Sonu M ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "m" olan 4 harfli toplam 176 adet kelime bulundu. Sonu m harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında m harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde m harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İREM

Remil. Cennete benzetilerek yapılan bahçe. Efsanelerde, masallarda ve edebiyatta adı geçen mutluluk simgesi olan şehir veya bahçe.

EBEM

Büyükanne, nine. Arkadaş. Onur kırma, onuruna dokunma.

PERM

Birinci zamanın altıncı ve sonuncu dönemi ve bu dönemde çökeltilmiş katmanlar. 286 milyon yılından 250 milyon yılına kadar süren bir jeolojik devir.

İCEM

Küçük kardeş.

ÖSEM

Kuşkusuz. Sanırım, belki.

İCAM

Arkadaş.

İĞİM

İnce. Torba, çuval gibi şeyleri dokumaya yarayan tezgâh.

ILIM

İstek ve tutkularda ölçülü davranma erdemi, ölçülülük, itidal. Gün tün eşitliği.

EGİM

Büyük kardeş, ağabey.

OJUM

Lades.

ARAM

Fırsat, uygun zaman: Aramını bulsam babamdan para istiyeceğim. Aralık, fasıla.

GRAM

Kilogramın binde biri değerindeki ağırlık ölçüsü birimi.

ÜÇEM

Ankara kenti, Balâ ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÜSÜM

Şubat.

GURM

Su sakağısı.

GEAM

Herhalde: Geam gelir.

BROM

Atom numarası 35, atom ağırlığı 79,909, yoğunluğu 2,97 olan, deniz sularında az, bazı göllerde çok miktarda bulunan, kırmızı renkli, pis kokulu, zehirli, sıvı bir element (simgesi Br).

ANİM

Korku, şaşma, hayranlık bildirir ünlem.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

İZEM

Büyüklük, ululuk.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük