Sonu L ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "l" olan 4 harfli toplam 224 adet kelime bulundu. Sonu l harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında l harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde l harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ATOL

Mercan adası.

ARIL

"Temizlen, arın" anlamında kullanlıan bir isim". Gaziantep şehrinde, ŞehitKâmil belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

AGIL

Yük, ağırlık.

ASİL

Soylu. Yüce duygularla yapılan.

OYAL

"Düşüncesine başvur" anlamında kullanılan bir isim".

URAL

"Kale, şehir, kent al, ele geçir" anlamında kullanılan bir isim".

ISIL

Isı ile, sıcaklıkla ilgili, termik.

AHIL

Görmüş geçirmiş, yaşlı kimse. Akıl. Akıl, bk. akıl.

CUUL

Mısır öbek.

İZEL

İz bırakan bir ele sahip olan kimse.

İKİL

İkili öğe; 0 ya da 1 gibi iki damgadan oluşan bir damga takımının öğesi. En küçük veri öğesi. Veri saklama sığası birimi. Bilgi ölçü birimi. Bazı dillerde bir şeyden iki tane anlatmak üzere kullanılan gramatikal isim veya fiil şekli, ki buna GRAMATİKAL İKİL (D. grammatical) de denir. Bundan başka, iki göz gibi aslında daima iki olan şeyleri anlatan ve DOĞAL İKİL (D. naturel) adını alan şekiller vardır. Bir de, konuşma arasında bahsi geçen iki şeyi anmak için "'her ikisi" anlamına kullanılan kelimeler var ki onlara da ORUNLAMALI İKİL (D. anaphorique) denir. Bunlardan başka, birinin adı söylenince ötekinin hatırlanması tabii iki şeyi anlatmak için kullanılan ve yalnız birinin adı ile yapılan ikillere EKSİLTİLİ İKİL (D. elliptique) derler.

ÖNÜL

E kümesi üzerinde bir B bağıntısı verildiğinde bir öğesi için, koşulunu gerçekleyen öğesi. Karşılaştırınız. ardıl.

ASIL

Bir şeyin kendisi, örnek, kopya karşıtı. Gerçek, esas. Aranılan nitelikleri en çok kendinde toplamış olan. Bir şeyin temelini oluşturan, ana. Bir görevde sürekli bulunan, yedek karşıtı. Kök, köken, kaynak. Gerçeklik. Soy, nesep. (a'sıl) Gerçekten, gerçek olarak.

BOYL

Bu defa.

OKAL

"Okunu al, savaşa hazırlan" anlamında kullanılan bir isim".

ÜDÜL

Düğün armağanı. Ödül.

ONAL

Doğum : Onaldan beri kanınca su içmedim.

İNAL

Kendisine inanılan kimse.

ÜNAL

"Adın duyulsun, tanın, ün kazan" anlamında kullanılan bir isim". Diyarbakır şehri, Hamzalı bucağına bağlı bir bölge.

AGEL

Arap erkeklerinin kefiyelerinin üzerine bağladıkları, yünden örülmüş kalın çember bağ.