M ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "m" olan, 4 harfli toplam 243 adet kelime bulunmaktadır. m harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu m harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde m harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

MERT

Yiğit. Sözünün eri, güvenilir (kimse), erkek.

MOLE

Ben. Muğla ili.

MÖRE

Yabanördeği tutmak için av yerine konulan keklik, ördek ve benzerleri hayvanlar.

MİÇİ

Çocukların yassı taşlarla vurarak oynadıkları ceviz büyüklüğündeki yuvarlak taş.

MISA

Musa.

MOZİ

İki yaşından doğuruncaya kadar ineğe verilen ad, düve. Ağaçların en üstünde bırakılan petek. Oğul balı.

MİNE

Metal eşya üzerine vurulan renkli cam katmanı. İnce ve parlak nakış. Dişlerin taç kısmını kaplayan beyaz ve sert doku. Saat kadranı.

MAGA

Sopa, baston.

MINI

Kaz yavrusu.

MECE

İmece.

MAMO

Ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının elbise kuşugiller (Drepanidadae) familyasından, tüyleri kara, bazı yerleri sarı, soyu tükenmekte olan bir kuş türü. (Drepanis pacifica), Ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının elbise-kuşugiller (Drepanidadae) familyasından bir kuş türü. Tüyleri kara olup yeryer sandır. Soyu tükenmiş gibidir. Sandviç adalarında yaşar.

MAUN

Tespih ağacıgillerden, Hindistan ve Honduras'ta yetişen büyük bir orman ağacı, akaju (Swietenia mahagoni). Bu ağacın parlak kırmızımtırak renkte, sert ve iyi cilalanan kerestesi. Bu keresteden yapılan.

MONT

Kumaştan veya deriden yapılan, genel olarak belden kemerli, üstünde cepleri bulunan, gömlek, hırka vb. üzerine giyilen kısa, hafif giysi.

MAHİ

Mahveden, yok eden.

MÜDÜ

Ortalığı karıştıran, değer bilmez. Casus. Zarar veren kedi.

MİDİ

Orta.

MAŞA

Ateş veya kızgın bir şey tutmaya, korları karıştırmaya yarayan iki kollu metal araç. Çok küçük şeyleri tutmaya yarayan küçük, kollu araç. Saçları kıvırmak, düzeltmek için elektrik veya ateşle ısıtılan maşa biçiminde alet. Başkasının isteklerine, amaçlarına alet olan kimse. Bisiklet çatısının ön ve arkasındaki çatal biçiminde, tekerleklerin takıldığı parça. Sebze ve tütün fidesi. Perdeyi tutan mandal. Çifteker çatısının ön ve arkasında, çatal biçiminde, tekerlerin takıldığı parça. Isıtılmış kapları emniyetle tutmaya yarayan, metal veya tahtadan yapılmış malzeme. Deri tutturmağa yarayan kıstırgaç. (Yalvaç Isparta). Saat çarklarının hızını ayarlatan çatal kol. (Bursa). Tezgahlarda alt ok'la üst ok'u gergin tutmağa yarayan düzenin alt çengeline takılan araç. (Tokmacık Yalvaç Isparta).

MİDE

Omurgalılarda, sindirim sisteminin, yemek borusu ile onikiparmak bağırsağı arasında besinlerin sindirime hazır duruma getirildiği omurgasız hayvanlarda sindirim kanalının bu bölgeye karşılık olan parçası. Karın, karın bölgesi. Yemek yeme isteği.

MAYİ

Sıvı.

MAİL

Eğilimi olan. Eğik. Benzeyen, andıran.