAFSAL, MAĞARA, MAĞAZA, MAĞDUR, MAĞFUR, MAĞLUP, MAĞMUM, MAĞRİP, MAĞRUR, MAĞŞUŞ, MAHBES, MAHBUP, MAHCUP, MAHCUR, MAHCUZ, MAHDUM, MAHDUT, MAHFİL, MAHFUZ, MAHİYE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

MAADA, MABAT, MABET, MABUT, MACAR, MACUN, MAÇKA, MADAM, MADDE, MADDİ, MADEM, MADEN, MADER, MADİK, MADUN, MAFİŞ, MAFYA, MAGMA, MAGRİ, MAHAL, MAHFE, MAHFİ, MAHIV, MAHİR, MAHRA, MAHUR, MAHUT, MAHYA, MAİLE, MAJÖR, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

MAAŞ, MAÇA, MAİL, MAİN, MAKİ, MALA, MALÇ, MALİ, MALT, MAMA, MANA, MANİ, MANO, MAPA, MARJ, MARK, MARN, MARS, MART, MASA, MASK, MAUN, MAVİ, MAYA, MAYİ, MAYO, MAZI, MAAL, MAAT, MACI, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

MAÇ, MAİ, MAL, MAS, MAT, MAC, MAF, MAG, MAĞ, MAH, MAJ, MAK, MAM, MAN, MAO, MAP, MAR, MAŞ, MAV, MAY, MAZ

2 harfli kelimeler

MA

Bazı kelimelerin anlamları

MA

İşte. Var anlamında kullanılır : Her şeyim ma. Çağırma ünlemi : Ma Safiye gel buraya. Şaşma ünlemi. Manda çağırma ünlemi. Çocuk dilinde sığır. Dokuma tezgâhlarının altına yığılan kıl artıkları : Malarla yastık doldurdum. Damlara uzunlamasına konulan ağaç kiriş. Al, buyur. Sığır sesi. Sığır memesi. Çatı ya da dam için kullanılan büyük ağaç, kereste. Kuvvetlendirme edatı. Var. Megesterol asetat.

MAKROSPORANGİYUM

Megaspor meydana getiren sporangiyum, megasporangiyum.

MANYETİZMACILIK

Manyetizmacının yaptığı iş.

MAMMOMONOGAMOZİS

Geviş getiren hayvanlarda Mammomonogamus'tan kaynaklanan solunum sistemi strongilozisi.

MASTADENOVİRÜSLER

Adenoviridae ailesinde bulunan bir virüs cinsi.

MASLAHATGÜZARLIK

Maslahatgüzar olma durumu, maslahatgüzarın mesleği. Maslahatgüzarın makamı, işgüderlik.

MANİFATURACILIK

Manifaturacı olma durumu, bezzazlık.

MAHALLİLEŞTİRMEK

yerelleştirmek.

MANGALİTSADOMUZU

Ana vatanı Macaristan olan, son yıllarda Avrupa'da da bulunan, domuz eti ve domuz yağı üreticileri için oldukça fazla tercih edilen, strese ve hastalılara karşı dayanıklı, sağlıklı yapıda, güçlü bacak ve toynakları bulunan, deri yapısı kalın ve tüylü bu sayede hava koşullarından korunması kolay olan, çeşitli renk varyetelerine sahip (sarımsı-beyaz veya kırmızı) domuz ırkı.

MANALANDIRABİLMEK

Anlamlı duruma getirmek.

MAGAZİNLEŞTİRMEK

Magazinleşme işini yaptırmak.

MAKİNELEŞTİRMEK

Makine ile yapılmasını sağlamak.

MANALANDIRABİLME

Manalandırabilmek işi.

MALLORYCİSİMCİĞİ

Karaciğer parenkim hücrelerinde oluşan, hiyalin özelliğinde, pembe renkli, oval sitoplazmik inklüzyon cisimciği.

MARSUPİALİZASYON

Deriyle bağlantılı olmayan tümör, kist ve apselerin deri kenarına yaklaştırıp dikilerek tedavisinin yapılması.

MAHMUTŞEVKETPAŞA

İstanbul kenti, Mahmutşevketpaşa nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

  -   -   -  

Anlamında MA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde MA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABANDIRMA

Abandırmak işi.

ABARTIŞ

Abartma durumu.

ABARTISIZLIK

Abartısız olma durumu.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABARTILMA

Abartılmak işi.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABANMA

Abanmak işi.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABAJURSUZ

Abajuru olmayan.

ABARTILMAK

Abartma işine konu olmak.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük