LE ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "le" olan, toplam 476 adet kelime bulunmaktadır. le ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu le ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde le olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

LENFANGİYOSARKOM, LENTİBULARİACEAE, LEPTOMENİNGOPATİ

15 harfli kelimeler

LEZZETLENDİRMEK, LEİSCHMANBOYASI, LENFANGİYEKTAZİ, LENFOSİNTİGRAFİ, LEPTOMENİNGİTİS, LEVARİKEPENBESİ

14 harfli kelimeler

LEBİSTESGİLLER, LEGALLEŞTİRMEK, LEHİMLENEBİLİR, LENFADENEKTOMİ, LENFADENOGRAFİ, LENFANGİYOGRAM, LEPİSTESGİLLER, LEYOMİYOSARKOM, LEZZETLENDİRME

13 harfli kelimeler

LEGALLEŞTİRME, LEGGHASTALIĞI, LEGHEMOGLOBİN, LENFOSİTOPENİ, LENFOSİTOPOEZ, LENGERİTATARI, LENTİVİRÜSLER, LEPTOSPİROZİS

12 harfli kelimeler

LEBLEBİCİLİK, LEKSİKOGRAFİ, LEKSİKOLOJİK, LEVAZIMCILIK, LEVREKGİLLER, LEYLEKGAGASI, LEYLEKGİLLER, LEZZETLENMEK, LEZZETSİZLİK, LENFADENİTİS, LENFOSİTOZİS, LENGERLENMEK, LENTİKULARİS, LEPTOMENİNKS, LEPTOSEFALUS, LEUKOMAİNLER, LEVENTPINARI, LEVOROTATORİ

11 harfli kelimeler

LEGALLEŞMEK, LEHİMLENMEK, LEHİMLETMEK, LEKSİKOGRAF, LEKSİKOLOJİ, LEVAZIMATÇI, LEYLEKSİLER, LEZBİYENİZM, LEZBİYENLİK, LEZZETLENME, LEZZETLİLİK, LEHİMTAVASI, LENFANGİTİS, LENFANGİYOM, LENFOSARKOM, LENFOSİTEMİ, LENFOSİTLER, LENFOTOKSİN, LENTİFORMİS, LENTİGLOBUS, LEPİDOTOZİS, LEPPEZAŞIĞI, LEPTOSERKAL, LETTEZLEMEK, LEUCONOSTOC, LEYLEKAYAĞI, LEYLEKBURNU

10 harfli kelimeler

LEGALLEŞME, LEHİMCİLİK, LEHİMLEMEK, LEHİMLENME, LEHİMLETME, LEJİTİMİST, LEKELENMEK, LEKESİZLİK, LEKSİKOLOG, LENGÜİSTİK, LENİNCİLİK, LEVHACILIK, LEFFÜNEŞİR, LEBLEBİTAŞ, LEFELENMEK, LEHÇECİLİK, LEHLİMACUN, LEİSHMANİA, LEKELETMEK, LEMSETAVUK, LENFADENOZ, LENFOBLAST, LENFOGRAFİ, LENFOMATÖZ, LENFOSİTİK, LENTİKONUS, LENTİKULAR, LEPİDOLOJİ, LEPTOMETRE, LEPTOSPİRA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

LEBİDERYA, LEBLEBİCİ, LEFFETMEK, LEHİMLEME, LEKECİLİK, LEKELEMEK, LEKELENME, LEKTÖRLÜK, LENFATİZM, LETONYALI, LEVAZIMAT, LEVENDANE, LEVENTLİK, LEYLEKLER, LEZZETSİZ, LEBDEĞMEZ, LEDEBÜRİT, LEİTMOTİV, LEKEBASKI, LEKELETME, LEKERESİM, LEKLEŞMEK, LEKTİRMEÇ, LELEMENDİ, LEMBERDEL, LEMBERLEP, LEMBİRLEP, LEMNACEAE, LEMNİSKUS, LENFANJİT, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

LEFFETME, LEJYONER, LEKELEME, LENFATİK, LENFOSİT, LENİNİST, LENİNİZM, LESEPASE, LETARJİK, LEVANTEN, LEZBİYEN, LEZZETLİ, LEBESGUE, LEBİSTES, LECCESİZ, LECİVERD, LEGENDRE, LEĞMALIK, LEHLAMAK, LEHLEMEK, LEKTOTİP, LELİYHCİ, LEMCİMEK, LEMERMEK, LEMYEZEL, LENEVREK, LENFOKİN, LENFÖDEM, LENGERLİ, LENGÜİST, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

LEBALEP, LEBBEYK, LEBLEBİ, LEHÇECİ, LEHİMCİ, LEHİMLİ, LEKESİZ, LENDUHA, LENİNCİ, LEPİSKA, LETAFET, LETARJİ, LETONCA, LEVANTİ, LEVAZIM, LEVHACI, LEVÜLOZ, LEBEDİR, LEBLEKİ, LEÇELİK, LEGEYİT, LEGÜMEN, LEGÜMİN, LEĞANÇE, LEĞENÇE, LEİBNİZ, LEKGELE, LEKİTUS, LELBEBİ, LELENGİ, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

LEGATO, LEGORN, LEHTAR, LEJANT, LEJYON, LEKECİ, LEKELİ, LEKTÖR, LENGER, LEOPAR, LERZAN, LEŞÇİL, LEŞKER, LEVENT, LEVREK, LEYLAK, LEYLEK, LEZYON, LEZZET, LEBENİ, LEBİBE, LEBLEK, LEBLEP, LEBRİZ, LEÇÇEK, LEÇÇER, LEGLEG, LEĞDEN, LEHENK, LEHLÜK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

LEÇEK, LEDÜN, LEĞEN, LEHÇE, LEHİM, LEMİS, LENFA, LENTO, LEPRA, LERZE, LETÇE, LEVHA, LEVYE, LEYLİ, LEZAR, LEZİZ, LEBAN, LEBBE, LEBEN, LEBET, LEBİK, LEBİP, LEBUT, LECCE, LECEK, LEÇCE, LEÇEH, LEÇER, LEÇİK, LEDAN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

LEÇE, LEKE, LENF, LENS, LEVA, LEBE, LEĞİ, LEHD, LELE, LEMA, LEME, LEMİ, LENİ, LENK, LEPE, LERA, LESA, LESE, LEŞE, LETA, LEVE, LEVO, LEYİ

3 harfli kelimeler

LEB, LEF, LEH, LEP, LEŞ, LEY, LEC, LEK, LEL, LEM, LEN, LET, LEZ

2 harfli kelimeler

LE

Bazı kelimelerin anlamları

LE

Türk alfabesinin on beşinci harfinin adı, okunuşu.

LEVARİKEPENBESİ

Mor renk.

LENFOSİNTİGRAFİ

Lenf damarlarının sintigrafi yöntemiyle görüntülenmesi.

LEGALLEŞTİRMEK

Legal duruma getirmek.

LENFADENOGRAFİ

Lenf yumrusunun kontrast madde enjeksiyonundan sonra görüntüsünün alınması.

LENFADENEKTOMİ

Lenf yumrusunun ameliyatla çıkarılması.

LEPTOMENİNGİTİS

Örümceksi zarın ve ince zarın yangısı.

LENFANGİYOSARKOM

Lenf damarı endotelinden köken alan, evcil hayvanlarda ender görülen, yaygın metastazlar oluşturabilen kötücül tümör, kötücül lenfanjiyoendotelyom.

LEZZETLENDİRMEK

Tat vermek, lezzetlenmesini sağlamak.

LEHİMLENEBİLİR

Lehimleme işlemi ile tutturulabilen.

LENFANGİYOGRAM

Kontrast bir madde zerk edildikten sonra lenf sisteminin radyolojik olarak incelenmesi.

LENTİBULARİACEAE

Zorunlu olamayan etçil olup karada ve su altında yaşayan formları bulunan bitkiler.

LEPTOMENİNGOPATİ

Beyin zarları hastalığı.

LENFANGİYEKTAZİ

Başlıca, dokulardaki yaygın kronik yangılarla tümör oluşumları ve tıkanmalara bağlı olarak lenf damarları iç çapının artması veya genişlemesi hâli. Daha çok bağırsak askısı, göğüs ve karın zarı gibi seröz ve subseröz lenf damarlarında biçimlenir.

LEİSCHMANBOYASI

Metilen mavisi ve eozin karışımından oluşan kan hücreleri ve kimi kan parazitlerinin saptanmasında kullanılan bir boya.

LEBİSTESGİLLER

Balıklar (Pisces) sınıfının, kemikli balıklar (Teleostei) takımının, tek omuzlular (Haplomi) alt takımından, birçok süs balığını içine alan, doğurarak çoğalan türlere sahip bir familya. (Poeciliidae), Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının tek-omuzlular (Haplomi) alt-takımına giren bir familyası Dişli-sazangillerin (Cyprinodontidae) çok yakın akrabaları olup bir çok tropik Amerikan süs balıklarını içine alır. Lebistes (Lebistes reticulatus), kılıçkuyruk (Xiphophorus helleri), kara molinezya (Mollienesia latipinna) iyi bilinen türleridir.

  -   -   -  

Anlamında LE bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde LE geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABDESTHANE

Tuvalet.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük