Sonu M ile biten 10 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "m" olan 10 harfli toplam 431 adet kelime bulundu. Sonu m harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında m harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde m harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ALTINBÖLÜM

Mobilya buluşu yapılırken genellikle dikdörtgene benzeyen biçimlendirmelerde uyulan, kenarlar arasındaki 1: 1,6 lık oran.

ABDÜRRAHİM

Merhametli, esirgeyen, koruyan Tanrı'nın kulu.

ONKOSERKOM

Çok sayıda Onchocerca volvulus içeren deri altı nodülü.

İMMORALİZM

Töretanımazlık.

RABDOMİYOM

Çoğunluğu kalpte ve doğuştan olarak görülen, çizgili kaslardan köken alan iyicil tümör. Çoğunlukla iki yaşından küçük hayvanlarda görülür.

HAVUZLUÇAM

Kilis şehrinde, Elbeyli belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

PİNAKODERM

Süngerlerin vücut duvarının dış tabakası.

SÖLOMOSTOM

Sölomodüktün dış açıklığı. Sölom kanalının dış açıklığı.

SEKRETOZOM

Hipofizin arka lobunda sinir uçlarından bir zarla çevrili hormon salgılayan granüller. Nörosekretozom.

AMFİTESYUM

Yosunlarda embriyonun dış tabakasını veren doku.

PİYELOGRAM

Pyelografi yoluyla alınan böbrek ve üreterleri gösteren röntgen filmi.

KAZIKLARIM

Hoş geldiniz.

ANTEMORTEM

Ölümden önce uygulanan, yapılan veya gerçekleştirilen. Ölüm öncesi.

ASETABULUM

Kalça kemerinde femurun başının girdiği cep. Böceklerde bacakların yerleştiği toraks üzerindeki boşluk. S.Arachnida'da koksanın cebi. Şeritlerde ve sülüklerde konağa bağlanmaya yarayan vantuz. 5.Sefalopodlarda kılların üzerindeki vantuzlar. Sirke kabı, hokka çukuru, çanakçık, anatomide kalça eklemi çukuru. Sestodlarda skoleks üzerinde bulunan tutunma organı. Trematodların arka çekmeni. Böceklerde bacakların yerleştiği göğüs üzerindeki boşluk. Arachnida'da koksanın cebi. Sülüklerde konağa bağlanmaya yarayan vantuz. Sefalopodlarda kılların üzerindeki vantuzlar.

ANJİYOÖDEM

İmmunolojik reaksiyonlar sonucu, deride dermisin derin kısımlarında ve deri altı ve submukozal dokularda ani ve geçici, ağrısız, şişkinliklerle birlikte, kılcal damarların genişlemesi, geçirgenliğinin artması ve yerel ödemle belirgin damar reaksiyonu, anjiyonörotik ödem, dev ödem, dev kurdeşen, Quincke ödemi. Ürtikerden değişimlerin dermisin yüzeysel kısımlarında olmasıyla ayırt edilir ve tamamen aynı neden ve mekanizmalarla oluşur. Çoğunlukla atlarda ve köpeklerde, ara sıra domuzlarda ve ender olarak da kedi ve geviş getirenlerde rastlanır.

PARAMESYUM

Paramecium cinsine ait protozoon.

EMBRİYOTOM

Fetotomide kullanılan özel yapılmış kesiciler, fetotom.

AKROPODYUM

Ayak ucu, uç parmak kemiği.

ASİSTOLİZM

Şok.

ÜSTÜNYAPIM

Çok büyük giderlerle çevrilen, kalabalık oyunculu, göz kamaştırıcı bezem ve giysili, gürültülü tanıtılarla piyasaya sürülen, fakat çoğunlukla sanat yönünden büyük bir değer taşımayan film.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük