Sonu M ile biten 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "m" olan 8 harfli toplam 682 adet kelime bulundu. Sonu m harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında m harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde m harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

AKMAZDAM

Kars ilinde, Arpaçay ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

AYİNİCEM

Cem ayini.

MİKROZOM

Ültrasantrifüjle hücre homojenizatından ayrılabilen en küçük parçalar, özellikle ribozomla kaplı endoplâzmik retikulum parçaları. Ultra santrüfüjle hücre homojenizatından ayrılabilen en küçük parçalar, özellikle ribozomla kaplı endoplazmik retikulum parçaları. Protoplâzmada bulunan küçük tanecikler; kromidyum.

FİNALİZM

Erekçilik.

HOLMİYUM

Atom numarası 67, atom ağırlığı 164,94 olan, oksidi açık sarı renkte, tuzları portakal sarısı renginde, az bulunan bir element (sembolü Ho).

CAMRESİM

(Resim) Renkli camların kesilip, birbirlerine kurşun çubuklarla bağlanması ile yapılan pencere ya da resim.

GÜLSANEM

Gül gibi güzel olan sevgili.

KÜLDÜRÜM

Dikildiği yerde çürüyüp içi boşalmış ağaç, içi kof ağaç. Bütün, tüm.

MİÇELYUM

Misel.

ÇATALÇAM

Adana ilinde, Tufanbeyli ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Amasya ilinde, Ezinepazarı nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Balıkesir şehrinde, Dursunbey ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Çanakkale şehrinde, Yiğitler bucağına bağlı bir bölge. Düzce şehri, Kaynaşlı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Erzincan ilinde, Çatalçam nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Gaziantep ili, Doğanpınar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu ili, Akkaya nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Manisa şehrinde, Soma belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Mardin şehrinde, Dargeçit belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Samsun ili, Taflan nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

GÜÇÇÜCÜM

Küçük, ufak.

TEVERRÜM

Verem olma.

PRONOTUM

Böceklerde birinci toraks segmentinin (protoraks) sırt bölgesi. Böceklerde ön-göğüs (protoraks)'ün dorsal parçasına verilen ad.

RUTENYUM

Atom numarası 44, atom ağırlığı 101,07, yoğunluğu 12,3 olan, 2400 °C'de eriyen, sert ve kırılgan, havada kolayca oksitlenen bir element (simgesi Ru).

ÇİLDİRİM

Çay kıyılarında yetişen bir ot.

SARKOLEM

Kas zarı.

MONADİZM

Monatçılık.

LİNOLYUM

Yer döşemesi olarak kullanılan, üzeri keten yağı ve mantar tozuyla kaplanmış jüt bezi, muşamba.

POPÜLİZM

Politik durumu dramatize ederek halkın ilgisini uyandırmak amacıyla yapılmış olan politika. Halk yardakçılığı.

ŞOMKADEM

Uğursuz.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük