M ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "m" olan, 7 harfli toplam 1293 adet kelime bulunmaktadır. m harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu m harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde m harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MIZIMAK

Mızıkçılık etmek.

MIRGIBİ

Cimri; imanı zayıf ; gâvur.

MIZGIRT

Zayıf, büyüyememiş (insan ya da hayvan). Cimri.

MAHARET

Beceri.

MARZİYE

Hoşa giden, beğenilen.

MERİNOS

Uzun, çok ince, beyaz ve bol tüylü yapağısından dokumacılıkta yararlanılan bir koyun cinsi, merinos koyunu (Ovis aries hispanica). Bu yünden yapılan. Bu koyundan elde edilen yün.

MARSİLİ

Patates.

MİLİBAR

Bir barın binde biri değerinde atmosfer basıncı ölçü birimi.

MATARAK

Sopa. Gürültü, patırtı. Kadın oynatarak yapılan eğlence. Bir çeşit oyun havası. İri ve biçimsiz burun.

MAVİSEL

Sel gibi coşkun, coşkulu olan.

MÜBARAY

Mübarek.

MEMSOFA

Yerden 30 cm. yüksekliğinde tahtadan yapılmış set.

MİLDİYU

En çok bağlarda görülen, peronospora cinsinden, emeçlerini bitkilerin yapraklarına salarak yaşayan asalak bir mantarın oluşturduğu hastalık.

MENŞELİ

Kökeni olan, kökenli.

MALAKAN

Malakan; Rus işgali sırasında getirilip bölgeye yerleştirilmiş bir gurup insan; ekseriyet sarışın ve açık renk gözlü olurlardı; bugün Rusya'ya dönmüşlerdir; başta değirmencilik olmak üzere tarımla uğraşırlardı.

MIŞRIKI

Kuşkulu, oyunlu, sonucu belli olmayan (is için).

MESTANE

Sarhoş gibi, kendinden geçmişçesine.

MANAVİŞ

Çabuk davranan.

MANEVRA

Bir aletin işleyişini düzenleme, yönetme işi veya biçimi. İstenilen amaca ulaşmak için tutulması gereken yol. Geminin bir yere yanaşmak veya bir yerden çıkmak için yaptığı hareket. Hareket, gidiş geliş. Lokomotifin, katar katmak veya katar dağıtmak için ileri geri giderek hattan hatta geçmesi. Tatbikat.

MUABBET

Muhabbet. Muhabbet, sohbet.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük