LA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "la" olan, toplam 682 adet kelime bulunmaktadır. la ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu la ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde la olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

LARENGOTRAKEİTİS

15 harfli kelimeler

LABİRENTODONLAR, LAFORAHASTALIĞI, LAİKLEŞTİRİLMEK, LAKTODANSİMETRE, LARENGOSTENOZİS, LATİFUNDİACILIK

14 harfli kelimeler

LAİKLEŞTİRİLME, LARENGOFARENKS, LATEROFLEKSİYO

13 harfli kelimeler

LACTOBACİLLUS, LAHMACUNCULUK, LAİKLEŞTİRMEK, LARENGOPLASTİ, LATEROVERSİYO, LAUBALİLEŞMEK

12 harfli kelimeler

LAKERDACILIK, LACİVERDİMSİ, LAİKLEŞTİRME, LAKTOGENEZİS, LAMARCKCILIK, LAMARCKÇILIK, LAMBIRDATMAK, LAMELLİPODYA, LAPERMKEDİSİ, LAPGOĞERÇİNİ, LAPİNAGİLLER, LARENGEKTOMİ, LARENGOGRAFİ, LARENGOPLEJİ, LARENGOSKOPİ, LARENGOSPAZM, LARENGOSTOMİ, LAUBALİLEŞME, LAVANTACILIK, LAYŞMANYOZİS

11 harfli kelimeler

LABORANTLIK, LABORATUVAR, LAÇKALAŞMAK, LAĞVEDİLMEK, LAĞVOLUNMAK, LANETLENMEK, LASTİKÇİLİK, LATİFECİLİK, LAUBALİYANE, LACİVERTTAŞ, LACİVERTLİK, LACTOCOCCUS, LADENGİLLER, LADESLENMEK, LAGOFTALMUS, LAĞIMCIBAŞI, LAHDALANMAK, LAKRİMASYON, LAKTALBUMİN, LAKTASİDEMİ, LAKTOFERRİN, LAKTOFLAVİN, LAKTOPOEZİS, LAKTOTROPİN, LAMBLİYAZİS, LAMBLİYOZİS, LAMİNEKTOMİ, LANDRYFELCİ, LANGIRDAMAK, LANSEOLATUS, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

LAFAZANLIK, LAĞIMCILIK, LAHMACUNCU, LAKAYITLIK, LALETTAYİN, LANETLEMEK, LANETLENME, LASTİKOTİN, LATİFUNDİA, LAVANTALIK, LABİRİNTUS, LABRADORİT, LAÇKALAŞMA, LADESLENME, LAGOFTALMİ, LAĞVEDİLME, LAĞVOLUNMA, LAHIRDAMAH, LAHTALAMAK, LAİKLEŞMEK, LAKGABALIH, LAKIRDAMAK, LAKLAKİYAT, LAKRİMALİS, LAKRİMATÖR, LAKTOJENİK, LAKTOMETRE, LAKTOPİREN, LAKTOSEBUM, LAMBALAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

LAFORİZMA, LAFÜGÜZAF, LAĞVETMEK, LAĞVOLMAK, LAMİNARYA, LANETLEME, LAPACILIK, LAPONYALI, LARGHETTO, LATİLOKUM, LAUBALİCE, LAVANTACI, LAYENKATİ, LAYIKIYLA, LAYTMOTİF, LALÜEBKEM, LABETOLOL, LABİYALİS, LACİVERDİ, LAFLANMAK, LAFLAŞMAK, LAĞLANMAK, LAĞLAŞMAK, LAHANAMSI, LAİKLEŞME, LAKACILIK, LAKERDACI, LAKIRTICI, LAKTASYON, LAKTİDLER, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

LABİRENT, LABORANT, LABRADOR, LACİVERT, LAÇKALIK, LAEDRİYE, LAFÇILIK, LAFLAMAK, LAHMACUN, LAHURAKİ, LAKRİMAL, LALAPAŞA, LANTANİT, LARENJİT, LARPADAK, LARVACIL, LATEKSLİ, LATİFECİ, LATİFLİK, LATİNLİK, LAVANTİN, LAVDANOM, LAVROVİT, LAVSONİT, LAZIMLIK, LABBIZIK, LABBİLİK, LABİLİTE, LABRİDAE, LABURNİN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

LACEREM, LADENLİ, LAFAZAN, LAHAVLE, LAHZADA, LAİKLİK, LAİSİZM, LAKAPLI, LAKAYDİ, LAKAYIT, LAKERDA, LAKIRTI, LAKLAKA, LAKONİK, LALALIK, LALANGA, LALEZAR, LAMAİST, LAMAİZM, LAMBADA, LAMELİF, LANETLİ, LANGIRT, LANGUST, LAPİLLİ, LAPONCA, LASTEKS, LATERİT, LATERNA, LATİFÇE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

LAAKAL, LABADA, LABROS, LAEDRİ, LAHANA, LAHİKA, LAHUTİ, LAKACI, LAKLAK, LAKTOZ, LAMBRİ, LAMİSE, LANGUR, LANTAN, LAPÇIN, LASTİK, LATEKS, LATİFE, LAVABO, LAVMAN, LAYİHA, LAZIME, LABBAK, LABBUT, LABIRT, LABİYE, LABLAK, LADİKE, LADİNİ, LADİNO, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

LAÇIN, LAÇKA, LADEN, LADES, LADİN, LAFÇI, LAFIZ, LAGAR, LAGÜN, LAĞIM, LAĞIV, LAHİT, LAHOS, LAHUT, LAHZA, LAKAP, LAKÇI, LAKİN, LAKOZ, LAMBA, LAMEL, LANDO, LANET, LANSE, LAPON, LARGO, LARVA, LASKİ, LASTA, LATİF, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

LAİK, LAİN, LAKA, LAKE, LALA, LALE, LAMA, LAME, LAPA, LARP, LASO, LAŞE, LATA, LAVA, LABA, LALM, LAMİ, LANA, LARİ, LARS, LASA, LASE, LAST, LAŞO, LATO, LAYN, LAZA

3 harfli kelimeler

LAF, LAK, LAL, LAM, LAN, LAP, LAV, LAZ, LAĞ, LAH, LAS, LAŞ, LAY

2 harfli kelimeler

LA

Bazı kelimelerin anlamları

LA

Gam dizisinde "sol" ile "si" arasındaki ses. Bu sesi gösteren nota işareti. Lantan elementinin simgesi.

LARENGOFARENKS

Yutağın gırtlakla ilişkili, epitel katmanı çok katlı yassı ve epitel altı gevşek bağ dokudan oluşan bölümü.

LATEROFLEKSİYO

Döl yatağının yanlara dirseklenmesi.

LARENGOSTENOZİS

Gırtlak daralması.

LARENGOPLASTİ

Gırtlak felcinde solunum yolunu rahatlatmak için dikiş uygulanması.

LARENGOTRAKEİTİS

Enfeksiyöz larengotrakeitis.

LATİFUNDİACILIK

Latifundia sistemi ile geniş tarım alanlarını işletme yöntemi veya biçimi.

LAİKLEŞTİRİLME

Laikleştirilmek durumu.

LAFORAHASTALIĞI

Köpeklerde otozomal çekinik, ergenlikle birlikte görülmeye başlayan, sara nöbetleri ve zihin bozukluklarıyla belirgin ölümcül kalıtsal hastalık. Köpeklerdeki hastalık tablosu insanlara model oluşturacak kadar benzerlik gösterir.

LACTOBACİLLUS

İnsanların ağız, vajina ve bağırsak normal florasında bulunan, Gram pozitif, sporsuz, mikroaerofilik ve fermentatif, bazı türleri mutlak anaerobik, genellikle hareketsiz, ince uzun, kısa çubuk veya kokobasil biçiminde bakteri cinsi.

LAİKLEŞTİRMEK

Dinle ilgili olmayan işleri dini görüşlerin dışında tutmak.

LAKTODANSİMETRE

Sütün yoğunluğunu ölçen alet.

LABİRENTODONLAR

(Labyrinthodonta), takımına giren ve karboniferde yaşayıp bugün soyu tükenmiş olan türleri kapsayan bir bölüm İri, yassı başlı, ağır vücutlu, semendere benzeyen hayvanlardı. İki yaşamlılardan (Amphibia) sınıfının, zırhlı başlılar (Stegocephali) takımından, eski devirlerde yaşamış ve bugün soyu tükenmiş, iri, yassı başlı, semendere benzeyen hayvanlar.

LAİKLEŞTİRİLMEK

Laik duruma getirilmek.

LATEROVERSİYO

Döl yatağının yanlara bükülmesi.

LAHMACUNCULUK

Lahmacuncunun işi veya mesleği.

  -   -   -  

Anlamında LA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde LA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABANOZLAŞMA

Abanozlaşmak durumu.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABALI

Aba giymiş olan.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABARTICILIK

Abartıcı olma durumu, abartmacılık, mübalağacılık.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABAJURLU

Abajuru olan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük